• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kofi Anan: Beograd i Priština tvrdoglavi

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan ocenio je da, ni posle šest meseci pregovora o budućnosti Kosova, Beograd i Priština nisu odstupili od početnih pozicija, što značajno sužava prostor za pregovore, ali je, istovremeno, suprotstavljene strane pozvao da u nastavku procesa pokažu znatno više spremnosti za kompromise.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan ocenio je da, ni posle šest meseci pregovora o budućnosti Kosova, Beograd i Priština nisu odstupili od početnih pozicija, što značajno sužava prostor za pregovore, ali je, istovremeno, suprotstavljene strane pozvao da u nastavku procesa pokažu znatno više spremnosti za kompromise.

U izveštaju koji je 1. septembra podneo Savetu bezbednosti UN, Anan je, ipak, izrazio zadovoljstvo što se pregovarački proces nastavlja, uprkos činjenici da u prethodnih šest meseci Beograd i Priština nisu definisali preterano mnogo obostrano prihvatljivih stavova.

"Obema stranama bilo bi mnogo korisnije da pregovorima pridju fleksibilnije. Pozivam ih još jednom da pokažu spremnost za kompromis. Njihova je obaveza da pronadju zajednički jezik i održivo rešenje, prihvatljivo za obe strane, dok je medjunarodna podrška osnov za obezbedjivanje napretka", navodi se u Ananovom izveštaju, objavljenom na Internet stranici UN, www.un.org.

Generalni sekretar UN je, istovremeno, ocenio da problem upravljanja delom pokrajine severno od reke Ibar, gde je "zabeleženo nekoliko prenaglašenih incidenata, čija suština nije obavezno etničke prirode", i pregovori o budućem statusu nastavljaju da dominiraju kosovskom političkom scenom.

Ipak, pohvalio je poboljšanja u radu kosovskog parlamenta, više sednica, transparentnost i ozbiljnije diskusije pred usvajanje zakona. Namesto razjedinjenosti albanskih političkih stranaka, koja povremeno ometa rad parlamenta, njihov stav je jednoglasan kada je u pitanju ishod tekućeg političkog procesa.

Istovremeno, učešće kosovskih Srba u vlasti ostaje marginalno, posebno u centralnim strukturama, a njihov izostanak iz političkog života i rada institucija predstavlja prepreku ispunjavanju odredjenih standarda, smatra Anan, dodajući da Srpska demokratska partija Kosova i Metohije nastavlja da podržava vladu, dok pojedini lideri tamošnjih Srba održavaju nezvanične veze sa kosovskim institucijama.

Anan je, za takav razvoj situacije, optužio vlasti u Beogradu, koje, kako je naveo, i dalje ohrabruju Srbe da ne učestvuju u organima vlasti, i još se nisu odazvale pozivima da vrate kosovske katastre.

Istovremeno, na poziv beogradskog koordinacionog centra, većina zaposlenih Srba izabrala je da ostane na platnim listama paralelnih institucija koje finansira Srbija, radije nego da plate primaju od privremenih institucija Kosova.

Analizirajući bezbednosnu situaciju, Anan je naveo da je stanje na Kosovu krhko, ali stabilno, te da još uvek nije bilo značajnijeg uticaja tekućih pregovora o budućem statusu.

"Broj potvrdjenih medjunacionalnih incidenata je nizak, mada je njihov uticaj veliki. UNMIK smatra da ti incidenti nisu doprineli stvaranju osećaja nesigurnosti, naprotiv", navodi prvi čovek svetske organizacije.

U pregovorima o tehničkim pitanjima izmedju Beograda i Prištine, smatra Anan, nije postignut neki značajniji napredak, a progres se i ne očekuje obzirom da je sva pažnja usmerena na pregovore o budućem statusu. Ipak, izvestan napredak zabeležen je u povratku izbeglica i rasvetljavanju sudbine nestalih.

Anan je upozorio da politički dogovor, bez obzira na ishod, neće eliminisati veliki broj problema sa kojima će se Kosovo suočiti u budućnosti, navodeći da je ispunjavanje ranije definisanih demokratskih standarda krucijalno za razvoj kosovskog društva.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image