"Da li je sve završeno, da li je možda došlo vreme za reafirmaciju prava na samoopredeljenje, kako neki drugi imaju pravo na samoopredeljenje, a mi nemamo", rekao je Dodik na javnom slušanju o političkim i drugim pravima Srba u regionu pred Odborom Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu.

Dodik je naveo i da pravo na samoopredeljenje imaju narodi.

"Jesu li Srbi konstitutivni narod? Jesu. Zašto nemaju to pravo? To je zbog nekog vremena koje dolazi", odgovorio je Dodik.

On je naveo i da to što je pravo na teritorijalni integritet "najbezočnije srušeno u Srbiji - na Kosovu", ostavlja otvoreno pitanje reafirmacije prava na samoopredeljenje kao međunarodnog prava.

Dodik je rekao i da bi bilo dobro da se u narednom periodu sačini "bela knjiga" o Srbima van
Srbije koja bi jasno i precizno u svim područjima sadržavala podatke o stanju srpske nacionalne zajednice.

"Došlo je vreme da bez oklevanja, ustručavanja i zastoja jasno progovorimo o srpskom nacionalnom interesu", rekao je Dodik.

Naši uvaženi prijatelji iz evrospkih i međunarodnih organizacija treba da nam pomognu da skinemo stereotip o Srbima koji nam je nametnut kroz decenije i tvrdnje koje su
nas, kako je rekao Dodik, odvele na drugu stranu civilazicijskih kretanja, potpuno neopravdano, izdvajajući samo Srbe kao loše momke.

Dodik je naglasio da je mir i ekonomski razvoj ključni nacionalni interes, ali ništa manji prioritet nije "jaka Srbija" kao matična država svih Srba, ma gde se oni nalaze.

Savetnik predsednika Srbije Marko Ðurić je cenio da je odnos prema Srbima u regionu odnos prema nama samima.

"Srbi u regionu su nezamenljivi most saradnje sa svakom od država sa kojima se graničimo i sa kojima uspostavljamo političke odnose koji su nekad dobri, nekad gori", rekao je Ðurić.

Sticajem tragičnih okolnosti, struktura Srba u regionu "ni izbliza" ne izgleda kao što je izgledala pre nekoliko decenija, konststovao je Ðurić, napominjući da problem nove generacije Srba moraju da se rešavaju na međudržavnom nivou.

U nekim državama bivše Jugoslavije Srbima nisu omogućena prava garantovana međunarodnim standardima, ali često ni osnovna ljudska prava, kao što su zapošljavanje ili upotreba materjeg jezika, upozorio je potpredsednik Skupštine Nenad Popović.

Prema njegovim rečima, najgora situacija je u Hrvatskoj, gde se Srbima ne priznaje radni staž i gde postoje veliki problemi oko povraćaja imovine.

Ministar prosvete Žarko Obradović smatra da su prava koja u Srbiji imaju pripadnici drugih nacionalnih manjina veća nego prava koja imaju Srbi u tim državama.

"Imamo faktičku situaciju da su Srbi ponekad nepriznata manjina u nekim državama, da su po pravilu brojčano manji od iste manjine u Srbiji i položaj Srba se veoma razlikuje od države do države", rekao je Obradović.

Skupu su prisustvovali i predstavnici Srba iz regiona i dijaspore.

(agencije/MONDO, foto: Beta, Nenad Petrović)