• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas šest godina od demonstracija 5. oktobra

Danas se navršava šest godina od velikih demonstracija u Beogradu kojima je okončana vladavina bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića.

Danas se navršava šest godina od velikih demonstracija u Beogradu kojima je okončana vladavina bivšeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića.

Posle višednevnih protesta i štrajkova širom Srbije zbog nepriznavanja rezultata izbora za predsednika SR Jugoslavije, centralne demonstracije održane su 5. oktobra 2000. u Beogradu.

Na poziv tadašnje opozicione Demokratske opozicije Srbije (DOS) okupilo se više stotina hiljada ljudi, što je bila kulminacija višednevnih protesta širom Srbije zbog još jednog pokušaja izborne kradje.

Do sukoba sa policijom došlo je ispred Skupštine Jugoslavije, policija je na demonstrante bacala suzavac, ali su oni uspeli da udju u Skupštinu. Drugi veliki sukob bio je ispred RTS.

Sutradan je Slobodan Miloševic priznao poraz na izborima, posle 13 godisnje vladavine. Predsednički kandidat DOS Vojislav Koštunica preuzeo je funkciju predsednika SRJ.
Sukobi 5 oktobra odneli su dve žrtve - Jasmina Jovanović, aktivistkinja DŠ poginula je u nesreći kada je pala pod bager, a Momčilo Stakić preminuo je od srčanog udara.U sukobu sa policijom povredjeno je 65 gradjana.

U odnosu na 2000. godinu, plate su povećane sa prosečnih 46 na oko 250 evra, penzije sa 36 na 160 evra, država uredno izmiruje dugove prema gradjanima, se više gradjana ima nove automobile, ide na letovanje, kupuje stanove na kredit, piše “Blic” u osvrtu na dogadjanja posle 5. oktobra.

Medjutim, malo je zadovoljnih gradjana, a mnogo više onih koji su život u demokratskoj Srbiji zantno drugacije zamišljali.

Kupovna moć većine gradjana i dalje je na nezadovoljavajućem nivou. Prosečna plata u Srbiji jeste oko pet puta veća nego 2000. godine, ali je i dalje upola niža od hrvatskog proseka i dva i po puta od slovenačkog.

Cene osnovnih artikala i komunalnih usluga tek su neznatno niže od hrvatskih i slovenačkih. Zbog toga čak 60 odsto zaposlenih platom pokriva samo minimalnu potrošačku korpu, a u strukturi izdataka prosečne srpske porodice 40-50 odsto novca odlazi na hranu, što je znatno iznad proseka uspešnih zemalja u tranziciji.

Život u Srbiji još je manje-više sveden na zadovoljavanje osnovnih potreba. Ipak jasno je da je srpska ekonomija danas jača nego što je bila uoči pada Miloševića.

Iako su bankarske kamate ponekad bezobrazno visoke (godišnji iznosi kamata na pozajmice i revolving kartice neretko za 10, pa i 20 odsto prevazilaze najcrnje prognoze o godišnjoj inflaciji), ne može se reći da je danas lošije nego u vreme kada su krediti bili misaona imenica.


Jočić položio venac na spomenik Jasmini Jovanović

U ime premijera Vojislava Koštunice, ministar policije Dragan Jočić položio je u četvrtak venac na spomenik Jasmini Jovanović, žrtvi demonstracija 2000. godine kojima je Slobodan Milošević oboren sa vlasti.

Zapalivši sveću na spomeniku kod zgrade nekadašnjeg Saveznog MUP-a, Jočić je rekao novinarima da je ovo šesta godina od kada članovi Demokratske stranke Srbije odaju počast Jasmini Menki Jovanović (39).

"Pre šest godina ona se iz Pomoravlja uputila u Beograd sa željom da Srbija bude lepša i bolja država. Imala je veliku želju da živi u takvoj Srbiji. Nesrećni slučaj ju je sprečio u tome. Na nama je da svake godine, pa i ove, preispitamo šta smo uradili i šta smo doprineli da se ostvari Menkin san", kazao je on.

Vence i sveće je na spomenik Jasmini Jovanović pored članova poprodice, položila i delegacija funkcionera DSS medju kojima su bili i ministar rudarstva i energetike Radomir Naumov i predsednica Koordinacionog centra za Kosovo Sanda Rašković Ivić.

Jovanovićeva je 5. oktobra 2000. godine pešice došla u Beograd iz rodnog sela Miloševca, a poginula je nesrećnim slučajem prilikom ulaska u kamion sa učesnicima protesta. Ona je bila član DSS-a.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image