• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završen prepodnevni deo razgovora u Beču

Delegacije Prištine i Beograda završile su u Beču prepodnevni deo razgovora posvećen decentralizaciji na Kosovu i Metohiji, odnosno novim opštinama i Kosovskoj Mitrovici.

Delegacije Prištine i Beograda završile su u Beču prepodnevni deo razgovora posvećen decentralizaciji na Kosovu i Metohiji, odnosno novim opštinama i Kosovskoj Mitrovici.

Sastanak će posle pauze biti nastavljen u 14 sati.

Razgovorima koji su u petak u 10 časova u "Austrija centru", predsedava zamenik specijalnog izaslanika UN za status Kosova Alber Roan.

Beogradsku delegaciju predvodi koordinator pregovaračkog tima Slobodan Samardžić, a u timu su još Goran Bogdanović, Marko Jakšić i Milorad Todorović.

Prištinsku delegaciju predvodi Ljutfi Haziri, a u delegaciji su i Skender Hiseni, Bljerim Šalja i Iljber Hisa.

Šef albanske delegacije Ljutfi Haziri rekao je pre sastanka novinarima da je zvanična Priština na pregovore došla sa neizmenjenim predlogom.

"Došli smo sa direktnim predlogom koji sam već pominjao. To su autonomne zajednice i beneficije za nealbanske zajednice na Kosovu. 85 odsto srpskih zajednica će samostalno upravljati, a 76 odsto teritorije će biti pod upravom tih lokalnih vlasti koje će imati široke i jasne nadležnosti", rekao je Haziri.

Prema njegovim rečima, opštine će biti samostalne, uključujući i dodatne nadležnosti u oblasti obrazovanja i zdravstva.

Broj opština, dodao je, nije promenjen, odnosno Priština i dalje nudi pet funkcionalnih opština za srpsku zajednicu, pored pet postojećih. Beogradski tim traži 12 novih opština.


Samardžić: Za Beograd važna prihvatljivost kriterijuma

Koordinator pregovaračkog tima Srbije Slobodan Samradžić izjavio je da je za srpsku stranu na bečkim pregovorima o novim opštinama na Kosovu i njihovim granicama, važno da li su prihvatljivi kriterijumi za formiranje opština.

"Ako se kao kriterijum bude uzelo u obzir stanje stanovništva iz 1999. godine, potreba da se obrazuju povratničke opštine, zato što stanovništvo treba negde da se vrati, kao i teritorijani kontinuitet opština tamo gde je to moguće, mi možemo napredovati u sutrašnjim razgovorima", rekao je Samardžić.

Samardžić je naveo da očekuje ozbiljan i težak razgovor i da ne očekuje da će posao biti završen u petak.

Govoreći o predlogu Prištine za formiranje novih opština na Kosovu, Samardžić je rekao da je tu zapravo reč o enklavama odnosno, povezanim teritirojama koje su male i skučene i kojima nisu obuhvaćena mnoga sela u kojima žive Srbi.

"Ako biste pogledali kartu Kosova sa njihovim predlogom videli biste nekoliko tačaka i to su te opštine koje oni daju. Mi tome mnogo ozbiljnije pristupamo i smatramo da treba napraviti prostor gde će ljudi moći da žive i da se slobodno kreću", kazao je Samardžić.

On je objasnio i da je sloboda kretanja jedan od najvećih problema za kosovske Srbe i da Beograd sa svojim predlogom za formiranje novih opština želi Srbima da omogući da se barem slobodno kreću po svojim opštinama koje bi bile teritorijalno povezane.

Kada je reč o Kosovskoj Mitrovici koja je jedna od tema sutrašnjeg sastanka, Samardžić je rekao da je Kancelarija specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija (UNOSEK) postigla napredak i da je data prednost predlogu Beograda po kojem Severna Mitrovica treba da se spoji sa Zvečanom.

"UNOSEK predlaže neke zajedničke organe u konsulativnom režimu izmedju južne i severne Mitrovice. Albanci moraju prihvatiti ujedinjenje severne Mitrovice i Zvečana da bismo razgovarali dalje", dodao je Samardžić.

Prema Samardžićevim rečima, Beogradu nije bitno šta UNOSEK predlaže i prihvata, već šta je albanska strana spremna da prihvati, što će se videti na današnjem sastanku.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image