• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ahtisari: Nezavisnost nije presedan

Specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari izjavio je u Njujorku da nema definisanih rokova za pregovore o Kosovu i najavio nastavak tehničkih pregovora Beograda i Prištine u Beču.

Specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari izjavio je u Njujorku da nema utvrdjen rok za podnošenje predloga za budući status Kosova i odbacio argumente da bi nezavisnost pokrajine bila opasan presedan.

"U ovom trenutku nemam nikakav utvrdjen rok...Imamo još mnogo toga da uradimo", rekao je Ahtisari novinarima nakon sastanka Saveta bezbednosti UN posvećenog toku pregovora o Kosovu, dodajući da je u petak izneo samo neke preliminarne ideje za rešavanje kosovskog pitanja.

Povodom ocena da bi davanje nezavisnosti Kosovu bio opasan predsedan, Ahtisari je rekao: "Bili bismo paralisani ako bi ljudi govorili, ne radite to zato što može da ima posledice po nešto drugo".

Specijalni izaslanik UN je takodje podsetio da je za rešavanje svih konflikata neophodna saglasnost Saveta bezbednosti.

Upitan da li se pribojava da neka od strana napusti pregovore, Ahtisari je rekao da to ne očekuje. "Obe strane su me razuverile - svaki put kad sam ih pozvao, oni su došli".

Ahtisari je podsetio da je Kontakt grupa jasno istakla na početku procesa pregovora da "nikome nije dozvoljeno da blokira proces" i ukazao da pregovaračke strane nisu na pozicijama na kojima bi trebalo da budu.

Ocenjujući sastanak SB UN kao dobar, Ahtisari je podsetio na jučerašnje saopštenje Kontakt grupe u kojem "ministri ohrabruju specijalnog izaslanika da iznese sveobuhvatan predlog rešenja".

Šefovi diplomatija su, dodao je Ahtisari, ponovo pozvali da se ulože svi napori u pronalaženje takvog rešenja.

"U ovom trenutku to i radimo. Početkom naredne sedmice vraćamo se u Beč i radićemo na tehničkim pregovorima u odredjenim oblastima...

Govoreći o daljem radu, Ahtisari je izmedju ostalog najavio da će narednih meseci posetiti Beograd i Prištinu.

Na poslednjoj sednici SB UN stavove zvaničnog Beograda izneo je predsednik Srbije Boris Tadić koji je ocenio da "nema suštinskog poboljšanja naše pozicije u medjunarodnoj zajednici".

Tadić: Možemo biti umereni otpimisti

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija izložio stav Srbije da nema nametnutih rokova za rešenje budućeg statusa Kosova.

Tadić je novinarima, posle nastupa na sednici Saveta bezbednosti UN, rekao da su članice Saveta iznele poznate stavove o Kosova.

"Možemo biti umereni otpimisti. Situaciju je komplikovao stav izvesnog broja članica Kontakt grupe. Taj stav ide ka uslovnoj nezavisnosti, čemu se mi snažno protivimo", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je rekao da, posle svih razgovora koje je vodio u Njujorku i šest godina posle demokratskih promena u Srbiji, "nema suštinskog poboljšanja naše pozicije u medjunarodnoj zajednici".

Prema njegovim rečima, razgovore koje je vodio u Njujorku bili su koncentrisani na Kosovo i saradnju sa Haškim tribunalom.

Tadić je rekao da je pokušao da istakne ulogu Srbije u regionalnoj saradnji u kojoj je Srbija lider.
"Potrebno je da poboljšamo našu poziciju u medjunarodnoj zajednici, što će doneti potrebne strane investicije, ekonomski prosperitet i ubrzati naš put ka Evropskoj uniji. Dok se sve to ne desi, naša pozicija se neće bitno poboljsati", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije preneo je u Njujorku i generalnom sekretaru UN Kofiju Ananu stavove Srbije o rešavanju budućeg statusa Kosova i Metohije, a generalni sekretar UN je istakao da je budućnost Srbije u evroatlantskim integracijama i EU.

Anan i Tadić razgovarali su o razvoju dogadjaja vezanih za pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije i o doprinosu Srbije mirovnim misijama u svetu pod okriljem svetske organizacije.

Predsednik Srbije zahvalio je Ananu zbog napora koje je kao čelnik Ujedinjenih nacija uložio u aktivnostima za prevazilaženje sukoba širom sveta, a posebno na Balkanu.

Anan će se u decembru, posle devet godina, povući sa funkcije generalnog sekretara UN.
Prema navodima zvaničnika svetske organizacije, njega će na čelu UN zameniti južnokorejski ministar spoljnih poslova Ban Ki Mun.

Susretom s generalnim sekretarom UN, Tadić je okončao posetu Njujorku i večeras će održati predavanje na čuvenom bostonskom univerzitetu Harvard.

Drašković: Očekuju da prihvatimo nezavisnost

Predstavnik SAD je na sednici Saveta bezbednosti UN ukazao da se od Srbije očekuje da se saglasi sa rešenjem za Kosovo koje će biti prihvatljivo za narod pokrajine, a veoma je jasno koje je to rešenje, izjavio je šef srpske diplomatije Vuk Drašković.

Nakon sednice Saveta bezbednosti posvećene Kosovu, Drašković je novinarima preneo da je američki zvaničnik, uz poruku da sadašnje vlasti ne mogu biti odgovorne za "katastrofalnu politiku" Slobodana Miloševića, naglasio da su one itekako odgovorne za sadašnju politiku i za budućnost.

Prenoseći detalje izlaganja stalnih članica Saveta, on je rekao da je predstavnik Rusije ukazao da Kosovo nikako ne može biti poseban slučaj, i da će rešenje, kakvo god da bude, imati karakter presedana.

Ruski zvaničnik je, po rečima Draškovića, zbog toga upozorio da će to rešenje itekako uticati na zamrznute konflikte širom sveta, medju kojima su mnogi i na teritoriji bivšeg Sovjetskog Saveza.

Drašković je rekao da je britanski predstavnik uzvratio ocenom da uzroci kriza u svetu nisu univerzalni, tako da nema ni univerzalnog rešenja, nego se od slučaja do slučaja odlučuje da li će biti primenjen princip teritorijalnog integriteta ili prava na samoopredeljenje.

Zamoljen da prokomentariše sadržaje drugih razgovora i da li je pominjana saradnja Srbije sa Haškim tribunalom, on je rekao da je o tom pitanju "nažalost bilo reči na svakom koraku" i da su srpskoj delegaciji spočitavano što nije primenjen akcioni plan saradnje sa Tribunalom.

"Čak je i generalni sekretar UN (Kofi Anan) danas u razgovoru sa našom delegacijom poimenično pomenuo (Ratka) Mladića i našu obavezu prema Haskom tribunalu, s tim što je istakao da se od nas očekivalo da učinimo jednu od dve stvari - ili da optužene isporučimo Tribunalu ili da pružimo sve dokaze da smo učinili sve da ih isporučimo", rekao je šef srpske diplomatije.

Konsultacije uoči sednice

Finski diplomata, Marti Ahtisari, koji je od Kontakt grupe dobio mandat da počne sa radom na predlogu rešenja za status, trebalo ja da od članova Saveta bezbednosti zatraži podršku za plan koji je sačinio na osnovu smernica dobijenih od ministara šest zemalja članica Kontakt grupe.

Ahtisari je uoči sednice u Njujorku održao konsultacije sa ministrima Kontakt grupe i predstavnicima EU i NATO.

Ministri Kontakt grupe su ponovili opredeljenje da se učine svi mogući napori da se do rešenja dodje pregovorima, do kraja ove godine, te poručili da ono treba da bude prihvatljivo za većinu na Kosovu i da osigura njegov multietnički karakter.

Tadić se dan pre sednice u Njujorku nakratko sastao sa Ahtisarijem i potom najavio da će danas insistirati da pregovarački proces ne treba da bude opterećen pritiskom rokova.

Fatmir Sejdiju je pred odlazak u Njujork najavio da će članovima Saveta govoriti o bezbednosnoj i ukupnoj situaciji na Kosovu i o pregovaračkom procesu, kao i da će insistirati da njihov ishod bude nezavisnost.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image