• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o krivičnim zakonima

Poslanici su završili raspravu u načelu o izmenama pojedinih krivičnih i pravosudnih zakona, koje je podnela Vlada Srbije.

Poslanici su razmatrali predloge zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, Zakonika o krivičnom postupku, Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o sudijama.

Skupština Srbije počela je danas u podne novu sednicu na čijem dnevnom redu su 22 tačke.

Nastavak sednice zakazan je za ponedeljak, a poslanici će raspravljati i o izmenama Zakona o podsticanju građevinske industrije Srbije u uslovima ekonomske krize, o Predlogu zakona o davanju garancije Srbije u korist Nemačke razvojne banke KfW, po zaduženju Elektroprivreda Srbije.

Razmatraće se i potvrđivanje sporazuma vlada Srbije i Rusije o osnivanju Srpsko-ruskog humanitarnog centra, i niz drugih međunarodnih sporazuma.

Pre početka nove sednice, poslanici su ranije danas usvojili više zakona među kojima i o javnim preduzećima, o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, o autorskom pravima, i tri zakona iz oblasti zdravstva.

Poslanici su tokom sednice kritikovali izmene Krivičnog zakonika, izmenama Zakonika o krivičnom postupku, kao i dopunama zakona o javnom tužilaštvu i o sudijama, ali su zamerili i poslanicima vladajuće većine što je sala bila poluprazna.

Poslanik LDP Bojan Đurić je primetio da su poslaničke klupe "poluprazne", naročito u delu gde sede poslanici vladajuće većine.

On je kazao da se "dve kartice u klupama gde bi trebalo da sede poslanici SNS same bore protiv korupcije".

Đurić je rekao da neke nove norme predložene izmenama Krivičnog zakonika nisu sporne i da LDP pozdravlja kako su neke od njih definisane, poput dela vezanih za terorizam, koja su sada mnogo bolja, ali da postoji mnogo više odredbi sa kojima se ne slaže.

"Vi ste sad razdvojili iz krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja izvukli odgovorna lica i od toga napravili novo delo - zloupotreba položaja odgovornog lica. Gonjenje po tom krivičnom delu će biti apsolutno kao do sada", rekao je Đurić.

Đurić je dodao da ono što uverava LDP da ono što vladajuća većina najavljuje u borbi protiv korupcije nije povezano sa ozbiljnom i smišljenom strategijom jeste uvođenje krivičnog dela zloupotrebe u javnim nabavkama, navodeći da je to nedovršeno delo u odnosu na potrebe.

Predlog LDP, pored ostalog, je i da se uvede krivično delo zloupotrebe državne pomoći i državnih subvencija.

Demokrate smatraju da država treba da se bori protiv kriminala i korupcije i preventivnim merama i da tako odvraća svakog potencijalnog počinioca na krivično delo, ali navode da u predloženim izmenama sve odredbe kaznene politke idu na ruku počinicoima, budući da se sve kazne smanjuju.

"Postavlja se pitanje šta je smisao izmena. Zakon je pisan u korist mnoglih počinilaca najtežih krivičnih dela”, rekla je poslanik DS Nada Kolundžija, i dodala da će odredba o uslovnom otpustu omogućiti da ranije iz zatvora izađu Sreten Jocić, ubice Brisa Tatona i drugi počinioci najtežih krivičnih dela.

Kolundžija je zapitala kakve građani imaju koristi od toga što će se ublažiti kazne za one koji prete držazvnim funkcionerima, sudijama i novinarima i dodala da će koristi imati zabranjene organizacije koje prete smrću sudijama Ustavnog suda, novinarima i nosiocima državnih funkcija.

Ona je rekla da to nije iznenađenje, budući da je ministar pravde Nikola Selaković prisustvao nedavnom protestu povodom poslednjih odluka Haskog tribunala, kojem su se pridružile i desničarske organizacije.

Poslanici DSS-a su kritikovali takozvanu dekriminalizaciju klevete, ocenivši da je u pitanju loše rešenje i da će praksa to i pokazati.

Olgica Batić iz poslaničke grupe SPO-DHS S je iznela više pohvala na predlozene izmene, ali i primedbi, među kojima je brisanje odrede po kojoj se, kako je objasnila, osobi koja je prijavila korupciju vraća ono što je na ime korupcije dala.

"Umesto da se takav građanin koji prijavi krivično delo korupcije nagradi, on bi se prema ovom predlogu zapravo kažnjavao tako što bi mu se, na primer, pola plate ili pola penzije koju je maltene investirao radi prijavljivanja korupcije ovakvim predloženim rešenjem ne bi vraćalo", rekla je Batićeva.

Ona je pozdravila uvođenje krivičnog dela zloupotrebe u vezi sa javnim nabavkama, ali je navela da bi kazne trebalo da budu mnogo veće.

Predlog SVM je da se smanji "dinarski prag" za gonjenje po službenoj dužnosti onih koji su počinili sitne krađe i da on, umesto predloženih 10.000 dinara, bude 5.000 dinara.

Pastor je, kada je u pitanju dekriminalizacija klevete, rekao da tu ima logike, ali da "ne može da odoli utisku da je ona predložena prvenstveno zbog toga da bi pojedini članovi vlade slobodno mogli da komentarišu određene postupke koji su u toku".

Na početku sednice poslanici DS I LDP su kritikovali razmatranje pravosudnih zakona subotom.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Dragoljub Mićunović kritikovao je na početku sednice vladajuću koaliciju zbog toga što se važni pravosudni zakoni razmatraju subotom, čime se, kako je naveo, stvara utisak da se nešto vanredno dešava.

Na objašnjenje predsednika parlamenta Nebojše Stefanovića da je radi efikasnije borbe protiv kriminala i korupcije što pre potrebno doneti izmene pravosudnih zakona, Mićunović je rekao da nije sporna borba protiv kriminala i korupcije koju podržavaju svi poslanici, ali da odgovor Stefanovića na njegovo pitanje ne treba da stvori utisak da opozicija opstruira tu borbu.

"Potrebno je sistematsko reformisanje društva u celini, pravo je ono što je ključno. Ne može se na juriš boriti protiv korupcije, nemojte sebi davati isključive zasluge za borbu protiv korupcije, nemojmo od toga praviti kampanju...", rekao je Mićunović reagujući na govor Stefanovića.

Mićunović je podsetio da parlament radi utorkom, sredom i četvrtkom i da je poslovnikom predviđeno ostavljanje vremena za čitanje predloga zakona i predlaganje amandmana.

U raspravu se zatim uključio predsednik poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović koji je optužio Stefanovića da je Micunoviću dao "lažno obaveštenje" o tome zašto se o važnim zakonima raspravlja subotom.

Na opasku da je dao "lažno obrazloženje" predsednik parlamenta je izrekao Jovanoviću opomenu, a kada je ovaj nastavio to da tvrdi dobio je još jednu opomenu.

Potom su se u raspravu uključili i poslanici DS, Srpske napredne stranke (SNS) i Lige socijaldemokrata Vojvodine.

U Skupštini Srbije jedna od tema je danas bio i fudbal zbog odluke Međunarodne fudbalske federacije (FIFA) da mlađim selekcijima Kosova omogući da igraju prijateljske utakmice, kao i rasprava o tome zašto se o tako bitnom zakonu raspravlja subotom.

U izjavama novinarima u parlamentu socijalisti su poručili da treba sačekati zvanično mišljenje FIFA, liberali da to ne ugrožava nacionalne interese Srbije dok su te utakmice na nivou prijateljskih, a naprednjaci da je očigledno da se radi o političkoj odluci.

Poslanik SNS i predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da je odluka FIFA politička i posledica uticaja na tu organizaciju, ali da nema razloga za preveliku zabrinutost.

”To je politička odluka da se dozvoli grupi mladih ljudi da igraju prijateljske utakmice. Ništa posebno i nije za preveliku zabrinutost, to je jedan od malih koraka koje Priština pokušava da bi pokazala da se nešto odvija” , rekao je Drecun novinarima u parlamentu.

Drecun je naveo da je Priština suočena sa nedostatkom novih priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i da zbog toga vodi sveobuhvatnu akciju na svim poljima po celom svetu da se ostvari neki napredak ako ne na strani priznanja, onda nekim pristupom bilo kojoj organizaciji.

Liberal Bojan Đurić kaže da FIFA radi po svojim pravilima i da Srbija ne može na politički način kao država da reaguje, ali da treba da izbegne da se oko toga pravi "nepotrebna nacionalna histerija" dok u isto vreme premijer Ivica Dačić vodi pregovore “sa licem koje ima funkciju kosovskog premijera.”

”Potpuno je besmisleno da raspravljamo o tome da li neko sme ili ne da igra fudbal. Zzivot ne sme da se zaustavi, pitanje je da li želimo pored sebe da imamo društvo do te mere zatvoreno da u njemu omladina ne može da igra fudbal”, rekao je Đurić.

On smatra da to ni na koji način ne ugrožava nacionalne interese Srbije makar dok je na nivou prijateljskih utakmica.

”U prošlosti smo često igrali prijateljske utakmice sa nekim regionalnim i pokrajinskim selekcijama, sećam se na primer utakmice s Katalonijom, pa to nije ugrozilo nacionalne interese Španije", rekao je Djurić, koji je naglasio da zbog toga ne treba praviti problem, posebno što se zna da su u prošlosti fudbalske tendencije korištene kao okidač za ozbiljnije sukobe.

Socijalista Đorđe Milićević rekao je da je jasno da je reč o odluci koja nema utemeljenje, ali da treba sačekati zvanična stav Međunarodne fudbalske federacije.

Ranije danas u Skupštini Srbije usvojeni su Zakon o javnim preduzećima i izmene Zakona o autorskom i srodnim pravima kojima se ukida muzički dinar za zanatlije.

(agencije/MONDO, foto: Vladimir Milovanović, Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image