• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tajno sudjenje Mladićevim jatacima

Sudjenje optuženima za pomoć haškom optuženiku Ratku Mladiću biće zatvoreno za javnost, odlučio je Drugi opštinski sud u Beogradu. Advokati optuženih su napustili sudnicu nakon saopštavanja odluke, rekavši da "neće da učestvuju u farsi". Optuženi Jovo Djogo rekao je u obraćanju sudskom veću da "živ neće prisustvovati tajnom sudjenju".

Sudjenje optuženima za pomoć haškom optuženiku Ratku Mladiću biće zatvoreno za javnost, odlučio je Drugi opštinski sud u Beogradu.

Novinarima nije omogućeno da prisustvuju nastavku glavnog pretresa, a odluku sudskog veća preneli su im advokati optuženih, koji su napustili sudnicu nakon saopštavanja odluke sudskog veća. Advokati su nakon izlaska iz sudnice novinarima rekli da su optuženi kazali da "neće da učestvuju u farsi", kako su nazvali sudjenje zatvoreno za javnost.

Svi optuženi, osim Marka Lugonje i Predraga Ristića, otkazali su punomoćja svojim advokatima.

Za pomaganje u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića, odnosno za pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela, optuženi su Jovo Djogo, Stanko i Predrag Ristić, Saša Badnjar, Ratko Vučetić, Marko Lugonja, Blagoje Govedarica, Borislav Ivanović i Tatjana, Bojan i Ljiljana Vasković (na slici).

Za to krivično delo kazna je od jedne do osam godina zatvora.

Na početku sudjenja, zamenik drugog opštinskog javnog tužioca Branko Stamenković zatražio je da sudjenje bude zatvoreno za javnost, dok su se branioci deset okrivljenih usprotivili tom predlogu. Stamenković je to predložio jer još traje istraga protiv osumnjičenog Blagoja Govedarice, pa bi javnim sudjenjem tajnost istrage bila ugrožena.

Advokati optuženih su se usprotivili tom predlogu, ocenivši da je javnost sudjenja ustavna kategorija i da bi zatvoreno sudjenje bilo "politički proces".

Djogo: Živ neću prisustvovati tajnom sudjenju

Optuženi Jovo Djogo rekao je u obraćanju sudskom veću da "živ neće prisustvovati tajnom sudjenju". Djogo je optužio premijera Srbije Vojislava Koštunicu, direktora BIA Radeta Bulatovića, ministre policije i odbrane Dragana Jočića i Zorana Stankovića za direktan uticaj izvršne vlasti na Tužilaštvo u tom predmetu.

U pauzi sudjenja došlo je do incidenta, kada je optuženi Ratko Vučetić, koji se brani sa slobode, napao fotoreportere koji su ga slikali ispred sudnice. On im je zapretio da ne smeju ni u jednim novinaama da objave njegove fotografije, a veći incident su sprečili pripadnici policije koji su se nalazili ispred sudnice.

Na početku sudjenja bilo je zapaženo da je sudska straža sve optužene koji se nalaze u pritvoru, u sudnicu uvela bez lisica na rukama.

Medju rodbinom i prijateljima optuženih u sudnici su vidjeni i profesor Pravnog fakulteta Kosta Čavoški i pisac Gojko Djogo.

Sudsko veće je odlučilo da se svim optuženima koji se brane sa slobode oduzmu pasoši, i odredilo je da ne smeju da napuštaju mesto boravišta i da jednom nedeljno moraju da se javljaju u sud.

Nastavak sudjenja je zakazan za 25. oktobar.

Nadležnost Tužilaštvu za ratne zločine

Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupcima za ratne zločine.

Na inicijativu Tužilaštva za ratne zločine Srbije koja je početkom meseca podneta Ministarstvu pravde, funkcionalna nadležnost Tužilaštva za ratne zločine za krivično delo pomoći učiniocu posle izvršenog krivičnog dela ratnog zločina preneta je sa opštinskih tužilaštava na Tužilaštvo za ratne zločine.

Tužilaštvo je u inicijativi navelo da je za efikasno sprovodjenje Akcionog plana za lociranje, hapšenje i predaju Ratka Mladića i ostalih haških optuženika neophodno predvideti funkcionalnu nadležnost Tužilaštva za ratne zločine za procesuiranje takozvanih jataka, odnosno osoba koje pomažu u skrivanju optuženih za ratne zločine.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image