• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisarijev predlog decentralizacije Kosova

Buduće opštine sa srpskom većinom na Kosovu mogu da uspostave i održavaju veze sa institucijama u centralnoj Srbiji, i to u oblastima finansija, kadrova, tehničke i druge pomoći, a imaće i ingerencije u biranju lokalnih šefova policije, navodi se u predlogu o principima decentralizacije u pokrajini, Kancelarije izaslanika Martija Ahtisarija (UNOSEK).

Buduće opštine sa srpskom većinom na Kosovu mogu da uspostave i održavaju veze sa institucijama u centralnoj Srbiji, i to u oblastima finansija, kadrova, tehničke i druge pomoći, a imaće i ingerencije u biranju lokalnih šefova policije, navodi se u predlogu o principima decentralizacije u pokrajini, Kancelarije izaslanika Martija Ahtisarija (UNOSEK).

Izvori u UNOSEK-u rekli su Tanjugu da je novim predlogom, koji je osnova za tekuću raspravu o nadležnostima novih opština na Kosovu, predvidjeno da sve opštine u pokrajini imaju sopstvene nadležnosti u utvrdjivanju lokalnih ekonomskih prioriteta i promovisanju lokalnog ekonomskog razvoja.
To znači da opštinske uprave mogu da odlučuju o urbanom i ruralnom planiranju i korišćenju zemljišta, izdavanju gradjevinskih dozvola, zaštiti lokalne sredine, lokalnim putevima, lokalnom transportu i lokalnom sistemu grejanja, da upravljaju opštinskom imovinom.

Predlogom se predvidja upravljanje predškolskim, osnovnim i srednjim obrazovanjem, osnovnom zdravstvenom zaštitom, izdavanjem dozvola za usluge i objekte, uključujući ulične prodavce, lokalni javni transport i taksi prevoz, lov i ribolov i restorane i hotele.

Predvidjena je sloboda lokalnih uprava u davanju imena i promena imena puteva, ulica i drugih javnih mesta, u aktivnostima oko turizma, brizi o deci, kulturi, sportu i rekreaciji i brizi o deci i porodičnoj zaštiti.

U predlogu za koji je Beograd rekao da ne ispunjava osnovne zahteve kosovskih Srba u procesu decentralizacije, predvidja se da administrativni organ za nadzor neće biti ovlašćen da suspenduje izvršavanja opštinskih odluka, ali će moći da zahteva od opštine koja je donela odluku, da je ponovo razmotri.

Komisija za udžbenike iz istorije

Sav obrazovni i nastavni program (kurikulum) biće u skladu sa opštinskim nadležnostima i centralnim okvirnim zakonodavstvom, a "kosovske ustanove na srpskom jeziku mogu da usvoje kurikulum Ministarstva za obrazovanje Srbije, u zavisnosti od odobrenja Ministarstva obrazovanja Kosova, radi obezbedjvanja saglasnosti sa centralnim okvirnim zakonodavstvom".

O pitanju nastave i udžbenika istorije ili srodnih oblasti od etničkog interesa, uspostaviće se komisija od tri predstavnika koje biraju poslanici u Skupštini Kosova, koji se nalaze na mestima rezervisanim za Zajednicu kosovskih Srba, te tri predstavnika koje bira Ministarstvo za obrazovanje, nauku i tehnologiju Kosova.

Njihova obaveza je da daju ocenu kurikuluma obrazovnih institucija kosovskih Srba, odnosno upotrebe srpskih udžbenika radi obezbedjivanja saglasnosti sa centralnim okvirnim zakonodavstvom.

U skladu sa okvirnim zakonodavstvom Kosova, opština Severna Mitrovica (Zvečan) biće odgovorna za javni univerzitet na srpskom jeziku na Kosovu. Univerzitet će biti autonoman i u nastavnom i u istraživačkom radu.

Manjinske zajednice biraju sudije

U sferi socijalne pomoći, predvidja se da Beograd može stanovnicima Kosova da isplaćuje socijalne pomoć, uključujući i penzije.

Etnički sastav policije u okviru opština u najvećoj mogućoj meri će odražavati etnički sastav stanovništva u toj opštini. U principu, šef lokalne policijske stanice pripadaće onoj zajednici koja predstavlja većinu u opštini, dok će centralne vlasti zadržati jedinstven lanac komande za policijsku službu. Komandanti lokalne policije biće birani na osnovu zajedničkog procesa izmedju skupština opština i MUP Kosova.

Kao i u slučaju policije, kosovske pravne institucije u najvećoj mogućoj meri će odražavati etnički sastav oblasti njihove jurisdikcije. Da bi se obezbedio jednak pristup pravdi u krivičnim i gradjanskim stvarima, primeniće se posebne odredbe kojima će sudije, odnosno tužioci biti na raspolaganju svim zajednicama, odnosno kojima će se obezbediti gde god je to moguće da potiču iz iste zajednice koja čini većinsku zajednicu.

Manjinske zajednice imaće glas u izboru sudija - tužilaca za sudove nadležne za opštine u kojima kosovski Srbi čine većinsko stanovništvo, kako na nivou okružnog, tako i opštinskog suda.

Jedan okružni sud će biti odredjen za apelacioni sud za opštinske sudove u opštinama u kojima kosovski Srbi čine većinu. Na istom principu baziraće se i kancelarije okružnih tužilaštva.

Uspostaviće se zajednička komisija Beograda i Prištine, po mogućstvu uz medjunarodno posredovanje, radi omogućavanja saradnje i bavljenja posebno osetljivim pitanjima izmedju Prištine i Beograda u vezi sa saradnjom sa institucijama i opštinama u Srbiji.

Sve opštine na Kosovu imaće pravo da dobijaju podršku medjunarodne zajednice. Ova podrška može biti u formi finansijske, tehničke, ekspertske i kadrovske pomoći i podrške u vršenju bilo koje odgovornosti za koju su opštine nadležne, u skladu sa okvirnim zakonodavstvom Kosova.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image