• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Modelsica" i Bauer glavne zvezde u Skupštini

Skupština Srbije počela je danas vanrednu sednicu potvrđivanjem mandata novim poslanicima među kojima su i "glavne zvezde" bivša članica grupe "Models" Nevena Adžemović i voditelj Ivan Bauer.

Današnja vanredna sednica je počela potvrđivanjem mandata novim poslanicima koji su zamenili one koji su imenovani na druge funkcije.

Poslaničku zakletvu položilo je 15 novih poslanika, a najviše pažnje su privukli "estradni" poslanici - bivša članica grupe "Models" Nevena Adžemović koja je poslanik sa liste Nove Srbije Velimira Ilića i voditelj i ekonomista Ivan Bauer, sa liste Socijaldemokratske partije Srbije Rasima Ljajića.

Bauer je izrazio očekivanje da će nova lica novom sazivu skupštine doneti "pomirljiv ton" i malo vise aktivnosti.

Bauer će, kako je rekao, u Skupštini govoriti o ekonomskim temama, informatičkom društvu i medijima, a danas nije planirao da se javi za reč, da ne bi, kako je kazao, ispalo da se uhvatio govornice čim je došao.

Skupština Srbije je, po verifikaciji mandata novim poslanicima, počela raspravu o Predlogu izmena i dopuna Zakona o Narodnoj banci Srbije i Izboru Zaštitnika građana.

Centralna banka nije ostvarila svoju primarnu funkciju, a to je održavanja finansijske stabilnosti na tržištu i kontrola finansijskih institucija, izjavio je danas poslanik SNS Veroljub Arsić u ime predlagača Zakona o izmenama i dopunama Zakona o Narodnoj banci Srbije, ističući da je to i osnovni razlog donošenja novog zakona o NBS.

"Predloženi zakon ni u jednom delu ne zadire u samostalnost NBS, niti u način donošenja odluka u centralnoj banci, ali samostalnost ne znači da oni koji donose pogrešne odluke ne odgovaraju nikome", rekao je Arsić obrazlažući u parlamentu predlog novog zakona.

On je ocenio da je centralna banka najviše zatajila u delu nadležnosti koji se odnosi na kontrolu finansijskih institucija i naveo da će zbog loše kontrole NBS država iz džepa poreskih obveznika morati da izdvoji 350 do 400 miliona evra radi sređivanja stanja u pojedinim finansijskim institucijama.



Arsić je kao primer naveo jednu banku koja je delom u državnom vlasništu, a koja je, kako je istakao, falsifikovala izveštaje uz pomoć revizorske kuće, a NBS je na njih dala saglasnost i odobrila isplatu dividendi, da bi se zatim dobit te banke naglo pretvorila u gubitak.

"Samostalnost i nezavisnost NBS u odnosu na izvršnu vlast ne može da dovede u pitanje nadzor koju zakonodavna vlast, kao prvi predstavnik građana, mora da ostvaruje nad celokupnom izvršnom vlašću uključucjući tu i NBS", rekao je Arsić.

Ključne novine koje donosi ovaj Predlog zakona su vraćanje nadzorne funkcije Narodnoj skupštini, izbor svih funkcionera NBS, uključujući guvernera, u parlamentu, proširivanje nadležnosti Saveta NBS, te ograničavanje ovlašćenja guvernera i Izvršnog odbora.

Poslanik DS Srđan Miković postavio je poslaničko pitanje da li je NBS obaveštena o izmenama zakona o centralnoj banci i da li je od nje zatraženo mišljenje o tim izmenama, koje su danas na dnevnom redu parlamenta.

"Pitam, saglasno obavezama da se obezbedi da sve zainteresovane strane imaju mogućnost da se izjasne o propisu, da li je i kada NBS obaveštena o tekstu predloga zakona, da li je to učinjeno u poslednjih 24 sata, pred sednicu ili ranije", rekao je Miković.

On je podsetio da predsednik skupštine ima mogućnost da predlagaču vrati tekst zakona, ukoliko nije sačinjen u skladu sa propisima.

Miković je takođe dodao da u obrazloženju za donošenje zakona nije video analizu rada NBS, kao ni izjavu da li je preldoženi zakon usklađen sa propisima EU.

Na početku sednice Skupštine Srbije i drugi poslanici su iskoristili pravo da traže objašnjena od predstavnika skupštine i vlade, pa su tako iz DSS pitali kada će biti donet novi zakon o nadležnostima Vojvodine, a poslanike LDP je interesovalo kada će početi primena dogovorenog u Briselu.

U istupanjma u javnosti predstavnici većine poslaničkih grupa najavili su podršku ponovnom izboru Jankovića, dok je opozicija oštro protiv promene zakona o NBS i smene guvernera Dejana Šoškića, pa se može očekivati i oštra rasprava poslanika.

Od novinara poslanici nemaju gde da jedu

Ali, pre nego je počela vanredna sednica sastao se Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja koji je raspravljao o Predlogu odluke o rasporedu sedenja poslanika i drugih lica u Velikoj sali parlamenta, kao i o zahtevima šest poslanika za isplatu mesečne naknade na ime zakupa stana u Beogradu i naknadu plate poslanicima kojima je istekao mandat.

Odborje odbio zahtev 13 bivših poslanika da dobijaju platu i po prestanku te funkcije, u narednih šest meseci.

Zahtev je odobren jedino Jovanu Damjanoviću, ali poslaničku platu će dobijati manje od šest meseci, odnosno do stvaranja uslova za dobijanje penzije.

Zahtev je odbijen Filipu Stojanoviću, Miroslavu Martiću, Momiru Markoviću, Vesni Marić, Mileni Milošević, Svetlani Stojanović, Božidaru Deliću, Đuri Periću, Nikoli Krpiću, Gordani Rajkov, Branimiru Đokiću, Jonu Magdi i Siniši Stamenkoviću.

Administrativni odbor prihvatio je zahtev poslanika Nataše Mićić, Kenana Hajdarevića, Živojina Stankovića, Miodraga Stojkovića i Ljubice Milošević za isplatu mesečne naknade za zakup stana od 35.000 dinara u Beogradu, i Radmile Gerov i Emira Elfića za zakup stana i za naknadu za odvojen život od porodice.

Na sednici je dato ovlašćenje i da predsednik Administrativnog odbora može da donosi nesporna rešenja o ostvarivanju materijalnih prava poslanika i funkcionera koje Skupština imenuje i bira.

Predsednica Odbora Jorgovanka Tabaković rekla je na sednici da treba razmotriti i usklađivanje plata i koeficijenata poslanika jer to, kako je rekla, godinama nije urađeno.

Ona je kazala i da mora da se pravi razlika između toplog obroka i dnevnice jer je, kako je rekla, normalno da poslanici imaju dnevnicu i da mogu da jedu s obzirom da krenu od kuće rano ujutro, a vraćaju se kasno noću.

"O tome niko ne piše, ali kada se uđe u skupštinski restoran, često nema mesta od gostiju i novinara", rekla je Tabaković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image