• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi s Kosova: Biće još blokada puteva

Privrednici i građani severa Kosova blokirali su danas od 10 do 12 sati tamošnje puteve nezadovoljni sprovođenjem sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima.

Zaustavljen je saobraćaj ispred integrisanog prelaza Jarinje u mestu Rudare, i u dve ulice u Kosovskoj Mitrovici koje vode ka multietničkom naselju Bošnjačka mahala i selu Suvi Do.

Razlog za blokadu puteva je, kako su rekli privrednici, to što se, po sporazumu, preko prelaza na severu Kosova ne može prevesti više od 3,5 tona akcizne robe po kamionu. Svi teži kamioni moraju da budu upućeni na prelaz Merdare.

Po njihovim rečima, takav režim će izazvati poskupljenja i nestašicu robe na severu Kosova.

Privrednik iz Zvečana Dragan Nedeljković rekao je u Rudaru da će sutra privrednici pozvati i predstavnike lokalnih samouprava da im se od srede pridruže i zajedno protestuju zbog odluka koje ugrožavaju opstanak Srba na Kosovu i Metohiji.

"Sa blokadom ćemo nastaviti tri puta nedeljno - ponedeljkom, sredom i petkom, a ako se situacija ne promeni, od 10. januara totalno ćemo blokirati sve prilaze severu Kosova i Metohije", rekao je
Nedeljković.

Stotinak privrednika blokiralo je danas integrisani prelaz Jarinje.

Oni su ponovili da ne žele da izbegavaju plaćanje obaveza, ali da će ih plaćati Beogradu.

Iako je bilo najavljeno da će danas biti blokiran i prelaz Brnjak, drugi prelaz na severu Kosova, to se nije desilo.

Ostali saobraćaj se tokom blokade normalno odvijao, ali su prodavnice na severu Kosova od 10 do 12 sati bile zatvorene.

Na integrisanom prelazu Jarinje prošlog četvrtka zvanično je počeo da važi dogovor radnih grupa Beograda i Prištine o režimu prelaska robe na integrisanih prelazima prema kojem vozila sa robom na koju se ne plaća akciza mogu bez carinjenja da ulaze na sever Kosova kao i akcizna roba do 3,5 tona.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin rekao je danas da razume zabrinutost privrednika sa Kosova zbog ograničenja iz sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima koja mogu da budu značajan privredni problem.

Vulin je pre početka skupa posvećenog privredi Kosova i Metohije u Beogradu kazao da je Srbija ozbiljna zemlja, koja mora da poštuje dogovoreno, ali da se nada da će problem biti prevaziđen 17. januara kada se u Briselu ponovo sastanu predsednici srpske i kosovske vlade Ivica Dačić i Hašim Tači.

"Lično sam veoma zabrinut za snabdevanje stanovništa na severu Kosova i Metohije i želim to da prevaziđemo", rekao je direktor vladine kancelarije.

Prema njegovim rečima, posebno je sporna odredba o tome da preko prelaza na severu Kosova može da prođe akcizna roba u kamionima nosivosti do 3,5 tona, a da više od toga mora da ide na prelaz Merdare.

Vulin je dodao da je to poseban problem kada je reč o nafti i njenim derivatima.

"Skoro da ne postoji cisterna od 3,5 tone. Jako je teško prevesti 3,5 tone kisele vode. Skupa je zato što kada prevozite 3,5 tona kisele vode cena na Kosovu će biti viša nego u Beogradu i to je nepravedno i za to nema razloga", rekao je Vulin.

Prema njegovim rečima, albanska strana ima politiku akciza, zato što nema nikakvu privredu, pa se na Kosovu i Metohiji ništa ne radi.

"Zato što se ništa ne radi, onda se stavljaju akcize na kiselu vodu i na bilo šta drugo", rekao je Vulin i dodao da se akcize u svetu stavljaju samo na alkohol, naftu i cigarete.

Prema njegovim rečima, takozvana država Kosovo je ekonomski neodrživa.

"Na žalost, u Briselu je postignut dogovor koji je obavezujući. Sprovodićemo ga do daljnjeg, a ja se nadam da ćemo 17. januara, kada se budu našli Dačić i Tači, prevazići taj problem", rekao je on.

(agencije/MONDO, foto: Beta/AP)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image