Svečanim prijemom u ambasadi Srbije u Rimu predsednik Tomislav Nikolić završio je prvu zvaničnu posetu Italiji tokom koje se sastao sa državnim vrhom te zemlje i prisustvovao sednici sprsko-italijanskog privrednog saveta.

Prijemu su prisustvovali predstavnici diplomatskog kora, kompanija koje su investirale u Srbiji i istaknuti članovi srpske dijaspore.

Predsednik Srbije je u Rimu razgovarao sa predsednikom Italije Đorđom Napolitanom, premijerom Mariom Montijem i predsednikom Donjeg doma italijanskog parlamenta Đanfrankom Finijem.

Takođe, ukazana mu je posebna čast da prisustvuje sednici parlamenta na kojoj je delegacija Srbije pozdravljena velikim aplauzom.

Nikolić je prisustvovao i sednici privrednog saveta dveju zemalja sa koje je aktuelnim i potencijalnim novim investitorima poručio da iskoriste niz prednosti koje Srbija nudi i da ulažu.

Sednici saveta prisustvovali su ambasador Italije u Srbiji Armando Varikio, predsednik kompanije "Seči" koja je angažovana na projektu izgradnje hidroelektrana na Ibru i srednjoj Drini Gaetano Makaferi, predsednik kompanije "Dukati" Gvidalberto Gvido, kao i predstavnici Instituta za spoljnu trgovinu Italije ICE, Unikredit banke...

Nikolić je pozvao italijanske investitore da ulažu novac u Srbiju i iskoriste sporazum koji naša zemlja ima sa Rusijom i omogućava da se gotovo sve što je proizvedeno u zemlji izveze na rusko tržište.

On je rekao da je Srbija potpuno otvorena za investicije i da su se nova vlada i on kao predsednik obavezali da se više ne dešava da se investitorima traži novac i tako zaustavljaju ulaganja.

"Dogovorili smo se da niko neće tražiti novac, a ako se to dogodi, molim vas da mi kažete, jer to bi bili najčistiji odnosi, a ti koji traže novac su odavno upropastili Srbiju", kazao je Nilkolić.

On je pozvao sve koji žele da investiraju u Srbiji da se slobodno obrate ministarstvima, vladi ili njemu lično i poručio da će im biti omogućeno da investiraju "za sat vremena".

"Vaš motiv je to što imamo dobro obučenu i veoma jeftinu radnu snagu, ali motiv može da bude i rusko tržište na koje možemo da izvezemo skoro sve što proizvedemo. Proizvod ne mora da bude 100 odsto srpski, ali mora da bude 51 procenat. To je i naša i vaša šansa sve dok traju ovi naši teški pregovori sa Evropskom unijom", kazao je Nikolić.

On je investitorima iz Italije poželeo dobrodošlicu i pozvao članove saveta da prošire svoja ulaganja i na grane u kojima, kako je rekao, u Srbiji mogu da oplode svoj kapital.

Posle razgovora sa predsednikom Srbije, italijanski predsednik Đorđo Napolitano izjavio je da zahtev da Srbija prizna nezavisnost Kosova kao uslov za otpočinjanje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji nije zajednička spoljna politika Unije.

Napolitano, na čiji poziv je Nikolić danas u poseti Rimu, istakao je da se za Srbiju otvara nova faza izuzetno kompleksnih pregovora o integracijama u EU, kada će se iz kandidata za članstvo preobratiti u punopravnog člana, i naglasio da Srbija ima apsolutnu podršku Italije na tom putu.

"Podržavaćemo sve napore Srbije u fazi pregovora o ulasku u EU. Mi nismo među onim zemljama ili vladama Unije koje postavljaju prepreke, odnosno zahtevaju priznavanje nezavisnosti Kosova", precizirao je Napolitano.

Nikolić je poručio da je neprihvatljivo da se u periodu između dobijanja statusa kandidata i otvaranja pregovora o članstvu pojavljuju novi uslovi i naglasio da će Srbija sve ono što nije zapisano u prošlom izveštaju EK o napretku Srbije smatrati novim uslovima.

"Srbija je jasno rekla - a to se provlači deceniju, a provlačiće se i posle mene - nikad nećemo prihvatiti nezavisnost Kosova. Ne može da nam se suprotstavlja evropski put i nameće odluka da odustanemo od dela teritorije da bi ostali na evropskom putu. Mi to ne tražimo od drugih naroda, pa nećemo ni da se od nas traži", rekao je Nikolić.

On je istakao da će, ukoliko zaista u periodu između sticanja statusa kandidata i otpočinjanja pregovora neka članica EU ispostavi zahtev za priznanje nezavisnosti, ta država pokazati da Srbiju uopšte ne želi u Uniji.

Nikolić je naglasio da je EU savez koji Srbiji odgovara, da Srbija želi da bude njen član i da je stoga izlašla na ispit i uradila ono što je od nje traženo.

Nikolić je ponovio da je Beograd spreman da podigne pregovore sa Prištinom na viši politički nivo i da će te pregovore najverovatnije voditi premijer Ivica Dačić.

Sa premijerom Italije Mariom Montijem Nikolić je razgovarao o konkretnim projektima u kojima sarađuju Srbija i Italija i mogućnostima za unapređenje te saradnje, pre svega u oblasti infrastrukture i obnovljivih izvora energije.

Posle svečanog dočeka u vili Pamfili, Monti je za Nikolića priredio radni ručak kojem su prisustvovali i šefovi diplomatija Ivan Mrkić i Đulio Terci.

Kako je navedeno u saopštenju Pres službe predsednika Srbije, Monti je kao veoma pozitivno ocenio prisustvo "Fijata" i drugih italijanskih preduzeća u Srbiji i naglasio da su italijanske firme zainteresovane i kada je reč o infrastrukturnim projektima, kao i za projekte vezane za obnovljive izvore energije.

Nikolić istakao je da će mu poboljšanje životnog standarda građana i priključenje Srbije EU predstavljati prioritete tokom mandata, navedeno je u saopštenju.

On je dodao da će Srbija do kraja ove godine i početkom naredne godine ispuniti sve svoje obaveze prema "Fijatu".

Nikolić će se sastao i sa predsednikom Donjeg doma italijanskog parlamenta Đanfrankom Finijem, .



Fini je predsednika Srbije pozvao da posle sastanka na kratko prisustvuje i sednici Donjeg doma Parlamenta, gde je Nikolić pozdravljen aplauzom.

Italijanski mediji danas prenose stavove predsednika Srbije o Srebrenici, Kosovu i odnosima sa Italijom.

Nikolić je tako izjavio da Srbija nije počinila genocid u Sreberenici i da su taj zločin počinili pojedinci.

"Srbija nije umešana u taj zločin. Zločin su počinili pojedinci, pripadnici srpskog naroda. Skupština Srbije je osudila taj zločin, ali nije pomenut genocid, niko u Srbiji to ne naziva genocidom, pa ni ja", rekao je Nikolić u danas objavljenom intervjuu za italijanski dnevnik "Korijere dela sera" (Coriere della Sera).


Upitan da li bi, da je tada bio predsednik, uhapsio haške optuženike Radovana Karadžića i Ratka Mladića, Nikolić je odgovorio da predsednik države ne naređuje hapšenja, dodajući da su Karadžić i Mladić sada "zatvoreno poglavlje" jer su izručeni Hagu.

Na pitanje zašto je izabrao Italiju za svoje prvo putovanje, Nikolić je rekao da između dve zemlje postoje višedecenijske veze, da je Fijat u vreme komunizma izgradio fabriku u Kragujevcu u kom je rođen.

"I svi smo autobusom putovali u Trst, kupovali garderobu na Ponte Rosu, pili kafu.. Trst je bio naš prozor u svet", rekao je.

Nikolić je, uoči posete, ocenio da su odnosi Srbije i Italije su dobri, ali da to ne znači da nema prostora za njihovo poboljšanje. On je u tom kontekstu najavio da ima nekoliko "značajnih projekata u energetskom sektoru da predloži italijanskim partnerima".

On je italijanskoj agenciji Ansa ponovio da je ulazak u EU strateški cilj Srbije, ali da to ne znači da će Beograd prestati tesno da saraduje sa Rusijom na projektima kao što je gasovod "Južni tok".

(agencije/MONDO/Foto: Beta/AP)