Time se, kako je ocenio, Srbiji nanosi mnogo više štete nego koristi.

"Ne možemo da dozvolimo da Vuk Jeremić apsolutno sam i na svoju ruku vodi svoju privatnu političku borbu, ili borbu za samopromociju kao ipak predstavnik Srbije u Generalnoj skupštini UN. Mi mislimo da taj haos koji se stvara nanosi mnogo više štete, nego koristi i da Skupština o tome mora da razgovara", rekao je Đurić novinarima.

Jeremić je za 10. april sledeće godine zakazao javnu raspravu u Generalnoj skupštini o ulozi međunarodnih ad hok krivičnih tribunala u ostvarivanju pravde i pomirenja, ocenivši da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima nanet udarac ugledu UN.

Đurić je u Skupštini Srbije rekao da političke partije treba da preuzmu odgovornost u ovom trenutku i da je kroz raspravu u parlamentu potrebno razmotriti probleme sa kojima se suočava Srbija.

"Mislim da kroz tu raspravu treba da otvorimo i neka druga pitanja. Ovih se dana govori da je predsednik Srbije zatražio savet od SANU I od crkve i od nekih drugih institucija, to je sve dobro I prihvatljivo", rekao je Đurić.

On je istakao da pre toga mora da se razgovara kakve su bile posledice nekih sličnih saveta, sličnih institucija u prošlosti, ko je odgovoran za to i kako da se greške u budućnosti izbegnu.

Predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Vuk Jeremić ponovo je danas ukazao na značaj debate o ad hoc sudovima pod okriljem UN, koju je zakazao za 10. april.

Jeremić je na svom Twitter profilu rekao da je ta rasprava važna "da se više nikada ne desi da se neko oseti da može da napravi zločin ako mu namigne neka sila".

On je sinoć objasnio da je odluku o održavanju javne rasprave o ulozi i učinku Haškog tribunala i drugih sličnih ad hok sudova, čiji je osnivač UN, sazvao nakon konsultacija sa državnim vrhom Srbije i rekao da očekuje pritiske da se od rasprave odustane, ali da odustajanja neće biti.

"Inicijativa je bila moja i odgovornost leži na meni. Ona leži na predsedniku GS UN po povelji UN i po Poslovniku o radu GS. Ali, pre formalne odluke sam se konsultovao sa državnim vrhom", rekao je Jeremić za RTS.

Jeremić je istakao i da je bilo mnogo reakcija na samu presudu Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovinu i Mladenu Markaču i da je ona u mnogim delovima sveta izazvala ogorčenje.

List "Danas" preneo je saznanja da se Jeremićevoj odluci usprotivilo nekoliko stalnih članica Saveta bezbednosti UN - SAD, Velika Britanija, Francuska, dok su se Kina i Rusija saglasile da učestvuju u raspravi.

Taj list prenosi i da će se pred GS UN, osim država članica, naći i predstavnici izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske, ali i žrtve koje su preživele hrvatsku vojnopolicijsku akciju "Oluja" avgusta 1995. godine.

Oni bi trebalo da govore o patnjama kroz koje su prošli tokom i posle "Oluje".
List navodi i da se očekuje se da će na javnoj raspravi, koja bi mogla da potraje i desetak dana, biti prikazani i dokumentarni filmovi o stradanju Srba u Krajini.

(agencije/MONDO, foto: Beta/AP)