Procenjuje da bi bez posla u državnoj službi do 2013. godine moglo po raznim osnovama da ostane i do tri hiljade ljudi, pišu Novosti.

Članovi Vlade imaju obavezu da do kraja meseca dostave i Ministarstvu finansija detaljne planove za uštedu u svojim resorima. Ti rezovi će biti ukalkulisani i u rebalans budžeta koji se uveliko priprema.

"Svi ti planovi moraju da sadrže ozbiljne rezove u ministarstvima i činiće zbirnu projekciju štednje do kraja 2012. godine", potvrđeno je listu u Vladi.

U smanjenju platnog spiska prvi je potez povukao ministar poljoprivrede Goran Knežević, koji je odmah "precrtao" 1.658 agronoma koje je na savetodavnim poslovima angažovao njegov prethodnik Dušan Petrović.

"Ovaj megalomanski projekat više nije potreban i bolje je da se sredstva umesto za plate agronomima usmere poljoprivrednicima za štetu od suše", rekao je Knežević.

Rezove u svom resoru najavio je i Rasim Ljajić koji očekuje da mu ovih dana stignu na sto izveštaji o radu ekonomskih diplomata i onaj koji ne bude zadovoljio moraće da se vrati
u Srbiju.

Pored ukidanja projekata bivše vlasti, novi predlog Zakona o ministarstvima predviđa da ministar ima pravo da u roku od 45 dana predloži Vladi razrešenje službenika za koga oceni da nije ostvario zadovoljavajuće rezultate.

Prema procenama u Nemanjinoj 11, po tom osnovu bi moglo da ostane bez posla više od 1.500 ljudi. Tu spadaju pomoćnici ministara, direktori raznih organizacionih jedinica i službi u okviru ministarstava, ali i sekretari sudova, načelnici upravnih okruga.

Prvi na udaru kadrovske reorganizacije narednih dana naći će se svi koji su angažovani po osnovu ugovora o delu, a njih ima nekoliko desetina, a njihove poslove preuzeće stalno zaposleni.

"U toku je sistematizacija radnih mesta i uskoro ćemo imati potpuno utegnuto ministarstvo. Državna uprava i lokalna samouprava su sada razdvojeni i logično je da mora da dođe do kadrovskih pomeranja", potvrdila je ministar za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Verica Kalanović.

Zbog gašenja ministarstva za vere i dijasporu, "na ledu" je ostalo i oko 40 zaposlenih koji su bili u tom resoru.

(FoNet, foto: Tanjug/Nenad Milošević)