Dačić se, istovremeno, usprotivio primeni bilo kojeg rešenja mimo saglasnosti Saveta bezbednosti UN, poput najave Međunarodne upravljačke grupe o sprovođenju Ahtisarijevog plana.
"Nova vlast u Srbiji, nova vlada i predsednik države nameravaju da sprovedu sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština. Iako tehnički dijalog treba nastaviti, on nije dovoljan. Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Ne mogu se izbegavati pregovori o bilo kom nerešenom pitanju", rekao je Dačić u obraćanju Savetu bezbednosti.
On je istakao da naša zemlja ostaje suštinski privržena procesu koji će konačno dovesti do trajnog mira između Srba i Albanaca, ističući da su tehnički pregovori uz posredovanje EU deo tih napora.
Dačić je iskoristio priliku da jasno stavi do znanja da Srbija "neće nikad i ni pod kojim uslovima, implicitno ili eksplicitno, priznati nezavisnost koju su jednostrano proglasili organi etničkih Albanaca na Kosovu", jer ona, kako je rekao, nije rezultat uzajamne saglasnosti.
"Naša država će zauvek biti jedinstvena po ovom ključnom pitanju", poručio je Dačić.
Prema njegovim rečima, Srbija namerava da i dalje brani svoj ustavni poredak, koristeći isključivo miroljubiva sredstva koja joj kao demokratskoj državi, članici Ujedinjenih nacija, stoje na raspolaganju.
Premijer je, međutim, istakao da "treba zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis": "Ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima. Takav pristup neće nikad dovesti do legitimnog i održivog sporazuma, jer se ne zasniva na dogovoru već na nametanju."
"Moja vlada je spremna da se u dobroj veri angažuje na svim nivoima, kako bi se postiglo međusobno prihvatljivo, sveobuhvatno rešenje za konačni status Kosova", poručio je Dačić.
Zahvaljujući članicama svetske organizacije koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, Dačić je podsetio da SB UN nije odobrio nijedno rešenje za status Kosova niti su sami učesnici prihvatili ijedno sveobuhvatno rešenje - pa je "stav Srbije da takozvano Kosovo ne može da pristupi nijednoj međunarodnoj organizaciji u kojoj je članstvo privilegija suverenih država".
"Kad je reč o privremenim aranžmanima postignutim u Briselu tokom tehničkih pregovora uz posredovanje EU, kako su navedeni u stavu 14. današnjeg izveštaja, naglašavam da su oni itekako statusno neutralni i u skladu sa rezolucijom 1244", dodao je.
"Srbija ostaje suštinski privržena procesu koji će konačno dovesti do trajnog mira između Srba i Albanaca. Tehnički pregovori uz posredovanje EU deo su tih napora. Želim da naglasim da nova vlast u Srbiji namerava da sprovede sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština. Iako tehnički dijalog treba nastaviti, on nije dovoljan. Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Ne mogu se izbegavati pregovori o bilo kom nerešenom pitanju", istakao je.
Dačić je naglasio da bi trebalo zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis jer, kako je kazao, "ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima".
"Takav pristup neće nikad dovesti do legitimnog i održivog sporazuma, jer se ne zasniva na dogovoru već na nametanju. Moja vlada je spremna da se u dobroj veri angažuje na svim nivoima, kako bi se postiglo međusobno prihvatljivo, sveobuhvatno rešenje za konačni status Kosova", istakao je.
Osvrćući se na nedovoljno razjašnjenu rekonfiguraciju Euleksa i najave Međunarodne upravljačke grupe "čiji je cilj nasilno nametanje Ahtisarijevog plana koji Srbija nije prihvatila", Dačić je te postupke mimo SN UN nazvao "uznemiravajućim događajima".
Dačić je poručio da "Srbija smatra da je Savet bezbednosti jedina institucija koja ima neosporan i univerzalni legitimitet da vrši bilo kakve promene".
"S obzirom da ono što Euleks naziva 'rekonfiguracija' nije podneto Savetu bezbednosti na odobrenje niti je nju odobrio bilo ko ko predstavlja Ujedinjene nacije, ona nije u skladu sa rezolucijom 1244", ukazao je srpski premijer.
"Osim toga, jednostrano 'ukidanje izvršne vlasti međunarodnih organizacija koje deluju na Kosovu'... još jednom pokazuje totalno nepoštovanje isključive nadležnosti Saveta bezbednosti u ovom pogledu od strane Prištine", dodao je.
"Dozvolite da naglasim da uprkos ovim uznemiravajućim događajima, naš dosledan stav o angažovanju Evropske unije na Kosovu ostaje nepromenjen. Verujemo da Evropska unija treba da nastavi sa svojim statusno neutralnim naporima kako bi se izgradilo nedostajuće institucionalno okruženje i poboljšale loše društvene okolnosti u toj pokrajini. Želim da jasno iznesem stav Srbije da je potrebno veće angažovanje Euleksa, a ne njegovo smanjivanje", rekao je Dačić.
On je zaključio da ako misija EU nema dovoljno kapaciteta, alternativa bi bila da UNMIK razmotri mogućnost sopstvenog restrukturiranja i većeg prisustva.
"Ako bude potrebno, Srbija će svojim angažovanjem u Petom komitetu Generalne skupštine nastojati da se obezbede dodatna sredstva za UNMIK u predstojećem budžetskom procesu."
Govoreći o zabrani upotrebe srpskih registarskih tablica od strane prištinskih vlasti, Dačić je citirao evropsku nevladinu organizaciju Diadikasia, koja je u izveštaju tvrdila da "postoji formula prema kojoj se određene kombinacije slova daju pripadnicima srpske zajednice", ali i jednog kosovskog zvaničnika koji je rekao da je "javna tajna da su srpska vozila posebno označena".
"Sedam decenija nakon što su na Starom kontinentu poraženi režimi koji su vizuelno obeležavali pripadnike etničkih grupa na javnim mestima, ova praksa se ponovo vraća u Evropu", upozorio je Dačić.
Govoreći o istrazi navoda Dika Martija o trgovini ljudskim organima, Dačić je naglasio da bi za otkrivanje pune istine trebalo razmotriti sve navode iz Izveštaja Saveta Evrope u kojem je ukazano na umešanost visokih funkcionera tadašnje OVK "koji su igrali ključne uloge i bili saučesnici u mnogim kriminalnim radnjama" - uključujući trgovinu ljudskim organima.
"Srbija i ovom prilikom ukazuje na činjenicu da bi Savet bezbednosti morao da u tom pogledu odigra značajnu ulogu, jer je on telo koje može da obezbedi obaveznu saradnju između država članica."
"Mi smo privrženi postizanju trajnog mira između Srba i Albanaca na Balkanu. Da bi taj mir bio trajan, on mora da bude i pravedan. To vam govorim ne samo kao predsednik Vlade Srbije, već pre svega kao čovek koji je rođen u Prizrenu, na Kosovu i Metohiji, gradu koji je u srednjem veku bio prestonica Srbije, a u kojem danas živi svega dvadesetak Srba. To zahteva da obe strane donesu teške i hrabre odluke. Mi smo spremni da uradimo naš deo", zaključio je Dačić.
Kosovski premijer Hašim Tači rekao je na sednici da je Priština posvećena nastavku dijaloga s Beogradom u svakom trenutku i u svim okolnostima, ali da se ne može dovoditi u pitanje teritorijalni integritet Kosova.
Tači je rekao da je u dijalogu ostvaren znatan napredak i da je potpisano sedam važnih sporazuma, ali da je većnina ostala samo na papiru, poput dogovora o integrisanom upravljanju granicom i o regionalnom predstavljanju, koje Srbija odbija da sprovede.
"Normalizacija odnosa sa Srbijom je naš prioritet", rekao je Tači i dodao da su odnosi Srbije i Kosova najveća prepreka stabilnosti Balkana.
"Posvećeni smo nastavku dijaloga u svakom trenutku i u svim okolnostima, ali teritorijalni integritet Kosova nikada neće biti doveden u pitanje", rekao je Tači.
On je rekao da su prištinske vlasti napravile veliki napredak u integraciji kosovskih Srba i da je Prština posvećena integraciji više od 100.000 kosovskih Srba u institucije širom Kosova, ali da se takvi rezultati ne mogu postići u tri opštine na severu Kosova gde je 30.000 Srba koje kontroliše direktno Vlada u Beogradu.
Tači je najavio dijalog vlade u Prištini i Srba u severnim opštinama, navodeći da je razvijen plan za integraciju severa u ostatak Kosova.
"Moramo insistirati na vladavini prava u tom delu Kosova i na povlačenju ilegalnih snaga Srbije", rekao je on.
On je naveo da želi da razgovara sa svim srpskim liderima sa severa koji poštuju kosovske insitucije, ali da nikada, kako je rekao, "neće ugroziti teritoritijalni integritet i suverenitet, kao i ustavni poredak Kosova".
Tači je pozdravio odluku Međunarodne upravljacke grupe o okončanju nadzirane nezavisnosti Kosova i ocenio da Kosovo ima najstabilnije institucije u regionu, a dodao da je ostvaren privredni rast od pet odsto, uprkos krizi u EU.
On je rekao da Kosovo nastavlja da unapređuje javnu administraciju na osnovu preporuka iz Brisela i da je Vlada u Prištini posvećana borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Skoro polovina članica UN je priznala Kosovo i očekujemo dodatna priznanja narednih meseci", rekao je Tači i dodao da nepriznavanje nezavisnosti ugrožava stabilnost i napredak regiona.
U sedištu UN u Njujorku u 16 sati počela je sednica Saveta bezbednosti na čijem je dnevnom redu redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara o Kosovu i Metohiji.
Šef UNMIK-a Farid Zarif rekao je da treba oživeti politički proces na Kosovu i nastaviti dijalog Beograda i Prištine.
Zarif je, predstavljajući izveštaj generalog sekretara UN, rekao da se sastao s predstavnicima novih vlasti u Srbiji i pozdravio njihovu posvećenost sprovođenju dogovora postignutih u dijalogu i posvećenost nastavku dijaloga Beograda i Prištine.
"Iskreno se nadam da u narednom periodu međunarodni akteri neće propustiti priliku da doprinesu rešavanju ključnih problema", rekao je Zarif i apelovao na međunarodnu zajednicu da utiče na dve strane da pristupe dijalogu.
On je kazao da je važno da se i međunarodna zajednica uključi u taj dijalog.
"Ni u čijem interesu nije da se zadrži status kvo", rekao je šef UNMIK i naveo da "oklevanje da se sprovedu sporazumi i pogrešna tumačenja, ne mogu biti izgovor".
Zarif je rekao da napori međunarodne zajednice uključuju koordinarane korake da se napravi pozitivan pomak na severu Kosova gde će biti potrebno mnogo više rada.
"Treba postaviti uslove za legitimno predstavljanje stanovništva na severu Kosova. To treba da bude prioritet", rekao je šf UNMIK i dodao da će, kada se to ostvari, biti pokazana i dobra volja obe strane.
Zarif je pozdravio anketu o UNMIK među stanovništvom Kosova i dodao da dve trećine pozitivno ocenjuje UN na Kosovu što je poboljšanje od 15 odsto.
Zarif je rekao da je poseta generalnog seketara UN regionu doprinela da se diskusija podigne na novi nivo i energičnije pristupi osetljivim problemima.
Na sednici najvišeg tela UN prisutan je i srpski šef diplomatije Ivan Mrkić.
Generalni sekretar UN je u svom najnovijem izveštaju stanje na Kosovu ocenio kao generalno mirno, ali i dalje krhko.
Ban je kao pozitivno naveo napredak postignut u rasvetljavanju sudbine nestalih osoba, pošto su identifikovani ostaci devet osoba, dok je za jednu osobu ustanovljeno da je živa i da se nalazi u inostranstvu, ali se još 1.774 osobe vode kao nestale.
Ban Ki Mun je preporučio dvema stranama u sukobu da budu konstruktivne u prevazilaženju teškoća u primeni dogovora postignutih u dijalogu.
Generalni sekretar upozorio je u izveštaju da se sporazumi Beograda i Prištine ne sprovode dosledno i da postoji oprečno tumačenje fusnote koja se odnosi na nastup Kosova na regionalnim konferencijama.
"Nisu u pitanju samo oprečna tumačenja Prištine i Beograda. Postoje poteškoće i druge vrste, jer nedostaje međunarodni konsenzus", navodi se u izveštaju Ban Ki Muna.
Najviše pažnje privlači oštra retorika generalnog sekretara kojom je kritikovao kosovsku policijsku službu i međunarodnu zajednicu na Kosmetu zbog serije propusta tokom protekla tri meseca i malog broja povratnika, što je, kako je naglasio, zabrinjavajuće.
Ban Ki Mun je zabrinut "zbog problema sa kojima se suočavaju manjinske zajednice" i zbog reakcija kosovske policije tokom serije incidenata koji su pratili proslavu Vidovdana.
"Izostala je akcija, čime se ozbiljno dovodi u pitanje sposobnost policije da se izbori sa kriznim situacijama i stekne poverenje javnosti", naveo je Mun.
Generalni sekretar UN posetio je Beograd i Prištinu 23. i 24. jula, u okviru balkanske turneje i istakao značaj dijaloga Beograda i Prištine i postizanja rešenja kroz kompromis.
(agencije/MONDO, Foto: FoNet TV)
"Nova vlast u Srbiji, nova vlada i predsednik države nameravaju da sprovedu sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština. Iako tehnički dijalog treba nastaviti, on nije dovoljan. Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Ne mogu se izbegavati pregovori o bilo kom nerešenom pitanju", rekao je Dačić u obraćanju Savetu bezbednosti.
On je istakao da naša zemlja ostaje suštinski privržena procesu koji će konačno dovesti do trajnog mira između Srba i Albanaca, ističući da su tehnički pregovori uz posredovanje EU deo tih napora.
Dačić je iskoristio priliku da jasno stavi do znanja da Srbija "neće nikad i ni pod kojim uslovima, implicitno ili eksplicitno, priznati nezavisnost koju su jednostrano proglasili organi etničkih Albanaca na Kosovu", jer ona, kako je rekao, nije rezultat uzajamne saglasnosti.
"Naša država će zauvek biti jedinstvena po ovom ključnom pitanju", poručio je Dačić.
Prema njegovim rečima, Srbija namerava da i dalje brani svoj ustavni poredak, koristeći isključivo miroljubiva sredstva koja joj kao demokratskoj državi, članici Ujedinjenih nacija, stoje na raspolaganju.
Premijer je, međutim, istakao da "treba zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis": "Ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima. Takav pristup neće nikad dovesti do legitimnog i održivog sporazuma, jer se ne zasniva na dogovoru već na nametanju."
"Moja vlada je spremna da se u dobroj veri angažuje na svim nivoima, kako bi se postiglo međusobno prihvatljivo, sveobuhvatno rešenje za konačni status Kosova", poručio je Dačić.
Zahvaljujući članicama svetske organizacije koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, Dačić je podsetio da SB UN nije odobrio nijedno rešenje za status Kosova niti su sami učesnici prihvatili ijedno sveobuhvatno rešenje - pa je "stav Srbije da takozvano Kosovo ne može da pristupi nijednoj međunarodnoj organizaciji u kojoj je članstvo privilegija suverenih država".
"Kad je reč o privremenim aranžmanima postignutim u Briselu tokom tehničkih pregovora uz posredovanje EU, kako su navedeni u stavu 14. današnjeg izveštaja, naglašavam da su oni itekako statusno neutralni i u skladu sa rezolucijom 1244", dodao je.
"Srbija ostaje suštinski privržena procesu koji će konačno dovesti do trajnog mira između Srba i Albanaca. Tehnički pregovori uz posredovanje EU deo su tih napora. Želim da naglasim da nova vlast u Srbiji namerava da sprovede sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština. Iako tehnički dijalog treba nastaviti, on nije dovoljan. Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Ne mogu se izbegavati pregovori o bilo kom nerešenom pitanju", istakao je.
Dačić je naglasio da bi trebalo zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis jer, kako je kazao, "ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima".
"Takav pristup neće nikad dovesti do legitimnog i održivog sporazuma, jer se ne zasniva na dogovoru već na nametanju. Moja vlada je spremna da se u dobroj veri angažuje na svim nivoima, kako bi se postiglo međusobno prihvatljivo, sveobuhvatno rešenje za konačni status Kosova", istakao je.
Osvrćući se na nedovoljno razjašnjenu rekonfiguraciju Euleksa i najave Međunarodne upravljačke grupe "čiji je cilj nasilno nametanje Ahtisarijevog plana koji Srbija nije prihvatila", Dačić je te postupke mimo SN UN nazvao "uznemiravajućim događajima".
Dačić je poručio da "Srbija smatra da je Savet bezbednosti jedina institucija koja ima neosporan i univerzalni legitimitet da vrši bilo kakve promene".
"S obzirom da ono što Euleks naziva 'rekonfiguracija' nije podneto Savetu bezbednosti na odobrenje niti je nju odobrio bilo ko ko predstavlja Ujedinjene nacije, ona nije u skladu sa rezolucijom 1244", ukazao je srpski premijer.
"Osim toga, jednostrano 'ukidanje izvršne vlasti međunarodnih organizacija koje deluju na Kosovu'... još jednom pokazuje totalno nepoštovanje isključive nadležnosti Saveta bezbednosti u ovom pogledu od strane Prištine", dodao je.
"Dozvolite da naglasim da uprkos ovim uznemiravajućim događajima, naš dosledan stav o angažovanju Evropske unije na Kosovu ostaje nepromenjen. Verujemo da Evropska unija treba da nastavi sa svojim statusno neutralnim naporima kako bi se izgradilo nedostajuće institucionalno okruženje i poboljšale loše društvene okolnosti u toj pokrajini. Želim da jasno iznesem stav Srbije da je potrebno veće angažovanje Euleksa, a ne njegovo smanjivanje", rekao je Dačić.
On je zaključio da ako misija EU nema dovoljno kapaciteta, alternativa bi bila da UNMIK razmotri mogućnost sopstvenog restrukturiranja i većeg prisustva.
"Ako bude potrebno, Srbija će svojim angažovanjem u Petom komitetu Generalne skupštine nastojati da se obezbede dodatna sredstva za UNMIK u predstojećem budžetskom procesu."
Govoreći o zabrani upotrebe srpskih registarskih tablica od strane prištinskih vlasti, Dačić je citirao evropsku nevladinu organizaciju Diadikasia, koja je u izveštaju tvrdila da "postoji formula prema kojoj se određene kombinacije slova daju pripadnicima srpske zajednice", ali i jednog kosovskog zvaničnika koji je rekao da je "javna tajna da su srpska vozila posebno označena".
"Sedam decenija nakon što su na Starom kontinentu poraženi režimi koji su vizuelno obeležavali pripadnike etničkih grupa na javnim mestima, ova praksa se ponovo vraća u Evropu", upozorio je Dačić.
Govoreći o istrazi navoda Dika Martija o trgovini ljudskim organima, Dačić je naglasio da bi za otkrivanje pune istine trebalo razmotriti sve navode iz Izveštaja Saveta Evrope u kojem je ukazano na umešanost visokih funkcionera tadašnje OVK "koji su igrali ključne uloge i bili saučesnici u mnogim kriminalnim radnjama" - uključujući trgovinu ljudskim organima.
"Srbija i ovom prilikom ukazuje na činjenicu da bi Savet bezbednosti morao da u tom pogledu odigra značajnu ulogu, jer je on telo koje može da obezbedi obaveznu saradnju između država članica."
"Mi smo privrženi postizanju trajnog mira između Srba i Albanaca na Balkanu. Da bi taj mir bio trajan, on mora da bude i pravedan. To vam govorim ne samo kao predsednik Vlade Srbije, već pre svega kao čovek koji je rođen u Prizrenu, na Kosovu i Metohiji, gradu koji je u srednjem veku bio prestonica Srbije, a u kojem danas živi svega dvadesetak Srba. To zahteva da obe strane donesu teške i hrabre odluke. Mi smo spremni da uradimo naš deo", zaključio je Dačić.
Kosovski premijer Hašim Tači rekao je na sednici da je Priština posvećena nastavku dijaloga s Beogradom u svakom trenutku i u svim okolnostima, ali da se ne može dovoditi u pitanje teritorijalni integritet Kosova.
Tači je rekao da je u dijalogu ostvaren znatan napredak i da je potpisano sedam važnih sporazuma, ali da je većnina ostala samo na papiru, poput dogovora o integrisanom upravljanju granicom i o regionalnom predstavljanju, koje Srbija odbija da sprovede.
"Normalizacija odnosa sa Srbijom je naš prioritet", rekao je Tači i dodao da su odnosi Srbije i Kosova najveća prepreka stabilnosti Balkana.
"Posvećeni smo nastavku dijaloga u svakom trenutku i u svim okolnostima, ali teritorijalni integritet Kosova nikada neće biti doveden u pitanje", rekao je Tači.
On je rekao da su prištinske vlasti napravile veliki napredak u integraciji kosovskih Srba i da je Prština posvećena integraciji više od 100.000 kosovskih Srba u institucije širom Kosova, ali da se takvi rezultati ne mogu postići u tri opštine na severu Kosova gde je 30.000 Srba koje kontroliše direktno Vlada u Beogradu.
Tači je najavio dijalog vlade u Prištini i Srba u severnim opštinama, navodeći da je razvijen plan za integraciju severa u ostatak Kosova.
"Moramo insistirati na vladavini prava u tom delu Kosova i na povlačenju ilegalnih snaga Srbije", rekao je on.
On je naveo da želi da razgovara sa svim srpskim liderima sa severa koji poštuju kosovske insitucije, ali da nikada, kako je rekao, "neće ugroziti teritoritijalni integritet i suverenitet, kao i ustavni poredak Kosova".
Tači je pozdravio odluku Međunarodne upravljacke grupe o okončanju nadzirane nezavisnosti Kosova i ocenio da Kosovo ima najstabilnije institucije u regionu, a dodao da je ostvaren privredni rast od pet odsto, uprkos krizi u EU.
On je rekao da Kosovo nastavlja da unapređuje javnu administraciju na osnovu preporuka iz Brisela i da je Vlada u Prištini posvećana borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Skoro polovina članica UN je priznala Kosovo i očekujemo dodatna priznanja narednih meseci", rekao je Tači i dodao da nepriznavanje nezavisnosti ugrožava stabilnost i napredak regiona.
U sedištu UN u Njujorku u 16 sati počela je sednica Saveta bezbednosti na čijem je dnevnom redu redovni tromesečni izveštaj generalnog sekretara o Kosovu i Metohiji.
Šef UNMIK-a Farid Zarif rekao je da treba oživeti politički proces na Kosovu i nastaviti dijalog Beograda i Prištine.
Zarif je, predstavljajući izveštaj generalog sekretara UN, rekao da se sastao s predstavnicima novih vlasti u Srbiji i pozdravio njihovu posvećenost sprovođenju dogovora postignutih u dijalogu i posvećenost nastavku dijaloga Beograda i Prištine.
"Iskreno se nadam da u narednom periodu međunarodni akteri neće propustiti priliku da doprinesu rešavanju ključnih problema", rekao je Zarif i apelovao na međunarodnu zajednicu da utiče na dve strane da pristupe dijalogu.
On je kazao da je važno da se i međunarodna zajednica uključi u taj dijalog.
"Ni u čijem interesu nije da se zadrži status kvo", rekao je šef UNMIK i naveo da "oklevanje da se sprovedu sporazumi i pogrešna tumačenja, ne mogu biti izgovor".
Zarif je rekao da napori međunarodne zajednice uključuju koordinarane korake da se napravi pozitivan pomak na severu Kosova gde će biti potrebno mnogo više rada.
"Treba postaviti uslove za legitimno predstavljanje stanovništva na severu Kosova. To treba da bude prioritet", rekao je šf UNMIK i dodao da će, kada se to ostvari, biti pokazana i dobra volja obe strane.
Zarif je pozdravio anketu o UNMIK među stanovništvom Kosova i dodao da dve trećine pozitivno ocenjuje UN na Kosovu što je poboljšanje od 15 odsto.
Zarif je rekao da je poseta generalnog seketara UN regionu doprinela da se diskusija podigne na novi nivo i energičnije pristupi osetljivim problemima.
Na sednici najvišeg tela UN prisutan je i srpski šef diplomatije Ivan Mrkić.
Generalni sekretar UN je u svom najnovijem izveštaju stanje na Kosovu ocenio kao generalno mirno, ali i dalje krhko.
Ban je kao pozitivno naveo napredak postignut u rasvetljavanju sudbine nestalih osoba, pošto su identifikovani ostaci devet osoba, dok je za jednu osobu ustanovljeno da je živa i da se nalazi u inostranstvu, ali se još 1.774 osobe vode kao nestale.
Ban Ki Mun je preporučio dvema stranama u sukobu da budu konstruktivne u prevazilaženju teškoća u primeni dogovora postignutih u dijalogu.
Generalni sekretar upozorio je u izveštaju da se sporazumi Beograda i Prištine ne sprovode dosledno i da postoji oprečno tumačenje fusnote koja se odnosi na nastup Kosova na regionalnim konferencijama.
"Nisu u pitanju samo oprečna tumačenja Prištine i Beograda. Postoje poteškoće i druge vrste, jer nedostaje međunarodni konsenzus", navodi se u izveštaju Ban Ki Muna.
Najviše pažnje privlači oštra retorika generalnog sekretara kojom je kritikovao kosovsku policijsku službu i međunarodnu zajednicu na Kosmetu zbog serije propusta tokom protekla tri meseca i malog broja povratnika, što je, kako je naglasio, zabrinjavajuće.
Ban Ki Mun je zabrinut "zbog problema sa kojima se suočavaju manjinske zajednice" i zbog reakcija kosovske policije tokom serije incidenata koji su pratili proslavu Vidovdana.
"Izostala je akcija, čime se ozbiljno dovodi u pitanje sposobnost policije da se izbori sa kriznim situacijama i stekne poverenje javnosti", naveo je Mun.
Generalni sekretar UN posetio je Beograd i Prištinu 23. i 24. jula, u okviru balkanske turneje i istakao značaj dijaloga Beograda i Prištine i postizanja rešenja kroz kompromis.
(agencije/MONDO, Foto: FoNet TV)
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu