U dijalogu sa Prištinom polazi se od toga da svako rešenje bilo opšteg ili posebnog pitanja o privremenom, prelaznom ili konačnom statusu pokrajine, položaju Srba ili zaštiti verskog ili kulturnog nasleđa mora da bude u skladu sa Ustavom Srbije i Rezolucijom 1244, navedeno je u tekstu Platforme, sa koje je Vlada večeras skinula oznaku poverljivosti.

Prema tekstu, u koji je Tanjug imao uvid a koji će biti dostupan građanima na sajtu Vlade, navedeno je da Srbija u dobroj veri teži nastavku razgovora sa Prištinom ubeđena u to da je trajno i održivo rešenje za Kosovo i Metohiju moguće postići kroz iskreni dijalog dve strane.

"Vlada će radi utvrđivanja osnovnih okvira za razgovore sa Prištinom predložiti rezoluciju o osnovnim principima za političke razgovore sa predstavnicima privremenih institucija samouprave na Kosovu“, navodi se u Platformi.

U tekstu Platforme, na sedam strana, taksativno je navedeno pet elemenata na kojima će rezolucija biti zasnovana: osnovna polazna premisa za pregovore sa Prištinom na visokom političkom nivou jeste da oni moraju da budu u skladu sa međunarodnim pravom, Ustavom i voljom građana, i da Srbija ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Druga premisa jeste da sva prava i nadležnosti, koji kao rezultat pregovora budu priznati u privremenim institucijama u Prištini mogu da budu preneta zakonom na organe pokrajine Kosovo i Metohija u skladu sa Ustavom, zakonima i drugim propisima Republike Srbije.

Dalje se navodi da osnovna težnja tokom nastavka razgovora bude postizanje sveobuhvatnog rešenja.

Tajnost platforme i razlike u varijantama Rezolucije koje je u "originalnom" tekstu dao predsednik Republike Tomislav Nikolić u odnosu na varijantu koju je Skupštini dala Vlada Srbije bila je glavna tačka sporenja poslanika u subotnjem zasedanju.

Demokratska stranka uslovila je svoju podršku Rezoluciji Skupštine prvo usvajanjem amandmana (koji je kasnije povukla) sa "originalnim" zahtevima Nikolića, a potom skidanjem tajnosti sa Platforme.

Zbog razmatranja tih zahteva sednica Skupštine je nekoliko puta prekidana a Vlada je imala i dve vanredne sednice u samoj zgradi parlamenta.

(Tanjug/MONDO, foto: arhiva)