• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiji nije ugrožen bezvizni režim

Srbiji nije ugrožen bezvizni režim sa zemljama Evropske unije, a merama koje sprovode nadležne institucije broj lažnih azilanata iz Srbije je osetno smanjen, izjavio je načelnik Uprave granične policije Nenad Banović.

"Moje lično mišljenje, a to je mišljenje i ostalih zvaničnika u vladi Srbije, je da republici Srbiji nije ugrožen bezvizni režim sa EU, pre svega zbog rezultata koje smo do sada napravili", rekao je general Banović, koji je predsednik vladine Komisije za praćenje stanja bezviznog režima putovanja državljana Srbije u zemlje EU.

On je precizirao da je u prethodne dve godine broj azilanata iz Srbije smanjen za nekoliko hiljada.

Banović je napomenuo da je osnovni razlog odlaska naših državljana u zemlje EU materijalne prirode, a da su najviše tražili azil državljani Srbije romske i albanske nacionalnosti sa juga Srbije, kao i žitelji istočne Srbije i pojedinih delova Vojvodine.

"U tim delovima zemlje sproveli smo jaku informativnu kampanju o zloupotrebi traženja azila. Takođe, vlada je donela uredbu o povećanim nadležnostima Granične policije, pa smo na osnovu te uredbe do sada sa granice vratili preko 3.500 naših državljana", kazao je Banović.

On je dodao da veliki broj osoba koje su vraćene sa granice nisu imale sredstva za put niti garantno pismo, a neuspešni lažni azilanti često nisu znali ni u koje mesto su navodno putovali.

Prema njegovim rečima, u Upravi granične policije primetili su i tendenciju da državljani Srbije, koji poseduju pasoše a koje je izdala koordinaciona uprava za Kosovo i Metohiju, zloupotrebljavaju slobodu kretanja tako što su bez viza odlazili za Hrvatsku a onda preko te zemlje dalje u Evropu.

"U Hrvatskoj bi se čekirali za letove ka zemljama EU i na taj način ilegalno odlazili, da bi po sletanju na međunarodne aerodrome u zemljama EU odmah tražili azil", kazao je Banović i dodao da je za pasoše koje je izdalo koordinaciona uprava za KiM neophodna 'Šengen' viza.



On je kazao da su strani partneri Srbije upozoreni od strane naših nadležnih institucija na tu pojavu,

Prema njegovim rečima, eventualno pokretanje procedure za uvođenje bezbednosne klauzule, kojom bi državljanima Srbije ponovo bile potrebne vize za ulazak u zemlje potpisnice Šengenskog sporazuma, bila bi automatski stopirana u slučaju da Srbija pokaže "dodatnu odlučnost u uticanju na smanjenje broja odlazaka u EU radi azila".

"Pre izvesnog vremena izvestilac Evropskog parlamenta Tanja Fajon je plasirala podatak da je prošle godine 14.000 osoba iz Srbije tražilo azil u EU, što je za nas neprihvatljivo. Čak i da prihvatimo taj broj, to znači da smo smanjili broj azilanata za najmanje 3.000", kazao je Banović.

On je naveo da prema podacima Evropske komisije u toku 2010. godine 17.700 državljana republike Srbije zatražilo azil u zemljama EU, dok je prošle godine, prema podacima Uprave granične policije, lažni azil tražilo 10.700 osoba iz Srbije.



Banović je dodao da je Srbija potpisala Sporazum o readmisiji sa Turskom, a odlukom vlade Belgije Srbija je stavljena na listu sigurnih trećih zemalja, kao i da je "to još jedan dobar znak naše saradnje sa EU".

Kako tvrdi Banović, izmenama i dopunama Krivičnog zakonika predloženo je da se uvede novo krivično delo omogućavanja zloupotrebe bezviznog režima i nakon usvajanja u Skupštini Srbije sva lica koja budu zloupotrebila viznu liberalizaciju biće krivično odgovorna a "zaprećene su i strožije zatvorske kazne".

(Tanjug, video:Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image