Proteklih nekoliko dana oni su stoti rođendan Albanije obeležili naučnim skupom "Istorija albanskog pokreta u Preševskoj dolini", otvaranjem muzeja Ridvanu Ćazimiju ("komandantu Lešiju") - jednom od komandanata iz vremena etničkog sukoba 2001. godine, zatim brojnim političkim skupovima i kulturno-zabavnim i sportskim programima u mesnim zajednicama i školama.

U Bujanovcu i Preševu danas će, na otvorenom, za građane biti priređeno više kulturno-zabavnih programa, na kojima će nastupiti estradne ličnosti iz Albanije i sa Kosova.

Potpredsednik Demokratske partije (DP) iz Bujanovca, Nedžat Beljulji kaže da će svi programi povodom sutrašnjeg praznika biti završeni danas u podne centralnim događajem, kada će, uz nekoliko hiljada prisutnih, na zgradama lokalnih parlamenata, uz srpske, biti istaknute i albanske zastave.

"Tom činu će prethoditi program u kome će, stotinu srednjoškolaca, specijalno obučenih za ovu priliku, svojim telima ispisati broj 100 i tu sliku poslati u svet, a potom i obraćanje lokalnih lidera iz montažne kuće, koja će biti kopija one kuće u kojoj je 1912. godine u Valoni proglašena država Albanija", kaže Beljulji.

Posle obraćanja građanima na trgovima u Bujanovcu i Preševu, svi albanski lideri, u jednoj velikoj delegaciji, na poziv predsednika Albanije Bujara Nišanija i predsednika Vlade Sali Beriše, putuju u Tiranu na veliki miting gde je večeras zakazana centralna svečanost.

Crvenu zastavu sa crnim dvoglavim orlom, prvi je 1443. godine, po povratku iz Carigrada, u rodnom mestu Kruji nedaleko od Tirane, na jednoj kuli, istakao albanski nacionalni junak Skenderbeg.

Posle Velike narodne skupštine, na kojoj je 28. novembra 1912. godine, u Valoni na jugu zemlje, proglašena nezavisna država Albanija, istu zastavu je razvio albanski revolucionar Ismailj Ćemalji, koji je bio izabran za prvog predsednika Privremene vlade Albanije.

(Tanjug/Foto: Tanjug/AP)