• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čume napustio zemlju, tražiće azil

Ljubiša Buha Čume, svedok saradnik na sudjenju pripadnicima "zemunskog klana" u Posebnom odeljenju Okružnog suda u Beogradu, napustio je zemlju iz bezbednosnih razloga, izjavio je Tanjugu njegov advokat Stevan Protić.

Ljubiša Buha Čume, svedok saradnik na sudjenju pripadnicima "zemunskog klana" u Posebnom odeljenju Okružnog suda u Beogradu, napustio je zemlju iz bezbednosnih razloga, izjavio je Tanjugu njegov advokat Stevan Protić.

"Posle brojnih napisa u novinama o njegovom kretanju, a naročito današnjeg 'Kurira', Buha je rešio da sa porodicom napusti Srbiju i potraži azil u nekoj evropskoj državi", kazao je Protić.

On je naveo da Buha smatra da "postoje mediji koji se u vidu zanata bave izveštavanjem, ne javnosti, već odredjenih kriminalnih grupa o njegovom kretanju" i da zbog lične bezbednosti i bezbednosti svoje porodice mora da ide iz Srbije.

Protić je rekao da se nada da će Buha ipak sačekati sa traženjem azila i videti reakciju Specijalnog tužilaštva, kome je već upućen zahtev za reagovanje na tekstove u štapmi koji se tiču njegovog klijenta.

Čume, zaštićeni svedok na sudjenju optuženima za ubistvo premijera Srbije Zorana Djindjića, pojačano policijsko obezbedjenje dobio je početkom juna.

Kako su tada javljali beogradski mediji, Čume je nekoliko meseci pre toga bio bez pojačanog policijskog obezbedjenja, jer je odbio da potpiše sporazum za ulazak u program zaštite, na što ga Zakon obavezuje. Kasnije je taj sporazum potpisao, a obezbedjenje mu je vraćeno zbog uvažavanja navoda da mu preti realna opasnost.

Zakon o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku, koji se odnosi i na Buhu, predvidja da su "državni organi i službena lica koja obezbedjuju i pružaju zaštitu učesnika u krivičnom postupku, dužni da sprovode postupak i postupaju hitno". "Podaci u vezi sa programom zaštite su poverljivi i predstavljaju službenu tajnu. Osim službenih lica ove podatke ne mogu saopštavati ni druga lica kojima podaci postanu dostupni", navedeno je u zakonu.

U okviru programa zaštite primenjuju se fizička zaštita ličnosti i imovine, promena prebivališta ili premeštanje u drugu zavodsku ustanovu, prikrivanje identiteta i promena identiteta, navedeno je u zakonu. Mera promene prebivališta sastoji se od privremenog ili trajnog preseljenja zaštićenog lica u mesto koje odredi jedinica za zaštitu, kaže taj zakon.

Predvidjena je i mogućnost medjunarodne saradnje u sprovodjenju programa zaštite, a jedinica za zaštitu može podneti molbu stranoj državi za prihvat zaštićenog lica, navedeno je u Zakonu o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image