"Zaista nisam sa Aleksandrom Vučićem razgovarao da li ima problema u pregovorima ili ne", rekao je Nikolić, "ali podržavam taj stav da nijedna stranka, ne samo Srpska napredna stranka, ne može da služi za to da joj vladu formira neku drugi, a ne oni koji su se izborili za mandat".

"Ja ću podržati Vučića u bilo kojoj njegovoj odluci", rekao je Nikolić u emisiji "Utisak nedelje" na TV B92, napominjući da mu ne bi ni prepustio vođenje stranke da u njega nije imao poverenja.

Predsednik Srbije rekao je da podržava Vučića u stavu da neće dozvoliti da tajkuni utiču na sastav vlade.

Nikolić je rekao da smatra da su ljudi, koji su došli da mu kažu, na čelu sa liderom socijalista Ivicom Dačićem, da imaju većinu - ozbiljni ljudi.

"Želeo bih da ta vlada bude tim. Mislim da to može da bude tim, a pojedine stranke koje su do sada bile u vladi moraju da se priviknu na to da ministarstva nisu feudi", poručio je Nikolić.

On je rekao da je i u vreme dok je bio na čelu SNS bilo onih koji su bili pod uticajem nekih tajkuna, i da ih ima i sada, i da je Vučić mogao da ih identifikuje, ali i da je dobro što to nije uradio, jer je današnje obraćanje lidera SNS bilo dovoljno za pametne ljude.

Moguće je da u SNS misle da je svaka vlada bolja od one u kojoj bi bila DS, rekao je Nikolić i dodao da više nije na čelu te partije i da mu je kao predsedniku Srbije drago što su se neki političari dogovorili oko većine.

"Nije da me neko ništa ne pita, ali sam izneo svoje mišljenje. Mišljenje je bilo da Srbija dobije vladu. Ima 15 ministara i ne znači da sam premijer donosi odluke. Mislim da će u ovoj vladi biti mnogo demokratije, jer će svako da razmišlja o onome kako je prošla ona vlada", rekao je Nikolić odgovarajući na pitanje da li ga je neko nešto pitao iz SNS kada su odlučili da formiraju vladu sa SPS-PUPS-JS.

"Ova vlada će zaista biti pod strahovitom lupom", najavio je Nikolić i dodao da ona nema pravo na greške, kao ni predsednik.

Nikolić je kazao da je razgovarao sa liderom SDPS Rasimom Ljajićem da uđe u vladu, ceneći njegov dosadašnji rad, i smatra da predstavnici manjina treba da budu u vlasti, ali da je odgovor Ljajića bio da je bio na listi zajedno sa DS.

Nikolić je rekao da će od nove vlade tražiti da povede borbu protiv kriminala i da ispita sporne privatizacije.

"Moj zahtev će biti da vlada istraži krimninal, a ako neće, biću im suprostavljen", rekao je Nikolić upitan kako njegova doskorašnja stranka može da pravi vladu s Dačićevom SPS posle optužbi za izbornu krađu.

Nikolić je rekao da nije u mogućnosti da istraži "izbornu krađu" jer još nije formirana vlada, ali je dodao da očekuje da i to bude urađeno kada se vlast uspostavi.

"Ako Srpska napredna stranka i Socijalistička partija Srbije formiraju vladu, moći ću to (izbornu krađu) da istražim, a onda će vrh SPS koji sam optužio moći da kaže šta ćemo s pojedincima iz naših redova ili gospodine Nikoliću niste bili u pravu", rekao je Nikolić.

On je poručio i da će ako se dokaže da su izbori održani 6. Maja pokradeni, oni koji su za to odgovorni biti primorani da napuste politiku.

Nikolić je rekao da sada, kao predsednik, u televizijskim emisijama govori sa više odgovornosti, jer sve što kaže podleže analizama i onih koji u glasali za njega, ali i onih koji to nisu učinili.

Prema rečima Nikolića, nijedan od njegovih prethodnika mu nije uzor u obavljanju dužnosti predsednika.

"Boris Tadić i Slobodan Milošević u ovu su funkciju unosili mnogo svoga, a Milan Milutinović je obavljao bez svoga", ocenio je Nikolić i zaključio da treba naći meru.

(agencije/MONDO)