• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: Za Srbiju Kosovo nikada nezavisno

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u utorak da za Srbiju Kosovo nikada neće biti nezavisno, i da taj stav mora biti artikulisan u novom ustavu. Skupština Srbije zatražila je da se što pre okonča rad na novom ustavu u kome bi Kosovo i Metohija bilo definisano kao deo Srbije sa suštinskom autonomijom u okviru suverene i demokratske Republike Srbije.

Predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u utorak da za Srbiju Kosovo nikada neće biti nezavisno, i da taj stav mora biti artikulisan u novom ustavu.

Skupština Srbije zatražila je da se što pre okonča rad na novom ustavu u kome bi Kosovo i Metohija bilo definisano kao deo Srbije sa suštinskom autonomijom u okviru suverene i demokratske Republike Srbije. "Iz ovakvog ustavnog položaja Kosova i Metohije slediće ustavna obaveza svih državnih organa da saglasno novom ustavu zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima", stoji u odluci parlamenta.

Podnoseći pred Skupštinom Srbije izveštaj o dosadašnjem toku pregovora o Kosovu i Metohiji, Koštunica je rekao da čitav svet mora znati da će, sve dok postoji država Srbija, Kosovo za Srbe biti njena neodvojiva pokrajina.

"Ako danas donesemo odluku da u novi ustav Srbije zapišemo neoborivu istinu da je Kosmet sastavni deo Srbije, donećemo sudbinski važnu i jedino moguću odluku. Na taj način mi svima šaljemo nedvosmislenu poruku da državu Srbiju, kada je reč o Kosovu i Metohiji, obavezuje jedino i isključivo ono što stoji u njenom ustavu", rekao je Koštunica.

Prema njegovim rečima, unapred se može odbaciti svaka pomisao da referendum o novom ustavu možda ne bi uspeo, jer, kako je istakao, nema gradjanina Srbije koji ne bi izišao na referendum o novom ustavu samo zato da potvrdi da Kosovo zauvek ostaje sastavni deo Srbije.

Koštunica je ocenio da su se u dosadašnjem toku pregovora u Beču argumenti srpskih pregovarača pokazali kao nadmoćni, a da, sa druge strane, predstavnici kosovskih Albanaca nisu izneli nijedan racionalan razlog koji bi išao u prilog nezavisnosti Kosova.

U nedostatku argumenata u prilog nezavisnosti Kosova medjunarodni predstavnik Marti Ahtisari je, kako je kazao premijer Koštunica, pribegao "nečuvenom argumentu" - da su Srbi krivi kao narod.

"Ako se neko danas u Srbiji ili u medjunarodnoj zajednici još pita da li je Ahtisari zaista rekao da su 'Srbi krivi kao narod', odgovor je kategoričan, on je rekao baš to, i tačno tim rečima", naglasio je Koštunica.

Prema njegovim rečima, Skupština Srbije je pred obavezom da jasno i nedvosmisleno osudi Ahtisarijevu izjavu.

"Koliki je posle svega autoritet međunarodnog posrednika, i koliko se još može verovati u njegovu nepristrasnost i objektivnost, bar što se Srbije tiče, suvišno je govoriti", rekao je predsednik Vlade Srbije.

Koštunica je dodao da bi donošenje novog ustava do kraja decembra bilo najbolji, trajan i svobuhvatan odgovor na sve moguće teškoće koje Srbiji predstoje u pregovorima o Kosovu.

Otimanje 15 odsto teritorije Srbije bi, prema rečima premijera Koštunice, dovelo u pitanje ustrojstvo savremenog sveta i ozbiljno ugrozilo stabilnost celog regiona.

"Ako bi se javila neka država koja je spremna da, umesto Srbije, pokloni 15 odsto svoje teritorije, možda bi tako moglo da se izidje u susret ispoljenoj volji Albanaca da stvore još jednu svoju državu. A što se Srbije tiče, Kosovo i Metohija je naša teritorija i niko neće moći da poklanja ono što je naše", rekao je Koštunica.

Kako je istakao, za Srbiju u 21. veku moraju važiti ista pravila i isti principi kao i za sve evropske demokratske države.

"Svi mi više nego dobro znamo da ne može jedan čovek odbraniti Kosovo, kao što ga jedan čovek ne može ni izgubiti. Kosovo može da odbrani samo celi narod ili ga celi narod, ako tako odluči, može izgubiti", rekao je Koštunica, i dodao da će odluku o Kosovu upravo i doneti čitav narod glasajući na referendumu o novom ustavu.

Komentarišući dosadašnji tok pregovora u Beču, Koštunica je ocenio da albanska strana uopšte nije zainteresovana da ozbiljno pregovara, "nadmena u komotnom uverenju da je Albancima unapred dato ono što im ne pripada, nezavisno Kosovo".

"Više puta se sa raznih strana mogla čuti kritika o navodnom nekonstruktivnom ponašanju Beograda u dosadašnjim razgovorima. Moramo biti otvoreni i reći da ova kritika zapravo znači da se Beograd smatra nekonstruktivnim samo zato što odbija da pristane na nezavisnost Kosova", rekao je predsednik Vlade Srbije.

Kako je istakao, Srbija neće podržati nijedno lakomisleno i brzopleto rešenje koje bi stvorilo presedan i samo pogoršalo složen kosovski problem.

"Svima koji se žure da pošto-poto što pre reše ovo pitanje, na vreme skrećemo pažnju da mi, a ne oni živimo u ovom regionu, i posebno naglašavamo da oni o čijim se životima radi znaju koliko više vredi dobro i održivo rešenje od svake preuranjene, nervozne i iznudjene odluke", rekao je Koštunica.

Srbija je opredeljena za kompromis, i upravo to joj, prema rečima predsednika vlade, daje pravo da, saglasno rezoluciji koju je usvojio parlament, odlučno odbaci i proglasi nevažećim svako rešenje koje ne bi bilo plod dogovora sa Beogradom.

"Jednodušno uverenje celog naroda da se borimo za pravednu i istinitu stvar ostavlja zapravo nas bez drugog izbora: danas više nego ikada, obavezni smo da se pravom i pravdom suprotstavimo svakom pokušaju nametanja nezavisnosti Kosova. Ako za Kosovo i za Srbiju zaista učinimo onoliko koliko možemo i istovremeno moramo, naš narod i istorija nam to neće zaboraviti", rekao je premijer Koštunica.

Jedinstvo srpskih stranaka o Kosovu

Sve parlamentarne političke stranke u Srbiji pokazale su u utorak u Skupštini Srbije gotovo identične stavove o Kosovu, a najradikalniji je bio šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić koji je rekao da Srbija treba da prekine diplomatske odnose sa državama koje se zauzimaju za nezavisnost Kosova i Metohije.

Obraćajući se poslanicima skupštine, Dačić je rekao da su pregovori koji se vode u Beču "farsa", i zatražio da srpski pregovarači pokažu više odlučnosti u pregovorima.

"Moramo biti spremni da kažemo da ćemo se za Kosovo i Metohiju boriti svim sredstvima. Ako nekome nećete da kažete da ćete se boriti, već samo duriti neko vreme, zašto neko ne bi doneo rešenje o nezavisnosti Kosova i Metohije", istakao je Dačić.

Prema njegovim rečima, ukoliko Srbija ne bude mogla da zadrži Kosovo i Metohiju u svom sastavu, nema smisla da se pregovara o položaju srpske zajednice u pokrajini, jer u njoj neće ostati Srba, "osim onih najstarijih koji žele da umru tamo gde su rodjeni".

Šef poslaničke grupe G17 plus Miroljub Albijanić izjavio je da je sednica Skupštine Srbije neophodna da bi se medjunarodnoj javnosti pokazalo jedinstvo Srbije o Kosovu.

U raspravi o izveštaju o toku pregovora sa Prištinom o budućem statusu Kosova, Albijanić je podržao državni pregovarački tim i istakao da "potpuno jedinstvo" postoji kako medju pregovaračima, tako i izmedju članova Vlade Srbije, premijera i predsednika Republike.

Poslanik G17 podržao je donošenje novog ustava Srbije "u što kraćem roku" i ocenio da "polako idemo ka saglasnosti o tome", izrazivši zadovoljstvo što će u tekstu Ustava Kosovo i Metohija biti definisano kao "sastavni deo Republike Srbije".

Demokratska stranka takodje podržava predlog da u budućem Ustavu Kosovo i Metohija ima status suštinske autonomije u okviru Srbije.

Šef poslaničke grupe DS-a Dušan Petrović rekao je da taj predlog oslikava većinsko raspoloženje gradjana Srbije i da očekuje da će novi Ustav uskoro biti usaglašen.

"Nije sporno da će se Srbija boriti svim političkim sredstvima i da će uložiti sav svoj diplomatski kapacitet da ubedi one koji će odlučivati da je i njihov interes da Srbija očuva svoj integritet i suverenitet", rekao je Petrović.

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić u ime stranke je rekao da podržava izveštaj o dosadašnjem toku pregovora o Kosovu i Metohiji koji je Skupštini podneo srpski pregovarački tim.

"Ako nam Vlada Srbije sada tvrdi da je Kosovo i Metohija u sastavu Srbije, samo nas još interesuje šta kažu Oružane snage: ukoliko nas neko napadne oružjem, kako ćemo se od oružja braniti. Ako nemamo motiva, ako nemamo oružja, nemojte nam ni govoriti da je Kosovo i Metohija zauvek Srbija", rekao je Nikolić, šef poslaničke grupe SRS.

Nikolić je podsetio da su zvaničnici kosovskih Albanaca javno izgovarali da su spremni da se za nezavisnost Kosova bore svim sredstvima.

"Nemojte na mene da prebacujete priču o tome da želim rat, jer ja od vas čujem da je Kosovo i Metohija zauvek Srbija. Vi znate kakve to implikacije nosi", rekao je Nikolić.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image