• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskoro međunarodni pozivni broj za Kosovo?

Uz podršku Evropske unije, Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU) bi vrlo brzo mogla da donese odluku da Kosovo privremeno koristi međunarodni prefiks 383 ili 384.

Kako je izjavio predsednik Regulacione agencije za telekomunikacije, Ekrem Hodža, predlagač ovog rešenja bi bila Evropska unija i jedan od tih prefiksa bi se koristio privremeno do učlanjenja Kosova u UN.

On je, međutim, dodao da "iako odluku o tome može doneti jedino ITU, Srbija, koja je članica Upravnog odbora Međunarodne telekomunikacione unije, tome može praviti smetnje".

Hodža je u interviju za prištinski "Expres" rekao da zajednički prefiks sa Albanijom, koji je zatražen rezolucijom Skupštine Kosova, nije idealno rešenje.

"Korišćenje međunarodnog prefiksa Albanije sa ekonomskog, tehničkog i zakonskog aspekta nije idealno rešenje", kazao je Hodžaj i dodao da bi najidealnije rešenje bilo da preko ITU, uz podršku EU, Kosovo, do učlanjenja u UN, dobije privremeni međunarodni prefiks.

Prema rečima Hodže ITU ima slobodne prefikse 383 i 384 od kojih bi jedan trebalo da dobije Kosovo.

"Evropska unija će olakšati proces dobijanja međunarodnog prefiksa. To je naš zahtev i mi radimo na tom planu", kazao je Hodžaj, ističući da Srbija može biti faktor koji će ometati dobijanje posebnog međunarodnog prefiksa za Kosovo.

"Iako odluku o tome može doneti jedino ITU, Srbija, koja je članica Upravnog odbora Međunarodne telekomunikacione unije, tome može praviti smetnje", rekao je on.

U razgovorima o telekomunikacijama koji treba da se vode u okviru dijaloga o teghničkim pitanjima Beograda i Prištine razgovaraće se, kaže Hodža i o neovlašćenim mobilnim operaterima na severu Kosova i o njihovoj legalizaciji u okviru zakonskih rešenja Kosova.

"Naš je interes legalizacija neovlašćenim operatora, eliminisanje uticaja koje stvaraju ti operatori, izbegavanje gubitaka i odgovor na to šta sa gubicima koji su za 11 godina naneti Kosovu".

Hodža je rekao da se mobilni operater 063 može legalizovati samo sa kosovskim prefiksom i da je za sada njegovo funkcionisanje nelegalno i nezakonito.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bucko

Dobice pozivni broj isto kao sto su ih pojedine zemlje priznale pa kasnije se ispostavi da ih nikad nisu ni priznali.

ipsilon prvi put

eto i pričaju nedamo kosovo nečemo priznati kosovo nećemo ovo a šta reći a ne zaplaka i

kosovka

Mi jos ne shvatamo da nas je Srbija prodala.

special image