Uručujući orden koji je jedno od najvećih priznanja te države, ambasador Francuske Žan Fransoa Denio rekao je da se time odaje priznanje Mićunovićevom životnom putu, "koji na najuzvišeniji način odslikava šta sve može da postigne jedan otvoreni i slobodni duh".

Podsećajući da je Mićunović rođen 14. jula 1930. godine, na 141. godišnjicu pada Bastilje, Denio je istakao da je tu "sudbina umešala svoje prste", jer se potom kroz čitav život borio protiv mnogih "bastilja", ne računajući zatočeništvo na Golom otoku, koje je iskusio.

Denio je, govoreći o Mićunovićevom životnom putu, konstatovao da se radi o ličnosti koja simbolizuje dugu borbu koju je Srbija vodila da bi uspostavila slobode, sa uzvišenim pogledima na svet, političkom hrabrosti i staloženom snagom ubeđenja.



Mićunović je poručio da se raduje kad bilo ko iz Srbije bude pomenut po nekom prijatnom gestu i delu, a da je za nekog ko je rođen na dan koji simbolizuje borbu protiv tiranije, kao on, bilo prirodno da sa 14 godina ode u borbu protiv fašizma.

On je konstatovao da je francuska revolucija uticala na podizanje Prvog srpskog ustanka i da je to bila velika istorijska pretpostavka i šansa koju je Srbija uspela samo delimično da iskoristi.

"Danas, kao i nekad, suočeni smo sa neophodnim reformama društva u onom smeru koji je francuska revolucija ostavila kao testament modernom svetu", ocenio je Mićunović.

Prema njegovom mišljenju, najvažniji posao budućim naraštajima je da se reforma u Srbiji obavi u celom društvu, da svest o slobodi, demokratiji i vladavini prava bude duboko u svesti svih, a ne samo političkih garnutira, "koje mogu da danas izjavljuju jedno, a sutra drugo".

Mićunović je, posle uručenja ordena, novinarima rekao da je počastvovan tim izuzetnim priznanjem, jer "čoveku prija kad ga cene i izvan svoje zemlje".

Dragiljub Mićunović je svojevremeno bio predsednik Demokratske stranke, zatim Demokratskog centra koji se stopio u DS, a danas je predsednik Političkog saveta te partije i poslanik u Skupštini Srbije.

(Fonet, foto: Fonet/)