• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

UNOSEK razmotrio dokument o decentralizaciji

Eksperti UNOSEK-a su sa članovima srpskog pregovaračkog tima razmotrili najnoviji predlog principa za sprovodjenje decentralizacije na Kosovu uoči sastanka sa albanskom stranom u Beču, koji će biti održan u četvrtak 7. septembra, rekla je agenciji Beta portparol UNOSEK-a Hua Djijang.

Eksperti UNOSEK-a su sa članovima srpskog pregovaračkog tima razmotrili najnoviji predlog principa za sprovodjenje decentralizacije na Kosovu uoči sastanka sa albanskom stranom u Beču, koji će biti održan u četvrtak 7. septembra, rekla je agenciji Beta portparol UNOSEK-a Hua Djijang.

Eksperti za decentralizaciju i za prava nacionalnih zajednica koje je angažovala Kancelarija UN za pregovore o statusu Kosova (UNOSEK) boravili su u Beogradu u okviru priprema za sastanke koji će biti održani u bečkoj palati Daun-Kinski.

"Prošli su tačku po tačku kroz naš predlog. Bilo je reči o finansiranju opština i o pravima zajednica", kazala je Hua Djijang u telefonskoj izjavi posle završnih konsultacija sa delegacijom Beograda.

Hua Djijang nije želela da komentariše izvode iz UNOSEK-ovog predloga principa decentralizacije koje je objavio "Blic", pozivajući se na neimenovanog stranog diplomatu.

"Ne mogu to da komentarišem, niti mi (UNOSEK) možemo objaviti sadržinu tog dokumenta. Ukoliko neka od dve strane u pregovorima to želi, one to mogu učiniti", kazala je predstavnica Martija Ahtisarija.

Prema pisanju "Blica", najnovija verzija UNOSEK-ovog predloga prredvidja da srpske opštine mogu imati veze sa institucijama Srbije i njihovu podršku u oblastima finansija, kadrova, tehničke i ekspertske pomoći.

List navodi da dokument može pretrpeti korekcije, ali ne i suštinske izmene, tako da se, ukoliko se Beograd i Priština ne dogovore, taj predlog decentralizacije može smatrati gotovim rešenjem.

Rašković Ivić - ostajemo pri istom, Samardžić - ne očekujemo mnogo

Uoči sastanka, koordinator beogradskog tima Slobodan Samardžić rekao je agenciji Beta da ne očekuje "velike pomake", kao i da u UNOSEK-ovom predlogu koji je proteklih dana razmatran nije bilo "novih stvari, kada je reč o izlaženju u susret zahtevima Beograda".

Predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković Ivić izjavila je da će srpski pregovarači insistirati na tome da Srbi na Kosmetu dobiju pune nadležnosti u zdravstvu, školstvu, medijima, socijalnoj zaštiti i oblasti verskih sloboda.

Na sednici Odbora za KiM Skupštine Srbije na kojoj je predstavila izveštaj o radu Koordinacionog centra za prvih šest meseci ove godine, Rašković Ivić je najavila da će srpska strana tražiti i proširene nadležnosti, odnosno specijalne veze sa Beogradom, u sudstvu i policiji srpskih opština na Kosovu.

Ona je istakla da će srpska strana ostati pri zahtevu da se zadrži sadašnjih pet i dobije još 12 opština sa većinskim srpskim stanovštvom na KiM.

Takodje, kazala je da je srpski pregovarački tim dobio ovlašćenja od zajednice Goranaca da se bori i za stvaranje goranske opštine na Kosmetu.

Što se tiče runde pregovora u kojoj će biti reči o crkvenoj i kulturnoj baštini, ostajemo i dalje na 39 lokacija u zaštitnim zonama koje treba da štite medjunarodne snage, kazala je Rašković Ivić i navela da je srpska strana smanjila kvadraturu tih zona sa 6.500 na 5.500 hektara, a da može još da se smanji.

Na pitanje o nacrtu rešenja decentralizacije koji je obema stranama dostavio Ahtisari, Rašković Ivić je rekla da će o tome tek biti reči i da je taj predlog "nešto bolji od albanskog".

"U nekim delovima taj predlog je maglovit, u nekim daje bolje pozicije srpskoj zajednici, ali mi i dalje mislimo da to nije dovoljno", kazala je ona.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image