• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve (tajne) agencije u jednoj?

Aleksandar Vučić rekao je da je objedinjavanje agencija u jednu nacionalnu obaveštajnu agenciju, političko pitanje za čije je sprovođenje potrebno mnogo vremena. On je naveo da iz vojnih agencija nikada nisu "curila" dokumenta.

"Za to nam je potrebno ne malo vremena i zbog navika, i zbog toga što su kod nas uvek postojali segmentirani interesi, i često smo imali konkurenciju između različitih službi, čak i skrivanje podataka jednih od drugih", rekao je ministar odbrane Aleksandar Vučić u Skupštini Srbije tokom rasprave o izmeni Zakona Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA) i Vojnoobaveštajnoj agenciji (VOA).

Ministar je kazao da bi o ujedinjavanju tehničko-tehnoloških mogućnosti agencija u jednu želeo da razgovara i s predsednikom Srbije, sa svim predstavnicima stranaka i sa svima u vladi.

Vučić je naveo da danas obaveštajne agencije u Srbiji sarađuju bliže i bolje nego ikad, ali da uvek može bolje.

Direktor VBA Svetko Kovač kazao je novinarima da je ranije VBA zastupala tu ideju i napravila projekat objedinjavanja obaveštajno-bezbednosnih vojnih službi.

"Srbiji sa ovakvim potrebama je dovoljna jedna obaveštajno bezbednosna vojna služba. To će biti tema rasprava", kazao je Kovač.

On je naveo da funkcioneri Ministarstva odbrane i Vojske Srbije imaju dobru i potpunu kontraobaveštajnu zaštitu, i da je u to siguran.

U raspravi u Skupštini o izmenama Zakona o VBA i VOA, poslanica Demohrišćanske stranke Srbije Olgica Batić ocenila je da Srbiji potrebna jedinstvena agencija koja će na centralnom nivou prikupljati bezbednosne, vojne, ekonomske, spoljnopolitičke i druge podatke i posle analize ih u obliku sažete informacije dostavljati državnom vrhu kako bi ispravno donosio odluke.

Poslanik Demokratske stranke (DS) i bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac rekao je novinarima da postoji tendencija da se objedine agencije, a da pripadnici agencija treba da utvrde šta je najbolje.

"Danas smo pokrenuli ideju formiranja posebne agencije koja bi gazdovala na određeni način telekomunikacijama i koja bi jedina bila provajder svim agencijama koje su autorizovane od sudova da prate komunikacije, odnosno vrše tajno prisluškivanje. Na taj način bi onemogućili da postoji zloupotreba", kazao je Šutanovac.

Tokom rasprave, poslanici vladajuće koalicije i poslanici opozicije iz DS i Liberalno-demokratske partije najavili su da će podržati izmene Zakona o VBA i VOA koje predviđaju da odluku o posebnim merama nadzora elektronskih komunikacija donosi viši sud.

Opoziciona Demokratska stranka Srbije (DSS) pozdravila je predložene izmene zakona, ali je najavila da će stav o tome kako će glasati doneti posle rasprave.

Poslanik DSS Nenad Popović kazao je da bi trebalo povesti široku javnu raspravu o donošenju novog zakona kojim bi se uredila oblast službi bezbednosti - i vojnih i civilnih, i da se razmotri jačanje uloge Skupštine u nadzoru VBA i VOA.

Direktor VBA Svetko Kovač rekao je novinarima da je do sada direktor VBA izdavao nalog za primenu posebne mere nadzora, a da je izmenama zakona predviđeno da primenu tih posebnih mera odobrava viši sud.

"Suština je da ni do sada nije postojala mogućnost uvida u sadržaj komunikacija. Ovo je bio pristup zadržanim podacima bez uvida u njhov sadržaj, ta mera ostaje i dalje. Time se može ostvariti uvid u takozvani listing - ko je sa kim komunicirao, koliko je trajala komunikacija, ali se nije dolazilo do podataka o sadržaju tih komunikacija", kazao je Kovač.

U vanrednim situacijama, kako je rekao, direktor VBA može primeniti tu meru, ali je dužan da traži saglasnost sudije.

"Dogovorili smo sa najvišim pravosudnim organima da to funkcioniše u svako doba dana. Da li će to biti dežurni sudija ili neki drugi mehanizam, to će pravosudni organi da odluče", kazao je Kovač i dodao da će verovatno slično rešenje biti i za duge agencije.

U Skupštini i dalje traje objedinjena rasprava o izmenama Zakona o VBA i VOA, kao i odlukama o godišnjem planu i učešću pripadnka Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama.

Iz VBA i VOA nikada nisu "iscurila" dokumenta

Ministar odbrane Aleksandar Vučić izjavio je večeras da se iz Vojnobezbednosno i Vojnoobaveštajne agencije (VBA i VOA) nikada nisu pojavljivala u javnost nikakva dokumenta, niti je bilo političkog ucenjivanja.

"Ne samo što se dokumenta nisu pojavljivala iz VBA i VOA već nikada nije bilo političkog ucenjivanja, niti te vrste prljavog vešta koji bi dolazio iz Vojske Srbije i Ministarstva odbrane kao što to ima u nekim drugim institucijama", rekao je Vučić na kraju skupštinske rasprave o izmenama Zakona o VBA i VOA.

Te agencije, kako je napomenuo, jedine imaju jasan pravilnik kako se sprovode bezbednosne provere, dok ni MUP ni BIA to nemaju.

"Imamo jasan pravilnik kako se te provere sprovode i on je potpuno transparentan i po njime se upravo i postupa, dok druge naše institucime nemaju, ni MUP, ni BIA. Naravno da u vojsci ima problema, ali vojska uvek štiti državu i u njoj ima najmanje skandala i zato ona ima najveće poverenje građana", rekao je Vučić.

On je dodao da su većoj kritici izložene VBA i VOA iz njemu, kako je rekao, nepoznatih razloga, koje nije u stanju da razume.

"Nikada nije bilo političkog ucenjivanja, ni te vrste prljavog veša kao što to ima u nekim drugim institucijama", rekao je Vučić i ukazao da je tačno da u tim bezbednosnim agencijama postoji najrestriktivnija moguća primenu posebnih mera, zbog čega oni koji tu rade nisu "naročito srećni".

To je, kako je precizirao, rezultat potrebe da se ispune sve norme o zaštiti ljudskih prava i sloboda.

Vučić je takođe ukazao da su obaveštajne agencije, naročito vojne, pod stalnom prismotrom nezavisnih institucija i ocenio da to nije uvek lako, ali da je posao da se na to odgovori.

On je ponovio da veliko poverenje u Vojsku Srbije imaju i druge države, sa kojima Srbija sarađuje u multinacionalnim mirovnim misijama UN i EU.

Ukazujući da je angažovanje pripadnika VS u operacijama uglavnom humanitarnog karaktera kao u Kongu, Vučić je rekao da posao vojnika u tim operacijama nije "manekenski" i da su uvek moguće nepredviđene stvari.

Vučić se osvrnuo i na polemike poslanika o vojnoj neutralnosti zemlje istakavši da Srbija ima pravo na neutralnost, kao i neke druge evropske zemlje i da postoji obaveza da se sprovodi rezolucija Skupštine Srbije, sve dok ne bude postojala politička većina za drugačiju politiku.

"U svakom budućem slučaju nadležne službe u Srbiji i u Ministarstvu odbrane vodiće računa o našim nacioanlnim i državnim interesima", poručio je Vučić i ponovio da veliki broj zemalja želi Srbiju za partnera u mirovnim misijama.

U tom smislu, zaključio je Vučić, Srbija će podizati i svoje mogućnosti u namenskoj industriji, a to bi, kako očekuje, trebalo da doprinese i razvoju ekonomskih odnosa.

(agencije/MONDO/Foto: Filip Krainčanić, Tanjug)

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zlocko

Ne mora da znaci da je ovo lose. Ideja je u sustini dobra, jedna agencija sa odsecima, vojnim, policijskim, obavestajnim, kontraobavestajnim itd. Svi su u sluzbi drzave sa jednim zajednickim ciljem, sve informacije uticu na donosenje odluke. Medjutim, za dobra resenja uvek treba mnostvo mehanizama kako bi se ta ideja namenski i ostvarila u potpunosti

Gremlin

Srbijom je davno zavladala tama, nazalost...

stefan

lakse podmiti jednog nego njih 10

special image