Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je danas da to tužilaštvo na šest lokacija, među kojima su Mali Alan, Dvor na Uni i Gospić vodi predistražne postupke u vezi sa zločinima nad Srbima počinjenim u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja" tokom i posle 1995. godine.

Vukčević je za televiziju B92 rekao i da su ostale tri lokacije na kojima se vode predistražne radnje i mesto Kijani pored Gračaca, Petrinja i Vrgin most.

On je objasnio da Tužilaštvo te istrage ne pokreće jer je nezadovoljno oslobađajućom presudom Haškog tribunala Anti Gotovini i Mladenu Markaču, "već zato što je moralo da sačeka pravosnažnost presude u Hagu, pošto taj sud ima prednost u pokretanju postupaka u odnosu na srpsko tužilaštvo".

"Počinjemo tamo gde smo stali. Mi već vodimo na šest lokacija, vezano za 'Oluju', predistražne postupke. Saslušali smo veliki broj svedoka, zajedno sa Veritasom", rekao je Vukčević, dodavši da su saslušavani i svedoci u vezi s akcijom hrvatske vojske "Bljesak".

Predmeti ratnih zločina počinjenih tokom i posle akcije "Oluja" 1995. na kojima radi Tužilaštvo, po Vukčevićevim rečima se odnose na mesto Kijani pored Gračaca, gde je ubijeno 14 srpskih civila.

Tu spada i Mali Alan gde je 22.1.1993. na Velebitu ranjen, a potom zarobljen 21 pripadnik oružanih snaga Republike Srpske Krajine, od kojih su neki ubijeni nakon zarobljavanja a jedan broj ubijenih je izmasakriran.

Predistražne radnje se vode i u vezi Dvora na Uni gde je ubijeno devet hendikepiranih civila 8. avgusta 1995, u lokalnoj osnovnoj školi, navodi Vukčević u intervjuu objavljeno na sajtu televizije B92.

Tu spada i Gospić u okviru kog se istražuje smrt 13 žrtava iz tog grada, zatim dve žrtve u Opštini Donji Lapac, sedam žrtava u opštini Udbina, 17 u opštini Vrhovine i dve u Plitvičkim jezerima.

Inače, zločini tokom i posle akcije "Oluja" na području Gospića bili su predmet optužnice protiv Gotovine i Markača, "ali nijedno od lica koja su navedena kao ubijena ili nestala nije uključeno u tu optužnicu".

Predistražne radnje se odnose i na Petrinju "gde su ekshumirani posmrtni ostaci 66 osoba na groblju u tom mestu" kao i na Vrgin most preko kog se kolona hrvatske vojske povlačila i koji je gađan i granatiran iz pešadijskog naoružanja.
Što se tiče predmeta sa suđenja hrvatskim generalima, Vukčević je istakao da su dokazi izvedeni na prvostepenom suđenju (kada je Gotovina osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora) relevantni i mogu da doprinesu utvrđivanju istine u zločinima izvršenim tokom "Oluje" koje nije razmatrao Haški tribunal.


Vukčević je prethodno, gostujući u emisiji "Upitnik" na RTS-u, rekao da bi revizija postupka protiv Markača i Gotovine mogla da se pokrene kada bi se došlo do novih dokaza, ali da oni ne bi mogli da budu osuđeni na kazne zatvora.

"Kada bi, recimo, bili pronađeni "Topnički dnevnici", revizija bi bila moguća, ali koliko su meni poznata pravila Haškog tribunala, Gotovina i Markač u tom postuku ne bi mogli da budu osuđeni na kazne zatvora, već bi se samo moglo konstatovati da je povređeno pravo", precizirao je Vukčević.

Inače, savetnik glavnog haškog tužioca Serža Bramerca, Frederik Svinen izjavio je sinoć da Tužilastvo neće tražiti reviziju odluke Apelacionog veća.

Tužilac je ocenio da je drugostepena presuda hrvatskim generalima kompromitujuća za sam Haški tribunal jer će sa istorijskog aspekta pravde i pravičnosti sve što je Tribunal radio pasti u vodu.

Vukčević je rekao da nije znao kakva će biti presuda, ali da je očekivao da će "pasti" zajednički zločinački poduhvat koji bi ukaljao Hrvatsku kao državu, međutim, da je mislio da će bar neko odgovarati po komandnoj odgovornosti.

"Ovako je dat legitimitet ''Oluji''", rekao je Vukčević.

On smatra da je veliki propust haškog tužilaštva što je propustilo da pribavi "Topličke dnevnike" o dejstvu artiljerije (u kojima je Gotovina navodio koji će ciljevi biti gađani).

"Bramerc je ranije mene pitao šta je sa Mladićem, a Bajića šta je sa ''Topličkim dnevnicima'', oni su bili u istom rangu, ali se pitanje dnevnika volšebno izgubilo", napomenuo je tužilac.

Što se tiče saradnje srpskog i hrvatskog tužilaštva ona je za sada, prema rečima Vukčevića, bila sjajna.

"Mi zajedno radimo u istrazi za zločin u Dvoru na Uni, a do sada je sa hrvatskim praavosuđem razmenjeno 97 predmeta, što je veoma veliki broj", naveo je Vukčević

(MONDO/agencije)