• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o zakonu o legalizaciji

Skupština Srbije završila raspravu o predloženom zakonu o legalizaciji i u nastavku razmatra potvrđivanje sporazuma sa Rusijom i Emiratima.

U današnjoj raspravi o zakonu o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole, poslanici opozicije ponovili su da je najveća zamerka to što vlasnik nelegalno izgrađenog objekata može da uzurpira tuđe zemljište, tako što će upisati i pravo vlasništva nad zemljištem na kome je izgradio objekat.

Ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić rekao je da je prihvaćen amandmana poslanika koji će to da spreči i da nema svrhe vise raspravljati o tome, kao i da predloženi zakon neće rešiti sve problem, ali će rešiti mnoge.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Aleksandar Antić je kazao da je tim amandmanom predviđeno da će biti upisano pravo svojine na objektu, bez sticanja prava na zemljište ako je taj objekat izgrađen na zemljištu koje je u svojini ili je na njemu upisano pravo korišćenja nekog trećeg lica.

Antić je kazao da je prihvaćen predlog SPS-a da se upis prava svojine na objektima izgrađenim bez dozvole ograniči na porodične i stambene objekte do 300 kvadratnih metara, stanove u zgradama do 200 kvadratnih metara, poslovni prostor u zgradama do 100 kvadratnih metara i objekte za potrebe zanatske delatnosti do 100 kvadratnih metara.

"Te odredbe zakona i taj amandmana obezbeđuju da se ovo ne odnosi na tajkune. Ovo je zakon za građane Kaluđerice. Ovo nije zakon koji je za velike biznismene koji imaju objekte po nekoliko hiljada kvadratnih metara", rekao je Antić odgovarajući na kritike opozicije.

Poslanici opozicije ocenili su da je predloženi zakon skandalozan i koruptivan.

Zamenik šefa poslaničke grupe Demokratske stranke Janko Veselinović kazao je da predloženi zakon ne omogućava legalizaciju nego samo upis nelegalnih objekata i obavezu građanima da plaćaju porez na te nelegalne objekte koje će upisati.

Poslanica Demokratske stranke Srbije Bojana Božanić kazala je da predloženi zakon nije zakon o legalizaciji nego o "otimanju zemljišta različitim ljudima".

Ministar građevinarstva i urbanizma najavio je danas da će uskoro početi rad na izradi zakona o izgradnji i planiranju kojim će biti predviđeno da se građevinska dozvola dobije za najviše 30 dana, a svi potrebni dokumenti na jednom šalteru.

Ilić je u nastavku načelne rasprave o predloženom zakonu o posebnim uslovima upisa prava svojine na objektima izgrađenim bez građevinske dozvole pozvao poslanike da prihvate taj zakon, a da zatim zajedno rade na novom zakonu o planiranju i izgradnji, jer zbog važećeg, koji je, kako je naglasio, proglašen neustavnim, u Srbiji mnogo toga stoji.

"Svi koji imate ideje, dođite kad god hoćete da zajednički napravimo dobar zakon", rekao je Ilić.

On je ukazao da to traži i Evropska unija i podsetio da je Srbija prva na listi nelegalno izgrađenih objekata u Evropi.

Ministar je takođe ukazao da do sada ima oko 700.000 prijavljenih slučajeva nelegalne gradnje, ali da građani nemaju novca da plate legalizaciju i da će zato, ukoliko se taj problem reši, to biti veliko pomak.

Zakon o legalizaciji, dodao je Ilić, neće rešiti sve problem, ali će rešiti mnoge.

Ilić je rekao i da su mnogi amandmani prihvaćeni, da su mnoge poslaničke grupe ponovile skoro iste amandamne i da je “uticano da se oni prhvate”.

"Nije dobro što se o Zakonu o planiranju i izgradnji priča i što je neustavam, što je zbog njega stala gradnja u Srbiji, do donošenja novog. Pozivan sve poslaničke grupe da daju predloge, da napravimo zakon koji će trajati 20-30 godina, a ne da ga menjamo svako malo”, rekao je Ilić.


Primedbe na ovaj zakon uputila i Transparentnost Srbija.

(Tanjug/MONDO Foto Tanjug Tanja Valič)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image