• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Reakcije na rezoluciju

Kacin traži fleksibilnost, Albanci smatraju da je za unutrašnju upotrebu, svetski mediji da će otežati razgovore

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin izjavio je večeras da se nada da će rezolucija o dijalogu Beograda i Prištine biti "široka i fleksibilna" i da bi u cilju smanjenja tenzija što pre trebalo održati sastanak predsednika Srbije Tomislava Nikolića sa kosovskom predsednicom Atifete Jahjagom.

"Ne znam kako će završiti priča o usvajanju platforme i šta će o tome reći Narodna skupština, ali se nadam da će Srbija usvojiti početni stav koji je dovoljno širok i fleksibilan da omogući ne samo nastavak dijaloga, nego i dogovor o spornim pitanjima", izjavio je Kacin Tanjugu u Briselu.

On je naglasio da je veoma važno da se u normalizaciji odnosa sa Prištinom uključe sve srpske državne institucije, a pogotovo predsednik Nikolić, od koga je, kako je rekao, "lično malo više očekivao".

"Mislim da je potrebno da što pre dođe do sastanka na nivou predsednika Srbije i Kosova, i da bi susret Nikolića i Jahjage znatno smanjio tenzije i na Kosovu i na jugu Srbije", kazao je Kacin.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju je ukazao da je sada važno odaslati pozitivne poruke koje stvaraju konstruktivnu atmosferu i jasno poručuju svim susedima, Kosovu, ali i evropskim institucijama, da je Srbija u stanju da govori jednim glasom i da je sposobna da ostvari ono što je dogovoreno.

Portparol predsednice Kosova Arber Vlahiu izjavio je danas da je rezolucije, koju je usvojila Vlada Srbije, za unutrašnju upotrebu i istakao da se o unutrašnjim pitanjima Kosova neće razgovarati ni sa
kim, posebno ne sa Srbijom.

"Kosovo je nezavisna, međunarodno priznata država, koja ima svoje granice", rekao je Vlahiu za AP.

Strane agencije komentarišu da bi dokumenti o Kosovu, koji su danas dobili podršku vlade i predsednika Srbije, mogli da ugroze pregovore u cilju pomirenja između dve strane, ali i da je Srbija pokazala spremnost da smanji uticaj nad Srbima na Kosovu što bi mogao da bude veliku ustupak Beograda u naporima za početak pregovora sa EU.

"Srpska nacionalistička vlada usvojila je beskompromisnu rezoluciju o Kosovu koja bi mogla da ugrozi pregovore u cilju pomirenja između dva ogorčena balkanska rivala", objavio je danas AP, dodajući da je danas još jednom ponovljeno da Srbija nikada neće priznati secesiju Kosova.

U dokumentu se traži puna autnomija za kosovske Srbe, koji čine 10 odsto stanovništva od ukupno dva miliona pretežno albanskih stanovnika Kosova.

Nikolić je rekao da Kosovo ne vidi kao nezavisnu državu i da rezolucija osigurava da srpski pregovarači neće ugroziti državne interese u tekućim pregovorima sa kosovskim zvaničnicima.

Napredak u pregovorima pod okriljem EU ključan je uslov za obe strane u njihovom naporima za približavanje Uniji, podseća američka agencija.

Pre nego što postane zvaničan, dokument mora da odobri skupština, navodi AP.

Kako navodi AP nacrt rezolucije prošlog meseca procureo u javnost, kritikovan je od zapadnih zvaničnika i odbačen od kosovskog rukovodstva jer predlaže de fakto podelu Kosova po etničkim linijama.

Detalji konače verzije, usvojene danas, će ostati tajna jer Srbija ne želi da odaje pregovaračku poziciju, citirao je AP reči premijera Dačića.

S druge strane Rojters navodi da je Srbija pokazala da je spremna da smanji uticaj nad Srbima na Kosovu što bi mogao da bude veliku ustupak Beograda u naporima za početak pregovora sa EU.

Agencija podseća da je Kosovo, nastanjeno većinom Albancima, 2008. godine proglasilo nezavinost ali da Beograd ne priznaje secesiju i nastavlja da kontroliše severni deo Kosova.

Premijer Srbije Ivica Dačić, koji učestvuje u pregovorima pod okriljem EU, kaže da srpskom manjinom treba da rukovode sopstvene autnomne institucije na Kosovu.

Kako je rekao, "ono što nam je potrebno jesu srpske institucije koje priznaju svi učesnici pregovaračkog procesa pod okriljem EU".

On nije izneo nikakve detalje o tome koliko autnomno bi te institucije na Kosovu mogle da rade.
"Ali svaki vid rasformiravanja srpskih državnih tela na severu Kosova označio bi veliki ustupak Beograda", navodi Rojters dodajući da Dačiheva koalicija nastoji da otvori pregovore sa EU u prvoj polovini ove godine.

"Ovo je prvi put da mi sugerišemo postojanje srpske zajednice na Kosovu i njene autnomije i postojanje prištinskih institucija čije je ta autonomija, na kraju krajeva, deo", rekao je Dačić.

Ovo je naše viđenje rešenja problema institucionalnog paralelizma, dodao je on. Uz podsećanje da Brisel smatra da ta kontrola na severu mora da se okonča ako Srbija namerava da napreduje ka EU, Rojters navodi i reči premijera Dačića da je cilj Srbije da dobije datum za početak pregovora i da nema vremena za gubljenje.
On je takođe ponovio da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.

Francuska agencija AFP prenosi da će Srbija tražiti autonomiju za srpsku manjinu na Kosovu i navodi da je Dačićeva vlada usvojila dva dokumenta - nacrt rezolucije i platformu koja bi, kako je rekao premijer, trebalo da služi kao baza za buduće pregovore.

Ovo je prvi put da postoji predlog za srpsku zajednicu i njenu autnomiju na Kosovu, prenosi AFP Dačiheve reči.

Agencija takođe prenosi da je on rekao da cilj nije podela Kosova. "Očekujemo da predlog bude prihvatljiv, jer potrebni su nam rezultati a ne ciljevi koji će biti ignorisati", dodao je on.

(MONDO/Agencije Foto Beta Emil Vaš)

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dokle zamajavanje

Bice po onoj: Vezi konja gde ti gazda kaze. A to sto se nase svetlo rukovodstvo trsi pred kamerama to je za unutrasnju upotrebu i one koji im jos uvek veruju.

special image