• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kojen: Oprezni optimizam za Kosovo

Koordinator Državnog tima za pregovore o statusu Kosova i Metohije Leon Kojen izjavio je da budući status pokrajine neće biti odredjen bez nekog dogovora velikih sila, a da će krajnju reč imati Savet bezbednosti UN.

Koordinator Državnog tima za pregovore o statusu Kosova i Metohije Leon Kojen izjavio je da budući status pokrajine neće biti odredjen bez nekog dogovora velikih sila, a da će krajnju reč imati Savet bezbednosti UN.

"Medjutim, kako danas izgledaju stvari, u taj dogovor velikih sila biće u dobroj meri ugradjeni i interesi Srbije", rekao je Kojen u intervjuu Tanjugu, dodajući da je to postalo moguće zahvaljući Rusiji, čiji se stav, da se ne sme nametati rešenje za Kosovo, "podudara sa stavom Srbije".

"Kina, kao i Rusija, u Savetu bezbednosti sve vreme daje jasnu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije, tako da u ovom trenutku nema nikakvih izgleda da Savet bezbednosti, na Ahtisarijev predlog, usvoji neku rezoluciju koja bi otvorila put nezavisnosti Kosova i Metohije", rekao je Kojen.

"I kod nas, a pogotovu u inostranstvu, mnogi su u horu govorili da će Kosovo biti nezavisno do kraja 2006. godine, ali za to nema nikakvih izgleda", istakao je Kojen. On smatra da "sve dok bude postojala sadašnja konstelacija odnosa medju velikim silama, rešenje će morati da se traži na pregovorima, što je za Srbiju povoljno".

Kojen je rekao da od predloga Martija Ahtisarija za buduće uredjenje Kosova "ne očekuje ništa dobro", ističući da ga na takvu procenu navodi dosadašnji tok pregovora u Beču. "Jer, sve što je Srbija vrlo razložno predlagala, svaki kompromis koji smo nudili, često uz ozbiljne ustupke, Ahtisari i njegov tim su odbacili, i to bez ikakve uverljive argumentacije", naveo je Kojen.

Koordinator srpskog tima za pregovore je kritikovao medjunarodne posrednike da su "samo na rečima tragali za održivim rešenjem, dok su u stvarnosti pokušavali da nametnu Beogradu, uz minimalne izmene, ono što je tražila albanska strana". "Ahtisari i njegov tim stalno ističu da im je izuzetno stalo da se zaštite srpske crkve i manastiri na Kosovu, ali istovremeno odbijaju da se u sporazum o zaštiti unese kakav će biti konkretan režim bezbednosti, što svaki dogovor čini besmislenim", rekao je Kojen.

"Šta možete misliti o medjunarodnim pregovaračima koji vam kažu da su izuzetno zainteresovani da Srbi pristojno žive na Kosovu, da im budu obezbedjena sva prava i slobode, a onda i u najočiglednijim stvarima, kao što su pravo na očuvanje sopstvene vere i nacionalnog identiteta, pravo na obrazovanje, pravo na zdravstvenu zaštitu, itd, odjednom kažu, 'A ne, to je strašno mnogo, to su nerealni zahtevi'", naveo je Kojen.

On je ponovio da će Beograd imati znatan uticaj na to kako će se rešiti pitanje Kosova, ali ne i odlučujći. Kojen je kazao da je "onog trenutka kada je na Kosovu uspostavljena medjunarodna uprava posle bombardovanja NATO pakta, odlučeno da će krajnju reč o budućem statusu pokrajine imati Savet bezbednosti UN".

"Tu činjenicu, dopadala nam se ona ili ne, mi ne možemo promeniti. Srbija mora, kao i dosad, činiti sve da odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet i strpljivo nastojati da ugradi što više svog interesa u neki budući dogovor velikih sila. U tome smo za poslednjih godinu dana imali više uspeha nego što su verovali mnogi i u zemlji, a pogotovu u inostranstvu, i utoliko imamo razloga za oprezni optimizam", zaključio je Kojen.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image