• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U EU se lome koplja oko dobrosusedskog uslova

Nemačka, Francuska i Velika Britanija pritiskaju ostale članice EU da se pred Beograd stavi zahtev za potpisivanje izjave o dobrosusedskim odnosima sa Prištinom.

Ove tri zapadne zemlje žestoko su pritisle ostale članice EU da se u zaključak izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije unese i zahtev za potpisivanje izjave o dobrosusjedskim odnosima Beograda i Prištine.

"Večernje novosti" pišu da će se vidite kako su se "prelomila" diplomatska koplja u sredu u 14.00 časova, kada će evropski komesar za proširenje Štefan File predstaviti izvještaj, ali će sve biti jasno i ujutro, nakon dvosatnog kolegijuma Evropske komisije.

List navodi da je pritisak zvaničnog Berlina veliki, ali da i zvaničnici Srbije žestoko lobiraju u Briselu da bi izdejstvovali što bolju i blažu formulaciju "normalizacije odnosa".

Beograd je, piše list, jasno dao do znanja da izjavu o dobrosusedskim odnosima ne može da potpiše, i da bi ispostavljanje takvog zahteva, u stvari značilo da suštinski Evropa neće Srbiju u svojoj zajednici.

Predstavnici Vlade Srbije ne žele da zvanično komentarišu ni da nagađaju šta će pisati u izveštaju Evropske komisije, pošto ga još nisu dobili, ali ističu da diplomatska bitka još traje i veruju da će prevladati umerenost i da se od Srbije neće tražiti nemoguće.

Izvori "Novosti" tvrde da postoje dva mišljenja među evropskim državama - Nemačka traži da se izjava o dobrosusjedskim odnosima potpiše odmah, pre određivanja datuma početka pregovora o prijemu Srbije u EU, dok većina ostalih članica EU jeste za to da se paraf stavi naknadno, tokom predstojećeg dijaloga Beograda i Prištine.

U analitičkom delu izvještaja, u koji je ovaj list imao uvid, od Srbije se očekuje ubrzanje reformi u oblasti jačanja vladavine prava, reforma javne uprave, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, više napora za stvaranje nezavisnog i efikasnog pravosuđa, jačanje političkih, građanskih, socijalnih i ekonomskih prava, kao i veća sloboda medija u Srbiji.

Traži se i da se više pažnje posveti pravima manjina, a neodržavanje "Parade ponosa" će, kako piše list, takođe biti stavka na negativnom tasu izveštaja Evropske komisije.

(Srna, foto: Beta/Evropska komisija)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mihailovic

Prekinuti sve sa EU i u UN samo u UN o delu Srpske teritorije Kosovo i Metohije sa zahtevom da Rusija ima jednu od vodecih ulogu u UN vezano za resavanje pitanja juzne Srbije. Sve ambasade drzava koje podrzavaju komadanje Srbije zatvoriti u Beogradu i prekinuti svaki diplomatski kontakt sa njima a kontakt imati samo preko UN. Proglasiti juznu Srbiju okupiranom i dok Srbija neuspostavi teritorijalni integritet sa okupiranim delom Srbije nema nikakvih pregovora sa albancima a jedino pregovore sa UN,Rusijom,Kinom,Indijom.

Skroz realan

IV rajh! Sto Francuska ne prizna Korziku, Engleska Severnu Irsku, a E.U. Abhaziju i Juznu Osetiju, pa da nam daju primer kako se to radi?

Predrag 67

Ni vi u E.U. nemate svi baš dobre KOMŠIJSKE odnose, pre bi se moglo reći, KO ROGOVI U VREĆI! To im, naravno, ne smeta da nama stalno drže lekcije !

special image