On podelu pokrajine vidi kao jedino moguće i realno rešenje, koje bi, kako je naveo, prihvatili i Albanci.

"I dalje mislim da je podela (Kosova) jedino moguće realno rešenje, i siguran sam da bi to Albanci u Prištini prihvatili. Međutim postavlja se pitanje da to može da izazove proteste u regionu, a
izbegava se činjenica da je potrese izazvalo i to što je Srbija podeljena", rekao je Dačić za televiziju "Pink".

On je kazao da trajno rešenje ne postoji i da politički dijalog svakako može da uvaži ilegitimne interese Srba i Albanaca.

"U ovoj fazi je prihvatljivo sve ono što nije prihvatanje jednostrane nezavisnosti Kosova... Ne može Brisel da nas natera da prihvatimo nezavisnost Kosova", istakao je Dačić i dodao da nezavisnost nije
priznalo ni pet članica EU.

On je ocenio da sada treba da se relaksiraju odnosi Prištine i Beograda i da se do ulaska u EU, za šta je potreban dugi niz godina, pronađu održiva rešenja što podrazumeva da "ne treba da priznamo
nezavinost Kosova i Metohije, kao i da time neće biti sprečen evropski put Srbije".


Dačić je izjavio danas da očekuje da predstojeći izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u evropskim integracijama bude objektivan.

Takođe izveštaj bi trebao i da uvaži činjenicu da nova vlada radi tek dva meseca.

"Očekujem da će Evropska komisija objektivno sagledati situaciju i šta je nova vlada mogla da uradi za dva meseca rada", rekao je Dačić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova i potpredsednikom Slovačke Miroslavom Lajčakom.

Evropska komisija svoj izveštaj o Srbiji će predstaviti u oktobru.

Dačić je istakao da je Srbija spremna da dijalog sa Kosovom podigne na politički nivo, kao i da želi "relaksaciju odnosa".

"Nastavićemo dijalog sa Prištinom, spremni smo da ga podignemo na politički nivo", rekao je Dačić ali i ukazao da rešenje kosovskog problema neće biti brzo niti lako postignuto.

Dačić je ocenio da u dijalogu Srbije sa kosovskim vlastima ne treba očekivati "spektakularne rezultate", ali je istakao da je za rešenje problema potrebna dobra volja i razumevanje za koje kaže da postoji sa srpske strane.

Upitan o žalbi iz Vojvodine da rebalansom državnog budžeta ne dobijaju sedam odsto budžeta kako je zakonom predviđeno, Dačić je rekao da je dogovorio sastanak sa pokrajinskim premijerom Bojanom Pajtićem i predsednikom parlamenta Vojvodine Ištvanom Pastorom.

"Nova vlada nema nameru da ugrožava autonomiju Vojvodine", rekao je premijer.

Miroslav Lajčak je rekao da su evropski put Srbije i kosovsko pitanje povezani i da očekuje da Srbija u dijalogu sa Kosovo bude "ozbiljan partner koji ima svoje interese".

"Drago mi je da vidim da je ova vlada odlučna da sprovede reforme i da ima podršku u Skupštini", rekao je Lajčak.

I predsednik Srbije Tomislav Nikolić je danas u razgovoru sa Lajčakom istakao punu posvećenost Srbije evropskom putu i primeni svih dogovora u vezi sa Kosovom i Metohijom.

Nikolić je tokom susreta s Lajčakom, koji je i potpredsednik slovačke vlade za evropske integracije, istakao da će Srbija ispuniti sve što je do sada dogovoreno u vezi s Kosovom i Metohijom, saopšteno je iz Predsedništva.

"Srbija je odlučna u borbi protiv kriminala i korupcije, ali napori će biti usmereni i na ekonomski oporavak zemlje", rekao je Nikolić.

U saopštenju se dodaje da su srpski zvaničnici do sada nastojali da nađu novac za budžet kako bi se do kraja godine ispunile obaveze prema građanima, a da sada predstoji investiranje u srpsku privredu i otvaranje novih radnih mesta.

Lajčak je tokom susreta s Nikolićem rekao da se od nove vlade Srbije "očekuje da izađe s konkretnom strategijom i planom za rešavanje problema na Kosovu i Metohiji".


Nije pitanje stići do članstva EU, već primeniti evropske standarde u svojim zemljama", poručio je specjalni izaslanik EU.

Speciljani izaslanik EU i potpredsednik slovačke Vlade Miroslav Lajčak poručio je danas da nema bolje i pozitivnije perspekitive za zemlje zapadnog Balkana da postanu deo EU i NATO-a, ako to žele.

"Čeka vas prazna stolica u EU. Pretvorite viziju što pre u realnost", poručio je Lajčak na panelu "Suočavanje sa krizom: izazovi za demokratiju i bezbednost".

"Ne treba biti opsednut datumima, već se treba usredsrediti na suštinu - a to je da izgradite evopsku realnost u svojim zemljama. Nije pitanje stići do članstva EU, već primeniti evropske standarde u svojim zemljama", poručio je Lajčak

On je rekao da je posao EU i NATO da podržavaju zemlje Zapadnog Balkana i održavaju njihovu perspektivu živom.

"I to jeste slučaj", rekao je Lajčak.

Za zemlje zapadnog Balkana postoji vizija, budućnost i evropska perspektiva, zaključio je Lajčak.

(MONDO/Agencije, Foto Tanjug Filip Krainčanić)