• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica proboja Solunskog fronta

U Srbiji se danas obeležava 88. godina od proboja Solunskog fronta - polaganjem venaca na spomenik Neznanog junaka na Avali i drugim prigodnim manifestacijama. Delegaciju Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine primiće, kako je najavljeno, premijer Vojislav Koštunica.

U Srbiji se danas obeležava 88. godina od proboja Solunskog fronta - polaganjem venaca na spomenik Neznanog junaka na Avali i drugim prigodnim manifestacijama.
Delegaciju Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine primiće, kako je najavljeno, premijer Vojislav Koštunica.

Savez potomaka ratnika saopštio je da će u ime predsednika Srbije Borisa Tadića venac na Avali položiti njegov izaslanik kontraadmiral Jovan Grbavac, a vence će položiti i predstavnici Vlade, Vojske Srbije, vojni izaslanici zemalja saveznika u Prvom svetskom ratu.

Povodom obelezavanja tog značajnog istorijskog dogadjaja u Maloj Vrbici kod Mladenovca biće otkrivena Spomen česma, pored koje će se, kako je najavljeno, održati svečanost sa prigodnim programom.

Istoričari, domaći i strani, odavno su proboj Solunskog fronta nazvali "najslavinijim i najsnajnijim delom Prvog svetskog rata", a tako je svojevremeno sjajnu vojnu pobedu, u kojoj je veliki udeo imao i srpski vojnik sa svojom komandom, nazvao i tadašnji američki ministar spoljnih poslova Robert Lesing.
Od tada do danas u slavu srpskim junacima, kojima su bezrezervno priznanje za hrabrost odali i svi saveznici u Prvom svetskom ratu, napisane su brojne knjige.

Od 420.000 vojnika preživelo samo 150.000

Srpska vojska je u oktobru 1915. godine brojala 420.000 ljudi, a strahote rata preživelo ih je samo 150.000, dovljno da i tada, prilikom proboja Solunskog fronta, zadive svet. Uz pomoć saveznika, iako nedovljno opremljena i u teškim uslovima, Srpska vojska je od 15. do 17. septembra, u nezadrživoj ofanzivi, probila Solunski front, a zatim je, što se takodje graničilo sa nemogućim, za 46 dana prešla 600 kilometara i stigla u domovinu, na Savu i Dunav.

Tako je srpska vojska, od gubitnika u većem delu Prvog svetskog rata, kada je napuštala otadžbinu, krećući se gudurama u nepoznato, stigla do trijumfa i to u sedmoj godini ratovanja, kad su joj saveznici, uz izvesno dvoumljenje, dodeli glavnu ulogu u proboju Solunskog fronta.

Srbi su i tu pobedu platili nemerljivim žtvama, gubljenjem, samo na oporavku u Bizerti i na Krfu i na lečenju u Francuskoj, do avgusta 1916. godine, oko 7.000 vojnika.

U knjigama je zabeleženo da je Srpska vojska uoči proboja Solunskog fronta, sa 150.000 vojnika, bila najbrojnija u ukupnim operacijama na kraju Prvog svetskog rata, izuzev Francuske, koja je angažovala 180.000 vojnika. Britanske jedinice imale su 120.000 ljudi, Grčka 135.000, Italija oko 42.000, a Albanija oko 1.000 pripadnika.

(Tanjug)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image