• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Riker: Uveličano nasilje Albanaca nad Srbima

Šef UNMIK-a Joahim Riker izjavio je da su preuveličane tvrdnje da su Srbi u pokrajini stalne žrtve nasilja Albanaca, dodajući da je vreme za donošenje rešenja o političkom statusu i prelazak na novu etapu.

Šef UNMIK-a Joahim Riker izjavio je da su preuveličane tvrdnje da su Srbi u pokrajini stalne žrtve nasilja Albanaca, dodajući da je vreme za donošenje rešenja o političkom statusu i prelazak na novu etapu.

"Ne slažem se sa tvrdnjom da su kosovski Srbi stalne žrtve napada Albanaca. To je preuveličavanje", rekao je Riker u intervjuu ruskoj agenciji Rosbalt.

On je naveo da postoje incidenti "koji bi mogli da imaju karakter etnički motivisanih dela", kao što je bacanje bombe na kafe u Mitrovici, zbog cega je "uhapšen jedan osumnjičeni i trenutno se vodi istraga".

"I tada, kao i za dogadjaje u Klini (napad na porodicu Pavlović), policija je saopštila da će učiniti sve da pronadje krivce", rekao je Riker i dodao da se "u mnogim slučajevima pokazuje da je bila reč o običnim krivičnim delima nepovezanim sa etničkim poreklom".

"Zato slične tvrdnje ne odgovaraju stanju stvari u pokrajini, kao i tvrdnje o getoizaciji srpskog naroda", ocenio je Riker.

"Elementi izolacije srpske zajednice postoje, ali to je pre rezultat politike Beograda nego onoga šsto se dogadja na samom Kosovu. To je izolacija koju Srbi biraju sami", ocenio je specijalni predstavnik UN.

Ističući da su kosovski Srbi "deo Kosova" koje je njihova kuća, Riker je rekao da oni na Kosovu "treba da budu bezbedni" ali i "da se integrišu u život društva". "Nadamo se da će Beograd prestati da utiče negativno na kosovske Srbe", rekao je on.

Riker je ocenio da je medjunarodna zajednica uspešna u aktivnostima u pokrajini i da je "posle teškog perioda devedesetih, kada su kosovski Albanci ugnjetavani, i posle perioda medjunarodne uprave u pokrajini, vreme za donošenje rešenja o političkom statusu" i prelazak na novu etapu.

On je rekao da je stanje na Kosovu pod velikim uticajem pregovora o statusu, da se "s jedne strane u pokrajini oseća očekivanje, nada, a s druge atmosfera napetosti, jer je nejasno kako će se sve to završiti".

Na pitanje da li medjunarodnu zajednicu posle "martovskog nasilja" 2004. godine interesuje jedino da što pre napusti Kosovo, Riker je rekao da bi to bilo neodgovorno, da je "za sedam godina rada stvorena osnova za političke institucije na Kosovu" i da "taj posao treba dovesti do kraja".

On je ocenio da je "martovsko nasilje" 2004. godine nesumnjivo bilo "najtragičniji slučaj u radu medjunarodnih snaga" i izrazio uverenje da "medjunarodna zajednica i politički lideri Kosova imaju nameru da učine sve da se tako nešto nikada više ne ponovi".

EU nadgleda sprovodjenje sporazuma o statusu

Šef buduće misije Evropske unije na Kosovu Torbjorn Solstrom izjavio je da će mandat EU u Pokrajini, posle odlaska UNMIK-a, biti sprovodjenje sporazuma o statusu Kosova.

Solstrom je u intervjuu prištinskom dnevniku "Koha ditore" rekao da je EU u taj posao ušla u tesnoj saradnji sa SAD i drugim medjunarodnim i lokalnim partnerima koji, kako je rekao, "izgleda da dele ideje" EU.

Solstrom je trenutno na Kosovu u službi pripreme EU za osnivanje buduće kancelarije medjunarodne zajednice na Kosovu.

"Jedina uloga medjunarodne zajednice na Kosovu biće da pomogne, uključujući i neke ograničene snage za intervencije", rekao je Solstrom.

On je naveo da "zbog nepoverenja izmedju zajednica na Kosovu i zbog još uvek novih institucija u nekim oblastima, u Kontakt grupi postoji jako ubedjenje da će za izvesno vreme biti potrebne interventne snage da ne bi došlo do kršenja dogovora o statusu".

Solstrom je posebno naglasio neophodnost angažovanja medjunarodnog faktora u obezbedjivanju vladavine zakona na Kosovu.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image