"Odluka o oslobađanju generala Perišića neće mnogo pomoći da se izmeni slika koju su o Srbiji stvorili strani mediji i dosadašnje odluke Haškog tribunala, niti će Tribunal nakon jedne presude biti u narodu prihvaćen kao nepristrasna institucija", navela je Stanislava Pak, savetnica za medije predsednika Republike Tomislava Nikolića.

Ističući da je ova odluka "neočekivana", Pakova je za Tanjug rekla da je "neobično" da posle zatvorske kazne od 27 godina usledi oslobađajuća presuda i da to izaziva nedoumicu i pitanje šta je razlog toliko različitim odlukama.

Prema njenim rečima, dobro je što je srpski general oslobođen, ali da nije dobro da su drugi Srbi osuđeni i na višedecenijske kazne za dela koja se po kvalifikaciji ne razlikuju mnogo od dela koja su stavljena na teret Perišiću.

Ona je navela da je Haški tribunal dugi niz godina donosio presude koje su ogorčeno primljene u srpskoj javnosti i da je široko rasprostranjeno mišljenje da je sud nepravedan i da odluke donosi da bi se jednoj strani svalila krivica za ono što se desilo posle raspada Jugoslavije.

"To se doživljava kao užasna nepravda i sud se posmatra kao instrument čiji je jedini cilj da se okrivi i ponizi ceo srpski narod", rekla je Pakova.

Ona je podsetila da je oslobađajuća presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču donesena u drugostepenom postupku mimo opšteprihvaćenih pravila, od strane istih sudija koji su ocenjivali iste dokaze na drugačiji način.

Pakova ocenjuje da se čini da za Srbiju postoje drugi aršini, jer mora biti kriva.

"Srbija je primer kako je važnije šta mediji kažu, a ne šta je istina. Neshvatanje značaja medija u proteklih 20 godina dovelo je do teških posledica po srpski narod", rekla je Pakova i dodala da se istina sama od sebe neće probiti u svet.

Bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić doputovao je danas iz Holandije u Beograd avionom Vlade Srbije, nakon što ga je Žalbeno vijeće Haškog tribunala oslobodilo juče optužbi za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj i naložilo da bude pušten na slobodu.

Vijeće je poništilo prvostepenu kaznu od 27 godina zatvora i oslobodilo Perišića odgovornosti za pomaganje u izvršenju zločina u Srebrenici i Sarajevu, kao i prilikom granatiranja Zagreba.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)