"Ne bih prihvatio svako rešenje za Kosovo po cenu datuma, jer postoji kriterijum za ostvarenje tog cilja. Da bi se taj proces učinio održivim politika mora da bude održiva - da se predvide sve prepreke na njenom putu", rekao je bivši predsednik Srbije i počasni predsednik DS Boris Tadić, gostujući u emisiji "Između dve vatre" na Televiziji B92.

On je dodao da sadašnji premijer Ivica Dačić nije u pravu da je vlast prethodnih godina "lagala da je Kosovo naše".

Govoreći o njegovom planu za Kosovo, Tadić je kazao da taj plan nije zahtevao promenu Ustava Srbije i da nije predviđao stolicu u UN za Kosovo i Metohiju.

"Ovo što sada vlada zahteva od međunarodne zajednice je Ahtisari plus. U Ahtisarijevom planu je predviđena zajednica sprskih opština, ali bez izvršnih nadležnosti, to je taj plus. Ne bih prihvatio svako rešenje za Kosovo za datum početka pregovora, jer postoji kriterijum za jedno takvo ostvarenje", kazao je Tadić.

Prema njegovim rečima, da bi se proces priključenja EU i modernizacije učinio održivim nije moguće postaviti takav problem srpskom društvu kao što je loše rešenje za Kosovo, koje onda urušava proces modernizacije.

Govoreći o izloženom rešenju za sever Kosova, Tadić je rekao da to nije bio njegov plan, kao i da bi, ukoliko bi se postiglo održivo rešenje, prihvatljivo za SAD, Rusiju, Kinu, EU, a pre svega za Srbiju, bilo postignuće koje bi zavredilo uvažavanje i drugačiji tretman.

Tadić je naveo da aktuelnoj vlasti u Srbiji treba omogućiti normalnu socijalnu atmosferu da kosovski problem razreši na najbolji mogući način.

"Ovo rešenje je ispod onog što je bio moj predlog, ja ne znam šta je konačno rešenje. U ovom trenutku ja imam problem sa tim predlogom, jer moj predlog je predviđao da Srbija za rešenje ne traži promenu Ustava", rekao je Tadić.

Tadić je kazao da je za njega problematično i to što je pitanje crkava sada stavljeno u drugi plan.
"U tome vidim opasnost, vidim da je to pitanje sada stavljeno u drugi plan i u tome vidim opasnost, jer vidim pristup da se ta pitanja rešavaju kasnije i vidim da se to može prihvatiti. Ja takav pristup ne bih prihvatio, već sam tražio sveobuhvatno rešenje", naveo je Tadić.

On je dodao da je ubijeni premijer Zoran Đinđić imao ideju o podeli Kosova.

Na pitanje da li mu je žao što on nije večeras na sastanku sa Ketrin Ešton, Tadić je rekao da mu nije žao i dodao da "ima čak i istorijske pravde" da oni koji su izazvali problem na Kosovu i doveli do urušavanja ugleda Srbije 90-tih sada u tom učestvuju i da je pred njih stavljeno da "izleče rane koje su nam ostale iz 90-tih".

Tadić je izjavio večeras da u njegovim saznanjima o ubistvu premijera Zorana Đinđića nije postojao trag koji vodi do Vojislava Koštunice.

"Ja sam kao predsednik države imao uvid u to šta je sud otkrio, u čitav istražni postupak i imao sam uvid u saznanja bezbednosnih institucija. U tim saznanjima nije postojao onaj trag koji su mnogi očekivali u javnosti i koji je bio vrlo često nagoveštavan i istraga o političkim inspiratorima ne bi dovela do tog konačnog zaključka", rekao je Tadić.

Tadić je podsetio da je DS nakon ubistva Đinđića na izborima osvojila 13 odsto, da je formirana nova koalicija i da su mnogi smatrali da su u toj koaliciji politički inspiratori ubistva Đinđića.

"Potpuno je nerealistično bilo očekivati da DS iz opozicije pokuša da namente državnim institucijama da razotkrije političku pozadinu. DS je sve vreme govorila da mora da se otkrije čitava sprega političkih inspiratora", naveo je Tadić.

Tadić je rekao da je Đinđića upoznao kad je bio dečak i da je bio ushićen njegovim idejama, kao i da je u tom smislu bio prvi "đinđićevac", kao i da nije imao pretenzije da bude Đinđićev naslednik.

"Svako ogrtanje zastavom Đinđića je bilo kontraproduktivno", rekao je Tadić i dodao da nije istina da se Srbija nije menjala u pravcu u kakvom je Đinđić zamislio.

Upitan zašto DS nije postigla više i koje je njegovo objašnjenje za to, Tadić je naveo da u Srbiji tek u poslednjih šest meseci postoji društveni konsenzus oko toga šta je cilj Srbije i to je upravo DS falilo.

"Problem Srbije je u političkoj kulturi, neefikasno smo društvo, jer smo skloni sukobima, kod nas ne postoji ideja doprinosa zajedničkoj stvari, već podmetanja nogu. U Srbiji veoma često sve liči na sizifov posao", kazao je Tadić.

Upitan za mogućnost "istorijskog pomirenja" sa SNS, Tadić je rekao da SNS pretenduje da bude potpuno drugačija od onog kakvi su nekada bili njeni pojedinci u prethodnih 20 godina.

"Sada su za Srbiju u vlastitim granicama, Srbiju koja ide ka EU, videćemo da li će ta formalna politika biti pretočena i kroz političku praksu. Ja ne vidim da je SNS promenila do kraja svoje uverenje", naveo je Tadić i dodao da ima vrlo kritički odnos prema sadašnjoj vlasti.

Na pitanje o dešavanjima u stranci i da li se kaje što se povukao bez borbe iz trke za predsednika stranke, Tadić je kazao da stoji iza onog što je učinio i da veruje da je to bilo jedino moguće u tom trenutku.

Tadić je rekao i da ne bi ocenjivao potencijale sadašnjeg rukovodstva demokrata i da je spreman da pomogne koliko je god moguće da se isprave greške, koje su normalne.

"DS mora da definiše svoju politiku, mora da bude efikasnija ako hoće da i dalje bude ona snaga koja će Srbiju voditi ka EU i modernizovati Srbiju, a i dalje mislim, uprkos svim greškama, da je to organizacija koja ima najviše ljudskih potencijala da reformiše društvo", zaključio je Tadić.

(Tanjug/MONDO/Foto. Beta,arhiva)