Ambasador Velike Britanije u Beogradu Majkl Devenport izjavio je danas da London podržava process proširenja Evropske unije i da napretku Srbije ka članstvu u EU pozitivan doprinos daje i spremnost predsednika Srbije i Kosova da se uskoro sastanu.

U intervjuu agenciji Beta Devenport je ukazao da bi imenovanje oficira za vezu u Beogradu i Prištini, kao i vidljiv i održiv napredak u uspostavljanju transparentnih i legitimnih struktura koje predstavljaju srpsku zajednicu na Kosovu vodili normalizaciji odnosa sa Kosovom što je Evropski savet postavio kao uslov da Srbija dobije datum za početak pregovora sa EU.

Ambasador Devenport je podvukao da Velika Britanija "ostaje aktivni zagovornik proširenja EU" i da taj proces treba bez pauze nastaviti i posle ulaska Hrvatske u Uniju.

Devenport je rekao da vizija modernizovane EU koju je nedavno predstavio britanski premijer Dejvid Kameron podrazumeva fleksibilnu, prilagodljivu i konkurentniju Uniju koja bi odgovorila na teške izazove 21. veka.

Takva EU bi, istakao je Devenport, trebalo da bude otvorena za nove članice, a tu otvorenost Kameron vidi kao ključnu stvar za postizanje vizije dinamičnije Evrope kakvu Britanija želi.

"Uostalom, naš ministar za evropska pitanja Dejvid Lidington je nedavno izjavio da Britanija ne želi da vidi neku pauzu u procesu proširenja. Naprotiv, naš prioritet je da održimo taj pozitivan trend zasnovan na pristupanju Hrvatske EU ove godine", kazao je britanski ambasador.

Prema njegovom mišljenju, dijalog Beograda i Prištine je ključ za napredak Srbije ka članstvu u EU.

Devenport smatra da je ohrabrujuće to što su predsednik Srbije Tomislav Nikolić i predsednica Kosova Atifete Jahjaga izrazili spremnost da se sastanu u skorijoj budućnosti, što će, prema njegovoj oceni, upotpuniti ono što je do sada urađeno u dijalogu na visokom nivou.

"Važno je da su oba predsednika izrazila spremnost da se sastanu. To je pozitivan doprinos normalizaciji odnosa Beograda i Prištine koju želimo da vidimo u okviru unapređenja regionalne saradnje", ocenio je Devenport.

Ohrabrujuće je, prema njegovom mišljenju, i to što je, odmah posle usvajanja rezolucije o Kosovu u Skupštini Srbije, premijer Ivica Dačić otišao u Brisel na četvrti sastanak s kosovskim premijerom Hašimom Tačijem i visokom zvaničnicom EU Ketrin Ešton i to što su na tom sastanku ostvareni opipljivi rezultati, posebno u primeni sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima.

Kada je u pitanju dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu Srbije u EU, Devenport je podsetio da je Evropski savet u decembru veoma jasno istakao korake koje Srbija mora da preduzme kako bi Savet onda mogao da odredi datum.

Devenport je ukazao na napredak koji je ostvaren u primeni do sada postignutih dogovora, kao i da je počelo da se radi na rešavanju otvorenih pitanja, kao što su telekomunikacije i energetika.

"Ključno što Evropski savet želi da vidi je održivo i vidljivo poboljšanje odnosa", istakao je ambasador.

Imenovanje oficira za vezu u Beogradu i Prištini bi, dodao je, svakako bio korak napred, kao i vidljiv napredak u uspostavljanju "transparentnih i legitimnih struktura koje predstavljaju srpsku zajednicu na severu Kosova".

Jedno od poglavlja u pristupnim pregovorima odnosi se i na medije, a Devenport kaže da je pitanje vlasništva države u medijima nešto o čemu Srbija treba sama da odluči.

"Važno je da Srbija ima medije koji su transparentni i okvire koji garantuju slobodu izražavanja i slobodu medija. Kada je u pitanju tačan model koji Srbija želi da usvoji kada se govori o vlasništvu i nivou državnog učešća, to je na Srbiji da odluči", kazao je britanski ambasador.

Na pitanje kako bi trebalo rešiti situaciju u Preševu posle uklanjanja spomenika pripadnicima OVPMB, Devenport je odgovorio da prioritet mora biti ponovno uspostavljanje poverenja. To se, prema njegovom mišljenju, jedino može ostvariti saradnjom srpske vlade i albanske zajednice na jugu zemlje.

Britanski ambasador je rekao da Vlada Srbije, posebno kroz Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu, sprovodi politiku veće integracije i inkluzije Albanaca i da u tome veliku podršku, kroz razne programe, pružaju EU i Vlada Velike Britanije.

Ambasador Devenport je naveo primer izuzetno popularnog programa nastave srpskog jezika za mlade Albance, kao i njihovog stažiranja u institucijama države Srbije, kao projekte koji doprinose smanjivanju tenzija i približavanju dve zajednice .

(Beta, foto: Beta, Vladimir Milovanović)