• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija: EU bez komentara, Srbi zadovoljni

Zvaničnici u Briselu nisu komentarisali rezoluciju Skupštine Srbije o Kosmetu, dok su predstavnici Srba sa Kosova zadovoljni njenim usvajanjem.

Oni su ipak istakli važnost nastavka dijaloga Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

"Nemamo nikakvih komentara na platformu i rezoluciju", izjavila je za Tanjug portparolka visoke predstavnice Maja Kocijančič, i dodala da je za Ešton najvažnije da obe strane ostanu posvećene dijalogu.

Kocijančič je podsetila da su teme u nastavku dijaloga Beograda i Prištine zadate na decembarskom zasedanju Evropskog saveta i da je sledeća runda razgovora na najvišem nivou zakazana za 17. januar, kada će se u Briselu sastati predsednik vlade Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači.

Predstavnici Srba sa Kosova i Metohije jedinstvenog su stava da je dobro što je usvojena Rezolucija za Kosovo i Metohiju i da ona predstavlja napor Beograda da se dođe do pozitivnih i realnih rešenja o kosovskom pitanju.

Oni se slažu da ovaj dokument predstavlja važan korak pred nastavak političkog dijaloga u Briselu.

Zamenik direktora Vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić izjavio je da usvajanjem Rezolucije o KiM poslata jasna poruka da više neće biti trgovine sa državnim i nacionalnim interesima a naročito ne teritorijom Srbije.

Pantić je Tanjugu rekao da usvajanje Rezolucije predstavlja važan korak pred nastavak političkog dijaloga u Briselu, podsetivši da ti razgovori zvanično za cilj imaju rešavanje problema građana u pokrajini.

U suštini, briselski razgovori vođeni su tako da su Albanci svakim dogovorom dobijali sve više elemenata državnosti i to upravo uz saglasnost pregovaračkog tima Vlade Srbije koja je sve dogovore usvajala u obliku zaključaka, kazao je Pantić.

"Ovo je prvi put da predsednik Republike, Vlada Srbije i Skupština Srbije stanu iza jednog dokumenta kao što su Platforma i Rezolucija o Kosovu i Metohiji i to je jasan pokazatelj i poruka svima da država Srbija želi da se postigne kompromisno rešnje prihvatljivo i za Srbe i za Albance i da više neće biti trgovine sa državnim i nacionalnim interesima a naročito ne teritorijama", rekao je Pantić.

Potpredsednik kosovske skupštine Petar Miletić istakao je da je dobro što usvojena Rezolucija neće zaustaviti dijalog između Beograda i Prištine.

On je Tanjugu kazao da u Rezoluciji postoji napor autora da se dođe do pozitivnih i realnijih rešenja o kosovskom pitanju.

"Ono što je dobro u odnosu na Platformu predsednika Srbije Tomislava Nikolića jeste da neće biti zaustavljen dijalog između Beograda i Prištine, tako da će premijeri Ivica Dačić i Hašim Tači nastaviti dijalog", rekao je Miletić.

Ono što je loše za Rezoluciju jeste da za takav dokument nije obezbeđena međunarodna podrška i što nisu ozbiljno konsultovani kosovski Srbi u vezi sa tim dokumentom.

Za poslanicu Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova Radu Trajković usvojena Rezolucija je ponudila najveći mogući kompromis privremenim kosovskim institucijama.

Trajković je Tanjugu rekla da je Rezolucijom dat i suštinski doprinos institucionalnoj legalizaciji kosovskih Srba koji bi bio dogovoren sa predstavnicima Prištine i međunarodne zajednice a što bi, kako je ocenila, garantovalo opstanak Srba u pokrajini.

Ovim dokumentom, smatra ona, Srbija pokušava da da doprinos normalizaciji stanja na Kosovu, a zauzvrat traži od međunarodne zajednice da shvati da Srbija nikada neće i ne može da prizna nezavisnost Kosova.

Trajkovićeva je dodala da misli da je pred Srbijom da sa Srbima sa Kosova razgovara o modalitetima zajedničkog rada na stvaranju Zajednice srpskih opština i naselja i da na međunarodnom planu ide u pravcu ukazivanja na opasnost od priznavanja nezavisnosti Kosova.

Ona je naglasila da se iz dana u dan pokazuje da "stvaranje dve albanske države remeti balans na Balkanu" i da "u perspektivi dve albanske vojske mogu da destabilizuju region".

Trajkovićeva je dodala da treba razgovarati i sa zemljama koje su priznale nezavisnost Kosova i lobirati uporno kako bi one revidirale stav o kosovskoj nezavisnosti i da je to moguće ukoliko budemo međunarodno prihvaćeni.

Bivši državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović smatra da su usvajanje ovog dokumenta znači da je kosovska tema živa i da oni koji tvrde da Kosovo vise nije tema u poltičkom smislu, apsolutno greše.

On je u izjavi Tanjugu naglasio da je na ovaj način reafirmisan stav da se za Kosovo treba boriti u skladu sa Ustavom Srbije i da je takođe reafirmisan stav da je EU destinacija gde Srbija treba da ide i teži.

"Sigurno je da na tom putu postoje različite ideje kako da se dođe do dobrog rešenja, ali je izvesno da će se u budućem periodu rešavati pitanje severa Kosova i to tako da se ne prizna Kosovo ali da se sever pokrajine definiše kao vrlo autonoman u odnosu na Prištinu", smatra on.

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Miloš

Srbija nije rat na Kosovu izgubila od Albanaca već od SAD i NATO..Vlast na Kosovu danas nisu Albanci nego SAD i NATO..zašto onda se pregovara sa Albancima ??? Treba sa SAD i NATO.

stari

Mi donosimo rezolucije a Albanci se teritorujalno sve više šire.Ništa novo, sve kao i do sada.

kv

Koga jos interesuje rezolucija.Ona sluzi ovima sa stiropora,da zamazu oci narodu, da ne pita za nove cene,nezaposlenost,vize,male plate,data obecanja...Kada ce narod jednom to da uvidi.

special image