• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SB UN danas o pregovorima o Kosovu

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održaće sednicu na kojoj će razmotriti napredak u pregovorima o Kosovu i način na koji će proces utvrdjivanja njegovog statusa biti nastavljen.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održaće sednicu na kojoj će razmotriti napredak u pregovorima o Kosovu i način na koji će proces utvrdjivanja njegovog statusa biti nastavljen.

Specijalni izaslanik UN Marti Ahtisari obavestiće članove Saveta o "najnovijem razvoju dogadjaja" i o planovima za dalji tok pregovora, rekla je agenciji Beta Ahtisarijev predstavnik Hua Djijang.

Na sednici koja će biti zatvorena za javnost, stavove zvaničnog Beograda preneće predsednik Srbije Boris Tadić. Priliku da se obrati ambasadorima zemalja članica SB UN imaće i predsednik Kosova Fatmir Sejdiu.

Tadić se uoči sednice u Njujorku nakratko sastao sa Ahtisarijem i posle razgovora najavio da će danas insistirati da pregovarački proces ne treba da budu opterećeni pritiskom rokova.

Tadić će Savetu bezbednosti govoriti na osnovu srpske platforme za rešenje za Kosovo i istaći značaj zaštite srpskih interesa, uz najširu autonomiju za kosovske Albance.

"Albancima na Kosovu i Metohiji Srbija nudi široku autonomiju, kakvu trenutno ne uživa nijedna oblast, region ili federalna jedinica u Evropi", izjavio je Tadić juče u UN.

Sejdiuovo govor biće njegov drugi nastup u Savetu bezbednosti. Prvi put je govorio na sednici 13. jula.

Ahtisari, od koga je Kontakt grupa u sredu zatražila da počne rad na predlogu za rešenje statusa i tako obaveže strane da krenu napred u tom procesu, zatražiće od Saveta bezbednosti podršku za plan koji je usaglasio sa ministrima spoljnih poslova šest zemalja Kontakt-grupe. Od tih šest zemalja, četiri su stalne članice SB UN.

Šefovi diplomatija Kontakt-grupe složili su se u sredu u Njujorku da treba učiniti "sve moguće napore" da bi se do kraja ove godine "pregovorima došlo do rešenja" za status, koje bi bilo "prihvatljivo za narod Kosova i očuvalo njegov multietnički karakter".

Glavno pitanje u okviru Kontakt-grupe je šta će se dogoditi ukoliko se pregovorima ne postigne rešenje do kraja godine. SAD insistiraju da je to rok kada status Kosova treba da bude utvrdjen, dok se Rusija protivi nametanju rešenja i smatra da, ukoliko do tada ne dodje do sporazuma, pregovore treba nastaviti.

Važno pitanje je i da li će rešenje na kojem radi posrednik Ahtisari biti presedan i za druge sporne oblasti u svetu, ili će Kosovo biti proglašeno za jedinstven slučaj koje neće biti model za rešavanje drugih konflikata. Rusija tvrdi da Kosovo nije jedinstven slučaj i traži da se za njegov status pronadje "univerzalno rešenje".

Pored SAD i Rusije, članice Kontakt grupe su i Francuska, Britanija, Nemačka i Italija. Samo poslednje dve nisu članice Saveta bezbednosti.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image