Ljajić je za televiziju Prva rekao da Haški sud ima pravo kao i odbrana optuženih da šalje zhateve za dokumentacijom koja je potrebna za postupke koji se vode u Hagu.

"Mi ćemo odgovati u razumnom roku na te zahteve - videćemo šta zapravo traže, da li mi imamo ili nemamo tu dokumentaciju a tu saradnju ćemo svoditi upravo na formalnu korespodenciju i naše odgovore prema Tribunalu", rekao je on.

Ljajić je rekao i da Haški tribunal "može da zaboravi" na sve druge aktivnosti koje su planirali da sprovedu, između ostalog i da drže predavanja deci u srednjim školama o značaju Tribunala.

"Naravno da to nismo dozvoli ni pre (ove) presude a kamoli sada, - nikakva više konferencija, nikakvi seminari, nikakva više čuda gde nas oni podučavaju kako treba da se ponašamo i suočimo s prošloću", rekao je on.

Ljajić je naveo i da je oslobađajućom presudom Anti Gotovini i Mladenu Mrkaču "jedno poglavlje završeno na našu štetu" i da mi moramo da realno procenimo šta u datim okolnostima treba činiti.

"Nemamo mi pravo i nije ovo naša privatna stvar pa da kažemo zaboravite više na Beograd zaboravite više na Srbiju - nismo u takvoj poziciji i to je više nego jasno", rekao je on.

Šef Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom je istakao da " jedan racionalnai odgovor države na ovo mora da usledi" ponovivši da je oslobađajuće presuda Gotovini i Markaču politički motivisana i protivpravna.

Specijalni savetnik glavnog tužioca Serža Bramerca izjavio je prethodno Tanjugu da uprkos reagovanjima koja su izazvana puštanjem Gotovine i Markača, da se Tužilaštvo Haškog tribunala nada da će Srbija nastaviti saradnju u dostavljanju dokumenata neophodnih za tekuća sudenja.

Frederik Svinen je tako prokomentarisao odluku Vlade Srbije da, zbog oslobađajuće presude hrvatskim generalima, saradnju s Tribunalom svede na tehnički nivo i da sa dnevnog reda skine sve zahteve za dostavljanje dokumenata Haškom sudu.

"Mi smo videli tu izjavu. Određen broj naših zahteva za pomoć je poslat u Beograd i verujemo da će vlasti na njih odgovoriti, što bi održalo dobru saradnju koju smo do sada imali", kazao je Svinen.

U emisiji na televiziji Prva, zajedno s Ljajićem gostovao je i advokat Nenad Lukić, pravni zastupnik haških optuženika Veselina Šljivančanina i Momčila Perišića dok se u emisiju uklučio i Džefri Najs, bivši tužilac na suđenju Slobodanu Miloševiću.

Govoreći o mogućnosti obaranja presude Gotovini i Markaču, Lukić je rekao i da je vrlo teško da se obori presuda koja je doneta u konačnom žalbenom postupku.
"Postoji pravilo kojim je dozvoljeno preisitivanja odnosno ono što se kod nas zove ponavljanje postupka", rekao je Lukić.

Prema njegovim rečima, to znači obezbeđivanje novog dokaza koji nije bio poznat sudu u vreme suđenja "a značajno bi mogao da promeni zaključke suda a da nisu uložena znatna pravna sredstva da se do tog dokaza dođe".
Najs, je, u izjavi iz Londona naveo i da je malo verovatno, odnosno nemoguće da se poništi oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču.

"Malo je verovatno i potpuno nemoguće, ovo je žalbeno veće apelaciono i oni su detaljno objasnili zašto smatraju da su prvostepe odluke (u slučaju Gotovine i Markača) pogrešne", rekao je on.

Najs je kazao i da činjenica da je presuda izazvalo veliko intersovanje u Hrtvatskoj i Beogradu "ne znači da to nije odluka suda na osnovu dokaza izvedenih u slučaju dvojice okrivljenih".

(Tanjug, foto: beta, arhiva)