• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U 10 poplavljenih kuća voda se "zajezerila"

U selu Levosoje, u bujanovačkoj opštini, koje je najteže pogođeno u poplavama u Pčinjskom okrugu, i odakle je evakuisano celokupno stanovništvo, život se polako vraća u svakodnevnu rutinu. Još 10 kuća pod vodom.

Situacija u poplavljenom selu Levosoje na jugu Srbije polako se normalizuje i do sutra popodne voda bi trebalo da bude iscrpljena iz preostalih 10 poplavljenih kuća, izjavio je komandant spasilačkih jedinica u tom selu Vedran Tašković.

"Danas je uključena struja i gotovo iz svih kuća je iscrpljena voda, a ostalo je 10 poplavljanih kuća iz kojih je nemoguće iscrpeti vodu jer se dosta zajezerila. Nadamo se da će se do jutra ta voda povući.

U prethodnih 48 sati angažovani su spasioci i vatrogasci, kao i tim za spasavanje iz Niša sa 11 članova i dva čamca", rekao je Tašković Radioteleviziji Srbije (RTS).

Tašković je naveo da su organizovana neprekidna dežurstva i da će sutra u Levosoju biti angažovane sve ekipe koje bi do sutra posle podne trebalo da izvuku svu vodu iz poplavljenih kuća.

U Levosoju je posle podne ponovo počela da pada kiša, javio je RTS.

U Levosoju je bilo ugroženo oko 30 domaćinstva sa oko 100 ljudi.

Od ranog jutra, nakon što se voda povukla, meštani se vraćaju u svoje domove. Predsednik Mesne zajednice Goran Atanasković rekao je Tanjugu da sedamdeset godina unazad selu ne pamte ovakvu poplavu.

"Voda je bila visoka više od metar i po, ali smo uz pomoć vatrogasaca uspeli da je tokom jučerasnjeg dana vratimo u rečno korito, mada je šteta na imanjima ogromna. U pomoć nam je odmah priskočilo Koordinaciono telo za jug Srbije tako što nam je dostavilo hranu", rekao je Atanasković

Pčelar Dobri Dejković ističe da mu je poplava nanela veliku štetu. "Poplavljeno mi je 80 društava pčela, kuća i imanje. Faktički ceo posao od koga sam živeo i izdržavao svoju porodicu je uništen. Brinem se jer sam invalid, a šteta koja mi je pričinjena ogromna. Iako za sada nema nikakve najave od nadležnih da će nam nešto biti i nadoknađeno, nadam se da ćemo, ipak, nešto dobiti", navodi on.

Stočar koji je u Levosoju najviše oštećen tokom ove poplave je Zoran Trajković, koji navodi da je uspeo, zajedno sa članovima svoje porodice, da spasi stoku, odnosno ono glavno od čega žive.

"Voda je ujutru oko pola šest počela da nadire u dvorišta i kuće. Sve je poplavljeno - plastenici, njive, kuće... U roku od pola sata nivo vode je već bio preko metar i po, i jedva sam uspeo da spasim krave, svinje i bikove. Izgubio sam 12 prasića i nešto živine i koncentrat za ishranu životinja, ali sam uspeo da sačuvam barem seno. Ja i brat smo se jedva održavali na nogama koliko je bila jaka bujica" priča Trajković.

Član Saveta Mesne zajednice i trener lokalnog Fudbalskog kluba "Levosoje" Toma Stojanović, ne krije očaj jer je celokupna oprema, svlačionice, dokumentacija i teren ove ekipe nestao u poplavi, ali i mlin, na ulazu u Levosoje, čije je on vlasnik potpuno je potopljen.

"U selu još nije priključena struja, ni telefon, jer ekipe proveravaju u kakvom su sada stanju kućne instalacije" kaže Stojanović, koji dodajući da u selu ima više od 50 kuća i blizu 200 stanovnika, ne krije sreću što je sve prošlo bez ljudskih žrtava.

"Juče, od sedam ujutru do 12 sati svi meštani su bili evakuisani. Voda je toliko brzo nadolazila da nismo uopšte ni stigli da bilo šta ponesemo ili spasimo od imovine, samo stoku, ko je imao. Na svu sreću pomoć je brzo stigla", prišeća se on.

Levosoje se polako oporavlja od poplave, a meštani sa zavežljajima i kesama u rukama vraćaju se nazad u svoje kuće. Uplašeno gledaju u nebo i nadaju se da kiše više neće biti. Procena štete i sređivanje kuća i okućnica tek im predstoji.

Stanje se normalizuje a danas se očekuje i ukidanje vanrednog stanje u opštini Trgovište, rečeno je jutros Tanjugu u Operativnom centru za obaveštavanje u Vranju.
.
Predsednik Skupštine opštine Trgovište Nenad Krstić ističe za Tanjug da na teren već izlazi mehanizacija i ljudstvo i da se stanje polako vraća u normalu.

"U toku dana ukinućemo vanredno stanje, jer za tim više nema potrebe. Jedan most je srušen, ali je najvažnije da se voda ubrzano povlači. Nivo Kozjodolske reka i njenih pritoke opada i sada sledi procena nastale štete, koja je na poljoprivrednim gazdinstvima velika. Ipak, ljudskih žrtava nema, za razliku od prošle godine kada je nabujala reka odnela dva života" kaže Krstić.



Načelnik odeljenja za vanredne situacije Pčinjskog okruga Dragča Stanojković kaže da su u opštini Trgovište otklonjeni svi uslovi za dalje probijanje korita Kozjodolske reke i da je situacija stabilizovana.

Stanje u selu Levosoje, u bujanovačkoj opštini, koje je tokom jučerasnjeg dana bilo evakuisano, takođe ocenjuje kao vrlo dobro.

"Voda se povukla u rečna korita, a jedino na nižim kotama gde se nalaze putni pravci ima još malo vode, koju ćemo resiti u toku današnjeg dana. Fabrika dušeka Simpo više nije ugrožena. Pojedinim evakuisanim stanovnicima ovih mesta već danas, nakon devet sati, omogućićemo povratak kućama" kaže Stanojković za Tanjug.

On dodaje da će danas nove količine hrane i lekova stići na poplavljena područja preko republičkog Crvenog krsta kao i da će stići cisterne sa pijaćom vodom.

"Meštani su smešteni kod svojih rođaka i prijatelja u obližnjim mestima, a već od danas obezbeđujemo i sušilice, kako bi mogli da osuše zidove u svojim kućama i materijal i pribor za krečenje. Iako su dvorišta još pod izvesnom količinom vode, to če se regulisati u toku današnjeg i narednih dana jer nove padavine ne očekujemo", navodi načelnik.

Situaciju u Bosilegradu i samom gradu Vranju, Stanojković je opisao kao dobru, jer se voda potpuno povukla.

Kod Zaječara je zbog porasta vodostaja Crnog Timoka, Štab za vanredne situacije uveo redovnu odbranu od poplava, ali se procenjuje da situacija nije dramatična.

Kako je rečeno na sednici Štaba, trenutno stanje nije dramatično i ako se vremenska prognoza obistini, ne očekuje se značajniji porast vodostaja.

Prema iznetim podacima, Crni Timok za sada je poplavio nekoliko stotina hektara kod Boljevca, a na teritoriji Zaječara priobalje sela Vržogrnac.

Objekti duž reke nisu ugroženi.

Beli Timok je na koti 50, pa u selima duž ove reke nije uvedena redovna odbrana od poplava.

Prema podacima Vatrogasno-spasilačke jedinice i komunalnog preduzeća 3. oktobar u Boru, Beli Timok se izlio na njive kod sela Šarbanovac i u okolini Boljevca, ali objekti nisu ugroženi.

"Stalno pratimo situaciju na terenu i spremni smo da delujemo ukoliko bude bilo potrebe", rekli su nadležni u vatrogasnoj službi.

Muke s vodom muče i Borani, gde je Štab za vanredne situacije sinoć proglasio pijaću vodu u gradu neispravnom za piće.

I pored toga restrikcija neće biti, rekao je jutros novinarima direktor JP "Vodovod" Slaviša Frišković.

Prema njegovim rečima, zbog velike količine padavina u Boru i okolini i topljenja snega sa Crnog Vrha i Rtnja, došlo je do zamućenja izvorišta u Zlotu i Bogovini, zbog čega voda u Boru, Brestovačkoj banji, Banjskom polju i na Borskom jezeru nije ispravna za piće.

"Analize koje je uradio Zavod za javno zdravlje 'Timok' u Zaječaru pokazuju da voda nije za piće i pripremanje hrane već se samo može koristiti kao tehnička", rekao je Frišković agenciji Beta.

Građani Bora od jutros se pijaćom vodom snabdevaju iz cisterni koje vodu dovoze iz Zaječara.

Jedino je u selu Krivelj i u pogonima RTB-a Bor voda ispravna, jer se oni napajaju sa izvorišta u Krivelju koje nije zamućeno.

(MONDO/agencije, foto: printscreen Tanjug )

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image