• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta je sve usvojila Skupština Srbije?

Skupština Srbije usvojila je na zasedanju u četvrtak uveče izmene i dopune Poslovnika o radu, izmene i dopune Zakona o radiodifuziji i imenovala Mihaila Rulića za predsednika Republičke izborne komisije (RIK), i Veljka Odalovića za zamenika člana RIK-a.

Skupština Srbije usvojila je izmene i dopune Poslovnika o radu kojima je, izmedju ostalog, predloženo da predsednik parlamenta može sazvati posebnu sednicu radi usvajanja predloga ustava, proglašenja ustava i zakona za sprovodjenje ustava.

Posebna sednica imaće svečani, odnosno protokolarni karakter, biće sazivana jednom u toku redovnog zasedanja, a njen dnevni red utvrdjivaće predsednik parlamenta, utvrdjeno je izmenama i dopunama Poslovnika o radu.

Posebna sednica može biti sazvana i radi polaganja zakletve predsednika Republike, kada predsednik vlade izlaže program i predlaže članove vlade, radi polaganja zakleteve predsednika i članova vlade, radi obraćanja predsednika strane države ili vlade, predstavnika parlamenta strane države ili predstavnika medjunarodne organizacije.

Precizirano je i održavanje mesta sednice, budući da je parlamentu od 23. jula na raspolaganju i zgrada skupštine na Trgu Nikole Pašića, kao i odredbe o poslaničkim pitanjima.

Ministri će najmanje jednom mesečno odgovarati na poslanička pitanja u vezi sa aktuelnom temom, a utvrdjena je obaveza ministra da odgovori na poslaničko pitanje i ukoliko ono sadrži tvrdnje, vrednovanja i ocene.

Izmenama i dopunama Poslovnika Skupštine Srbije proširen je delokrug rada Odbora za odbranu i bezbednost, Odbora za inostrane poslove, Odbora za razvoj i ekonomske odnose s inostranstvom i Odbora za finansije.

Precizirane su i odredbe o postupku ratifikacije medjunarodnog ugovora i drugog sporazuma, kao i saradnja Skupštine Srbije s predstavničkim telima drugih država i učešće u radu pojedinih medjunarodnih organizacija i misija.

Skupština Srbije usvojila je i odluku o imenovanju Mihaila Rulića za predsednika Republičke izborne komisije (RIK), i Veljka Odalovića za zamenika člana RIK-a.

Usvajanjem te odluke popunjena su upražnjena mesta u RIK-u, pošto je Zoran Perović podneo ostavku na mesto predsednika, a zamenik člana RIK-a Slobodan Mladenović je preminuo.

Mihailo Rulić je sudija Vrhovnog suda Srbije, a Veljko Odalović pravnik.

Za članove Programskog odbora Radiodifuzne ustanove Srbije poslanici su izabrali Aleksandra Vučića i Momira Markovića iz Srpske radikalne stranke.

Po zakonu o radiodifuziji, Programski odbor Radiodifuzne ustanove Srbije ima 19 članova. Sedam članova biraju se iz reda poslanika, a ostale članove predlaže Republička radiodifuzna agencija.

Skupština je ranije za članove programskog odbora iz reda poslanika izabrala Rajka Baralića (Socijalistička partija Srbije), Aleksandra Lazarevića (G 17 plus), Milorada Belića (Nova Srbija), Vukosava Tomaševića (Demokratska stranka Srbije) i Dragora Hibera (Demokratska stranka).

Skupština Srbije ponovo je usvojila i izmene i dopune Zakona o radiodifuziji, koje je predsednik Srbije Boris Tadić odbio da potpiše 26. jula, a koje su izazvale oštru reakciju stručne javnosti i Misije OEBS-a.

Po ustavu, nakon ponovnog usvajanja zakona u parlamentu, predsednik Tadić je dužan da potpiše ukaz o njegovom proglašenju.

Izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji utvrdjeno je da saglasnost na finansijski plan Republičke radiodifuzne agencije (RRA) daje vlada, a ne parlament, a preciziran je i postupak prinudnog izvršenja odluke Saveta RRA o oduzimanju dozvole emiteru.

Utvrdjena je obaveza emitera da bez odlaganja izvrši konačnu odluku Saveta RRA o oduzimanju dozvole, u suprotnom odluka će biti prinudno izvršena. Lice ovlašćeno za prinudno izvršenje odluke Saveta RRA ima pravo da zatraži pomoć Ministarstva unutrašnjih poslova, ukoliko je to potrebno.

Rok za početak emitovanja programa sa 60 produžen je na 90 dana od dobijanja dozvole, a utvrdjena je dužnost imaoca dozvole za emitovanje programa da za svaku promenu vlasničke strukture pribavi prethodnu saglasnost RRA.

Ukoliko je protiv člana RRA pokrenut krivični postupak za delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje te funkcije, kako je utvrdjeno, Savet RRA može dvotrećinskom većinom doneti odluku o privremenom suspendovanju člana Saveta RRA do okončanja krivičnog postupka.

Dopunom zakona precizirana je obaveza emitera o poštovanju zabrane reklamiranja političkih organizacija van predizborne kampanje, kao i obezbedjenje jednake zastupljenosti svim kandidatima i strankama tokom kampanje.

Izmenama i dopunama zakona, RRA izdaje dozvole za kablovsko i satelitsko emitovanje programa bez javnog konkursa, na zahtev operatera.

Novčane kazne utvrdjene su za one koji emituju program bez dozvole za kablovsko ili satelitsko emitovanje, kao i za one koji za ulaganje stranog kapitala u kapitalu imaoca dozvole za emitovanje programa ne pribave prethodnu saglasnost RRA.

Imenama i dopunama zakona preciznije su razgraničene nadležnosti RRA i Republičke agencije za telekomunikacije.

Naknada za emitovanje radio programa smanjena je sa 20 na pet odsto, a naplata mesečne pretplate za javni radiodifuzni servis obavljaće se posredstvom javnog preduzeća koje obavlja delatnost proizvodnje i distribuiranja električne energije.

Izmene i dopune Zakona o radiodifuziji, koje je parlament prvi put usvojio 19. jula, predložila je većina članova Odbora za kulturu i informisanje, ali ne i predsednik tog skupštinskog tela Aleksandar Lazarević.

Zakon o radiodifuziji usvojen je 2002. godine.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image