• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vojvodina: Šta posle odluke Ustavnog suda?

Odluka Ustavnog suda Srbije da ospori više od 20 članova Zakona o nadležnostima Vojvodine u pokrajini odjeknula brojnim reagovanjima. LSV traži da se Vojvodina žali Strazburu. SNS i DSS zadovoljni, traže ponavljanje izbora i usvajanje novog statuta.

Odluka suda bila je i glavna sporna tačka na današnjoj sednici Skupštine Vojvodine.

Srpska napredna stranka i Demokratska stranka Srbije zatražile su, na početku sednice, da zasedanje bude odloženo jer je Ustavni sud Srbije osporio vekiki broj odredbi Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine.

Taj predlog je, međutim, odbačen većinom glasova pa je počela sednica na kojoj treba da bude rekonstruisana Vlada Vojvodine, odnosno da broj sekretarijata bude smanjen sa 12 na 11.

Sednica Skupštine AP Vojvodine počela je minutom ćutanja za žrtve ratova na prostorima bivše Jugoslavije a povodom godišnjice stradanja u Srebrenici.

Za vreme minuta ćutanja poslanici DSS napustili su skupštinsku salu dok su poslanici SNS ostali i sedeli, kao i poslanici Srpske radikalne stranke.

Minut ćutanja za žrtve ratova u Jugoslaviji inicirala je poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Posle te sednice odmah treba da počne i druga na kojoj treba da bude izabrana nova Vlada Vojvodine, koju će, prema dosadašnjim dogovorima, činiti Demokratska stranka (59 poslanika) i Savez
vojvođanskih Mađara (osam). Te dve stranke o učešću u vladi pregovaraju sa Ligom socijaldemokrata Vojvodine (10 poslanika).

Skupština Vojvodine ima 120 poslanika.

Prema saznanjima agencije Beta, u toku su konsultacije LSV, SVM i mandatara za sastav nove vlade Bojana Patića (DS).

Šef poslaničke grupe SNS Igor Mirović zatražio je na početku sednice da se oforme radna tela sastavljena od predstavnika svih stranaka koja bi radila na novom predlogu Zakona i Statuta Vojvodine jer je aktuelna vlada, po njegovom mišljenju, neustavna.

Mirović je predložio i da se, obzirom na odluku Ustavnog suda, raspišu vanredni pokrajinski izbori.

Sličan predlog iznela je i Demokratska stranka Srbije na čiju inicijativu je Ustavni sud osporio delove Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine.

Poslanik DSS Branislav Ristivojević izrazio je žaljenje što pokrajinska administracija na čelu sa DS još pre tri godine nije reagovala na primedbe DSS da su pojedine odredbe zakona i Statuta
neustavne.

Prema njegovim rečima, zbog toga je potrošeno mnogo novca i vremena.

Šefica poslaničke grupe LSV Maja Sedlarević rekla je da po mišljenju te stranke ne treba menjati Statut Vojvodine i Zakon već Ustav Srbije.

"Nisu vojvođanski Statut i Zakon o nadležnostima neustavni, već je Ustav Srbije antivojvođanski i trebalo bi ga menjati", rekla je Maja Sedlarević.

LSV je prethodno, u saopštenju pozvala Vladu Vojvodine da posle odluke suda zaštitu prava građana pokrajine zatraži pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

"Ovakva odluka Ustavnog suda predstavlja očigledno kršenje kolektivnih prava građana Vojvodine, posebno ako se uzme u obzir činjenica da u članu 20. Ustava Srbije piše da se dostignuti nivo ljudskih i manjinskih prava ne može smanjivati", naveo je LSV u saopštenju.

Kako se navodi, Ustav Srbije koji omogućava da se umanjuju nadležnosti iz oblasti socijalne zaštite prava dece, trudnica I samohranih roditelja, zaštite životne sredine, nauke, šumarstva I niza drugih oblasti, kojem smetaju evropske vrednosti, a naročito Srem, Banat i Bačka – "grubo vređa Vojvodinu".

"Sada je više nego jasno da su građani Vojvodine bili u pravu kada su poslušali poziv LSV na bojkot ustavnog referenduma i kada Ustav u Vojvodini nije prošao", piše u saopštenju.

Kako se navodi, odluka Ustavnog suda doneta je nekoliko nedelja nakon izbora Tomislava Nikolića na funkciju predsednika Srbije i istog dana kada je potpisan sporazum o formiranju republičke vlade "koja se sastoji od stranaka i pojedinaca koji su i ukinuli autonomiju Vojvodine".

"Ustavnom sudu Srbije smetaju i kancelarija Vojvodine u Briselu i definicija Novog Sada kao glavnog grada. To isto je smetalo i predsedniku SNS Tomislavu Nikoliću prilikom rasprave o zakonu o nadležnostima u republičkom parlamentu novembra 2009. godine”, navodi se u saopštenju.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image