Za prestanak funkcije predsednice Vrhovnog kasacionog suda Nate Mesarović glasalo je 138 poslanika vladajuće koalicije, a protiv je glasalo 45 poslanika poslanika opizicije iz Demokratske stranke (DS) i Liberalno demokratske partije (LDP).

Skupština je usvojila odluku o prestanku funkcije Nate Mesarović na predlog Visokog saveta sudstva koji je 23. januara na vanrednoj sednici odlučio da to predloži Skupštini Srbije.

Savet je naveo da je takva odluka doneta na predlog ministra pravde Nikole Selakovića, a povodom odluke Ustavnog suda od 20. decembra 2012. koji je tada proglasio neustavnim član Zakona o sudijama, na osnovu koga je Nata Mesarović izabrana za predsednicu Vrhovnog kasacionog suda.

Ona je na tu funkciju izabrana 30. novembra 2009. godine, kada sud još nije bio formiran. Vrhovni kasacioni sud počeo je da radi 1. januara 2010. godine.

Za izmene Zakona o VBA i VOA glasao je 171 poslanik vladajuće koalicije i opozicionih DS i LDP. Protiv je bilo 10 poslanika Demokratske stranke Srbije (DSS), a sedam poslanika nije glasalo.

Izmenama Zakona o VBA i VOA utvrđeno je da će direktor VBA moći da daje nalog za tajni elektronski nadzor komunikacija samo uz odobrenje suda, da će Viši sud na području apelacionog suda na kome se preduzma mera odobravati tajni elektronski nadzor telekomunikacija, čime se može videti "listing" - spisak ko je koga zvao i kada, kao i koliko je trajao telefonskih poziva, ali ne i sadržaj komunikacije.

Do sada je direktor VBA, bez odluke suda, izdavao nalog za primenu te posebne mere nadzora, ali Ustavni sud Srbije je to zabranio 1. juna 2012. godine.

Skupština je usvojila i Zakona o utvrđivanju javnog interesa i o posebnim postupcima eksproprijacije i pribavljanja dokumentacije radi izgradnje gasovoda "Južni tok" koji, prema rečima predlagača, treba da ubrza eksproprijaciju zemljišta i pribavljanje dokumentacije za izgradnju deonice tog međunarodnog gasovoda kroz Srbiju.

Za taj zakon glasalo je 176 poslanika vladajuće koalicije i opozicionih DS i DSS, a protiv 12 poslanika LDP i Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Zakon je donet po hitnom postupku kako bi se, navela je Vlada Srbije, stvorili uslovi za početak izgradnje gasovoda s pratećim objektima, čime će se podstaći privredni razvoj Srbije i regiona.

Usvojen je i godišnji plan o učešću pripadnika Vojske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u multinacionalnim operacijama UN i EU.

Pripadnici Vojske Srbije u 2013. nastaviće učešće u mirovnim operacijama UN u Kongu, Liberiji, Obali Slonovace, Kipru, Libanu, na Bliskom istoku, kao u misiji EU za obuku bezbednosnih snaga Somalije u Ugandi i u vojnoj operaciji pomorskih snaga EU u Somaliji.

Pripadnici MUP-a Srbije učestvovaće u mirovnim operacijama UN u Liberiji, Haitiju i Kipru, kao i u civilnoj misiji EU za upravljanje krizama.

Skupština je izbarala i članove Komisije za praćenje sprovođenja nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti UN – Žene, mir i bezbednost u Srbiji.

Za članove te komisije izabrani su poslanici Zlata Đerić, Milovan Drecun, Sanda Rašković Ivić, Milanka Jevtović Vukojičić i Katarina Rakić, kao i pomoćnica poverenika za zaštitu ravnopravnosti Kosana Beker.

Parlament je potvrdio izmene Konvencije o međunarodnim železničkim prevozima, kao i dve konvencije Međunarodne organizacije rada o privatnim agencijama za zapošljavanje i o administraciji rada.

Usvojena je i odluka o razrešenju Muhedina Fujuljanina dužnosti člana Nacionalnog saveta za kulturu koji je zatražio razrešenje jer je postavljen na mesto državnog sekretara u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

(Beta/Foto: Nenad Petrović, Beta)