U svemu je bitno da se poštuje vladavina prava, naglasio je Kirbi i dodao da zna da je tokom izbora uticaj bogatih biznismena na srpsko društvo bio velika tema, kao i ekonomija u celini.

"Ne mogu da kažem da li je neko trebalo ili nije trebalo da bude uhapšen. Čvrsto verujemo u vladavinu prava, a svaka zemlja probleme rešava na svoj način", kazao je Kirbi u intervjuu za "Danas".

Istakavši da obično nije u prilici da u novinama čita o hapšenjima određenih ljudi pre nego što budu uhapšeni, on je dodao da "nije u svakoj zemlji isto" i da svakako, postoje pravne procedure.

"Koliko razumem reč je o jednom od 24 slučajeva spornih privatizacija, čije je razrešenje tražila i Evropska komisija. U svemu je bitno da se poštuje vladavina prava. Ne kažem da se ne poštuje, ali pažljivo pratimo šta se dešava", rekao je Kirbi, zamoljen da prokomentariše hapšenja srpskih biznismena osumnjičenih za "ispumpavanje" novca iz privatizovanih preduzeća.

Ambasador se osvrnuo i na pregovore Beograda i Prištine. On je izjavio da SAD već dugo ohrabruju vlasti u Beogradu i Prištini da napreduju u pozitivnom smeru, kako bi učvrstili trajan mir u regionu, ali nikome ne daju instrukcije šta da radi.

"Učinjeno je dosta koraka, integrisano upravljanje prelazima jedan je od njih. Dakle, SAD to ohrabruje kao i EU, jer mislimo da je to korisno. S druge strane, nikome ne dajemo instrukcije šta da radi. Podržavamo pregovore i sporazume dve vlade. Govorimo o "normalizaciji" odnosa", rekao je Kirbi.

Na pitanje zašto kaže "normalizacija", Kirbi je rekao "zato što niko, u stvari, nije 100 odsto definisao šta to znači. "Koristimo taj izraz, ali mislim da će definicija, šta je to 'normalizacija', proizaći iz pregovora", kazao je on.

Podržavajući putu Srbije ka EU, on je rekao da su za to nužni "normalizovani" odnosi s Kosovom, i da SAD žele da Srbija i region budu "izvoznici, a ne uvoznici stabilnosti".

Na pitanje o Haškom sudu, Kirbi je rekao da je bio "pomalo izneneđen reakcijama na odluke o oslobađanju hrvatskih generala i Ramuša Haradinaja", i da nije očekivao toliko slavlje u Hrvatskoj, na Kosovu i u Albaniji. On je dodao da nije bio iznenađen reakcijama u Srbiji na slavlja u susedstvu.

Komentarišući saradnju Srbije s Rusijom, Kirbi je rekao da nema razloga da ta saradnja ne bude dobra.

"Da sam ja Srbija trudio bih se da imam što više prijatelja. Nema razloga da Srbija nema prijateljske odnose sa Rusijom, Kinom, SAD, EU. Nekada, sa Pokretom nesvrstanih, Jugoslavija je bila lider i trudila se da sa svima ima dobre odnose", kazao je on i dodao da nije zabrinut za imidž SAD u Srbiji.

"Dugoročno, nisam zabrinut za američki imidž ovde. Bili smo na istoj pobedničkoj strani u dva rata, odnosi SAD sa Jugoslavijom nisu bili loši posle 1948, dosta Srba ima rođake u SAD", rekao je on i naveo da je Aleksandar Vučić nedavno "toplo primljen u Vašingtonu".

"Gospodin Vučić je naišao na vrlo topao prijem uz crveni tepih, ministra Panetu i gardu koji su ga dočekali. Vođeni su plodni razgovori o saradnji, o Srbiji kao izvoznici stabilnosti, učešću Srbije u Partnerstvu za mir, učesnicima iz Srbije u međunarodnim misijama, o tome kako SAD da pomogne Srbiji da se više angažuje u tim misijama", naveo je Kirbi.

Kirbi je kazao da je moguća poseta Tomislava Nikolića SAD, ali da ne zna kad, jer to zavisi od okolnosti.

"Da, mogućnost postoji, kada tačno ne znam. Čeka nas promena u Stejt departmentu, a drugi mandat predsednika tradicionalno više pažnje poklanja inostranstvu. Hoće li i kada doći do posete zavisi od okolnosti", rekao je ambasador SAD u Beogradu za "Danas".

(MONDO/Foto: Tanja Valič, Tanjug)