• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: SAD za nezavisnost Kosova

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u četvrtak uveče da u svim njegovim razgovorima sa predstavnicima SAD, uključujući i onaj sa državnim sekretarom Kondolizom Rajs, "provejava mišljenje" da bi Kosovu trebalo dati neki vid nezavisnosti.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je u četvrtak uveče da u svim njegovim razgovorima sa predstavnicima SAD, uključujući i onaj sa državnim sekretarom Kondolizom Rajs, "provejava mišljenje" da bi Kosovu trebalo dati neki vid nezavisnosti.

"U svim razgovorima u Vašingtonu provejava takvo mišljenje i to treba otvoreno reći našoj javnosti. Sa druge strane, Srbija svom snagom brani svoju legitimnu poziciju, a to je protivljenje nezavisnosti Kosova i Metohije i očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše zemlje", rekao je Tadić za Radio-televiziju Srbije.

On je naglasio da je takav stav Srbije otvoreno preneo svojim sagovornicima, ali da im je istovremeno rekao da je Srbija "više nego zainteresovana za strateško patrtnerstvo sa SAD", imajući u vidu značaj te zemlje u svetu.

Srpski predsednik je ukazao na činjenicu da SAD pokrivaju skoro 50 odsto svetske ekonomije, da upravljaju mnogim krizama u svetu i da je reč te države "izuzetno važna i kada su u pitanju buduća članstva u EU".

"Mislim da je veliki interes Srbije da bude u najboljim odnosima sa SAD", kazao je Tadić, ocenjujući razgovor sa Rajsovom kao "vrlo konstruktivan".

Tadić je u četvrtak uveče razgovarao i sa potpredsednikom SAD Dikom Čejnijem sa kojim se saglasio da je u obostranom interesu da Srbija i SAD imaju najbolje medjusobne partnerske odnose u budućnosti.

Predsednik Srbije je tokom razgovora sa Čejnijem izneo stav Srbije o budućem statusu Kosova i argumente u korist stava da rešenje mora da bude kompromisno i da doprinese regionalnoj stabilnosti i demokratskim i evropskim perspektivama Balkana.

Tadić je u četvrtak izrazio uverenje da jedini put ka sigurnom i trajnom rešenju za Kosovo i Metohiju vodi preko Brisela i da se jedino tako može doći do obostrano prihvatljivog rešenja za status južne srpske pokrajine.

U predavanju u Fondaciji "Heritidž", prvom koji je ikada na američkom tlu održao jedan predsednik Srbije, Tadić je rekao da je istina da proces pregovora o budućem statusu Kosova do sada nije pružio razloga za poverenje, ali da bi nametnuto rešenje bilo "stravična greška".

Drugi izazov sa kojim se Srbija suočava na putu ka evropskim i evroatlantskim integracijama jeste pitanje izručenja Ratka Mladić, istakao je Tadić.

"Uvek sam tvrdio da je naša zakonska, ali i moralna obaveza prema regionu i svetu, ali pre svega prema sebi samima" da Mladić bude izručen Haškom sudu. Mladić mora biti pronadjen i uhapšen - i to odmah", istakao je sprski predsednik.




Demokratska Srbija uslov stabilnosti regiona

Predsednik Srbije Boris Tadić i američki državni sekretar Kondoliza Rajs saglasili su se u četvrtak da bez očuvanja demokratije u Srbiji nema stabilnosti i prosperiteta ni u Srbiji ni na Balkanu.

Rajsova i Tadić su u Vašingtonu, nakon polučasovnog razgovora koji se odnosio i na pitanje Kosova, potpisali sporazum o statusu snaga (SOFA) kojim se regulišu prava i obaveze američkog vojnog personala na teritoriji Srbije.

Tadić je Rajsovoj preneo stav pregovaračkog tima Beograda o statusu Kosova.

"Mogu otvoreno da kažem da ima razlike u mišljenju oko budućnosti Kosova i Metohije, ali je veoma važno da nakon pregovora o Kosovu i Metohiji imamo čvrste i dobre odnose sa SAD. To je strateški interes Srbije", rekao je Tadić novinarima posle razgovora s Rajsovom.

Kondoliza Rajs je rekla da je s Tadićem imala "veoma dobar razgovor" i dodala da je potpisani sporazum vrlo važan za odnose dve zemlje.

"Ovaj sporazum veoma je važan za produbljivanje odnosa SAD i Srbije i unapredjenje vojne odbrambene saradnje i prijateljstva", rekla je Rajsova nakon potpisivanja sporazuma.

Tadić je rekao da je vrlo zadovoljan stavom SAD da je demokratska Srbija ključna za stabilnost i napredak regiona, jer, kako je dodao, Srbija ima veoma značajan geostrateški položaj u jugoistočnoj Evropi.

"Uveren sam da SAD imaju interes da Srbija bude stabilna zemlja koja doprinosi prosperitetu čitave jugoistočne Evrope", rekao je Tadić i dodao da bez demokratske Srbije, kao buduće članice EU i evroatlanstkih struktura, nema prosperiteta na Balkanu.

Predsednik Srbije, koji je u sredu doputovao u posetu SAD, će razgovarati i sa članovima američkog Kongresu Henrijem Hajdom i Tomom Lantošem, zatim s kongresmenima članovima srpskog kokusa, a sastaće se i s komandantom Nacionalne garde SAD Stivenom Blumom.

Tadić će u petak, poslednjeg dana posete SAD, razgovarati sa američkim ministrom odbrane Donaldom Ramsfeldom.

On će potom otputovati u Kolumbus, u Ohaju, gde će obići sedištie Nacionalne garde Ohaja, koja je odredjena kao strateški partner Srbije u domenu odbrane.

U delegaciji predsednika Srbije u poseti SAD je i zastupnik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-major Zdravko Ponoš.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image