• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Od lista "izdajnika" do čistačica

U Skupštini pokrenuta pitanja spiskova nepoželjnih medija, nevladinih organizacija i pojedinaca, kao i održavanja čistoće i higijene u zgradi Vlade Srbije.

Poslanici republičkog parlamenta pokrenuli su danas pitanja spiskova nepoželjnih medija, nevladinih organizacija i pojedinaca i pozvali državno rukovodstvo da osude te pojave, a interesovali su se i za to ko održava čistoću i higijenu u zgradi Vlade Srbije.

Poslanica Demokratske stranke Jelena Trivan rekla je da se Srbija suočila sa "crnim spiskovima" glumaca, medija, nevladinog sektora, pojedinaca, poput Ivana Vejvode, usledio je i poziv na ubistvo sudija Ustavnog suda, a država nije regovala.

"Ne znamo ko su počionici, ko pravi crne spiskove i ko će da odgovara", rekla je Trivan u Skupštini Srbije, u delu sednice kada poslanici traže informacije od predstavnika vlasti i dodala da je prvi spisak nepoželjnih sačinio pomoćnik ministra kulture Dragan Kolarević.

Ukazujući da su i novinarska udruženja tražila od predsednika Srbije i premijera Tomislava Nikolića i Ivice Dačića da reaguju tim povodom, Trivan je upitala kada će Nikolić i Dačić odgovoriti na zahteve demokratske javnosti i osuditi takve pojave i kada će ministri policije i pravde Dačić i Nikola Selaković "izreći kazne" za ponašanje desičarskih organziacija.

"Kada će država stati u zaštitu pravnog sistema", upitala je Trivan, koja je ukazala i da je UNS zatražio da država počne da radi nešto u zaštitu medijskih sloboda i novinara i zatražila od Ministarstva kulture da obavesti šta će preduzeti na zaštiti novinara budući da je poslednji meseci bilo više napada na njih.

"Molim da Skupština osudi sve te pojave", rekla je Trivan.

Šef poslanika Nove Srbije Miroslav Markićević pokrenuo je pitanje čišćenja zgrade Vlade Srbije, pa je generalnog sekretara vlade Veljka Odalovića upitao ko održava čistoću i higijenu u vladi, da li su za to zaduženi samo zaposleni u vladi ili je angažovana firma "sa strane"?

"Ukoliko jeste angažovana neka firma, želeli bismo da znamo, budući da ovih dana u Skupštini Srbije govorimo o zakonu o javnim nabavkama, kada je održan tender, koje su firme konkurisale i ko je i kako dobio posao na održavanju higijene i čištoće u Vladi Srbije", upitao je Markićević.

On je upitao Vladu Srbije i da li se mogu naći sredstva iz budžetske rezerve za opremanje policije adekvatnijom opremom kako bi njihovi životi bili manje ugroženi.

Markićević je kazao da je danas zakazan miran protest policije sa zahtevom da im se poboljšaju uslovi rada, pre svega, u opremi koja bi im zaštitila živote.

DSS je od ministra spoljne i unutrašnje trgovine Rasima Ljajića zatražio informaciju o toku konkursa na kome je Centar za novu politiku, čiji je direktor Vladimir Todorić, koji je u javnosti, kako je rekla poslanik te stranke Milica Vojić Marković, bio poznat kao politički analitičar, dobila pet miliona dinara za posao vezan za zaštitu potrošača.

Ona je navela da je ta organizacija dobila posao u konkurenciji sa organizacijama koje se godinama bave zaštitom potrošača, iako je za tu delatnost "registrovana dva dana pre isteka kokursa".

"Da li je moguće da kada postoji jasno opredeljenje vlade da se bori protiv korupcije, Ministarstvo trgovine radi nešto što liči na to", upitala je Vojić Marković ministra policije Ivicu Dačića.

SDPS je pokrenula pitanje pravilnika o izboru zvanja, a poslanik te stranke Neven Cvetićanin je upitao ministra prosvete i nauke Žarka Obradovića da li će taj pravilnik biti usvojen sa primedbama koje su uputili naučni instituti ?

On je kazao da se od naučnika traže evropski standardi, a da pri tome uslovi u kome rade nisu na evropskom nivou. "Neću da kažem da su ti uslovi na afričkom nivou, ali sigurno nisu na evropskom, već su mnogo ispod toga", rekao je Cvetićanin.

Ministru prosvete pitanje su uputili i liberali, koje je zanimalo zašto je smenjen pomoćnik ministra Tibor Sabo i šta će učiniti povodom otvorenog pisma naučne javnosti, koje je potpisao Bogdan Šolaja, redovni profesor Hemijskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Poslanik LDP-a Miljenko Dereta smatra da je reč o političkoj odluci, koja je ozbiljnija od smene direktora Službenog glasnika Slobodana Gavrilovića.

SPO je pitao Ministarstvo pravde dokle se stiglo sa izradom građanskog zakonika i da li se odustalo od "demografskih naknada" za majke sa troje i više dece.

Poslanik te stranke Žika Gojković upitao je i da li će vlada izmeniti uredbu iz 2006. godine kako bi se počelo primenjivanje zakona kojim se izjednačavaju prava partizana i ravnogoraca, a koji je usvojen pre više godina.

"I vlade Vojislava Koštunice i Mirka Cvetkivića bile su bolećive kada su u pitanju SPS i SUBNOR i nadam se da ova neće biti i da će se sprovesti zakon koji je usvojen pre nekoliko godina", rekao je Gojković.

(Tanjug, foto; Tanjug, Rade Prelić)

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Danja

Hoću ja da radim kao čistačica u Skupštini. Sve je više nebitno šta radiš, već gde radis. Pa prijala bi mi jedna skupštinska plata.

Vas obican smrtnik

A ja vas pitam: Kada cete da vratite pare sto ste ukrali? Kada cete da vi svi zajedno da nas postujete kao narod? Kada ce ova zemlja da dobije slobodu od vas?

special image