• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Bakojani: Kritični pregovori o Kosovu

Jedini način za stabilnost u regionu je nalaženje kompromisnog rešenja na razgovorima o budućnosti Kosova, prihvatljivog za obe strane, izjavila je šefica grčke diplomatije Dora Bakojani.

Jedini način za stabilnost u regionu je nalaženje kompromisnog rešenja na razgovorima o budućnosti Kosova, prihvatljivog za obe strane, izjavila je šefica grčke diplomatije Dora Bakojani.

Dora Bakojani je nakon razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu, izjavila da je pitanje Kosova ušlo u kritičnu fazu.

Grčka zvaničnica je precizirala da će u Prištini, gde putuje danas, naglasiti potrebu za konstruktivnim razgovorima srpskog i albanskog pregovaračkog tima u Beču, i za nalaženjem rešenja za zaštitu svih manjina na Kosovu.

"Mi smo privrženi multikulturalnom Kosovu, gde će svi živeti bez razgraničenja i izolacije i na tome radimo u svim medjunarodnim institucijama. Nadamo se da ćemo u tome uspeti", prenela je Bakojani.

Tadić je ponovio da je "nezavisnost Kosova neprihvatljiva za Srbiju" i naveo da je gošću iz Grčke obavestio da Srbija želi mir i kompromis na Kosovu, a ne nasilje, kao i da sve vreme želi da ostvari članstvo u EU i u evroatlantskim integracijama.

Evropska perspektiva Srbije je od strateškog značaja za Grčku, izjavila je Dora Bakojani i dodala: "Evropska vizija Srbije mora da se ostvari".

Navodeći da Srbija ceni stav Grčke, koja je, kako je rekao, najznačajniji predstavnik regiona u EU i u Savetu bezbednosti UN kojim predsedava ovog meseca, Tadic je izrazio nadu da će Grčka "i nadalje pokazati principijelnost" u stavovima.
Grčka ministarka je u četvrtak u intrervjuu Tanjugu da se zvanična Atina zalaže za fleksibilnost u pogledu roka za donošenje rešenja Kosovo.

Prema njenim rečima, kada je u pitanju vreme, Grčka ne želi da se nepotrebno produžava neizvesnost u južnoj srpskoj pokrajini. “Ali, ako je više vremena ono što je potrebno da rešenje bude održivije i manje bolno za obe strane, onda verujemo da je vredno pokazati potrebnu fleksibilnost”, rekla je Bakojani.

Šef grčke diplomatije je naglasila da rešenje za budući status Kosova treba da ispuni dva kriterijuma - da bude rezultat dijaloga i pregovora i da, istovremeno, bude “evropsko”. “Ono treba da bude u skladu sa vrednostima i principima Evropske unije, obezbedjujući neophodne garancije za stabilnost i prosperitet celog regiona”, istakla je Bakojani.

Naglašavajući da su Grčkoj dobro poznate pozicije obe strane u pregovorima o Kosovu, kao i teret koji nose kako bi postigle približavanje, Bakojani je rekla da Grčka veruje da je “realističniji pristup od presudnog značaja”.

“S jedne strane, kosovski Srbi treba aktivnije da se uključe u proces i to u duhu aktivnog kompromisa. Uvereni smo da, u postojećim okolnostima, njihovo odlučno angažovanje može u velikoj meri da doprinese postizanju funkcionalnog rešenja“.

S druge strane, dodala je, kosovski Albanci morali bi da ponude opipljivije i praktične rezultate - "a ne samo pustu retoriku" - u primeni standarda na terenu.

Komentarišući stav zemalja regiona prema procesu rešavanja kosovskog pitanja, Bakojani je rekla da je njihova uloga “nesumnjivo” od izuzetnog značaja.

“Zemlje koje se graniče sa Kosovom bolje razumeju osetljiva pitanja regiona, ali su, u isto vreme, i ranjivije na posledice konačnog rešenja. Ne treba ni reći da mišljenja i zabrinutost svih nas treba da budu ozbiljno uzeti u obzir”, poručila je ona.

Bakojani je podsetila da je upravo to uverenje i dovelo do sastanka, prvog takve vrste, predstavnika Kontakt grupe i zemalja Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi u Atini u aprilu, posle kojeg je usledio još jedan u Sofiji, pre nekoliko dana.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image