• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Del Ponte: Beograd neće da uhapsi Mladića!

Haška tužiteljka Karla del Ponte izjavila je u ponedeljak u Luksemburgu da je ministarskoj "trojki" EU prenela da srpske vlasti nemaju političku volju i ništa ne čine da uhapse Ratka Mladića i izrazila očekivanje da pregovori sa Srbijom o pridruživanju neće biti nastavljeni.

Haška tužiteljka Karla del Ponte izjavila je u ponedeljak u Luksemburgu da je ministarskoj "trojki" EU prenela da srpske vlasti nemaju političku volju i ništa ne čine da uhapse Ratka Mladića i izrazila očekivanje da pregovori sa Srbijom o pridruživanju neće biti nastavljeni.

Del Ponteova je istakla da je njena ocena "trojki" EU bila nepovoljna i da vlada u Beogradu nastoji da ubedi Mladića da se preda. A Mladić se, podvukla je, nikad neće predati.

Na pitanje novinara da li smatra da će srpske vlasti Mladića uhapsiti posle izbora u Srbiji, Del Ponteova je uzvratila da "to nema nikakve veze s izborima, nema veze s referendumom, niti s ustavom".

"Mladić je optužen za ratne zločine, koji se nalazi u Srbiji, koga štiti premnogo njih i koji mora biti uhapšen i predat Hagu", istakla je ona.

Del Ponteova je rekla da je ministrima Finske i Nemačke, Erkiju Tuomioji, kao i visokom predstavniku EU Havijeru Solani, evropskom komesaru Oliju Renu, "obrazložila šta čine (u Beogradu)".

"Nema političke volje i odlučnosti da se istragom pronadje i uhapsi Mladić", dodala je ona.

"Ja sam o tome obavestila 'trojku' i izrazila veliko nezadovoljstvo zbog toga. Oni nikad neće uspeti da pronadju i uhapse Mladića. Mislim da kod njih ne postoji politička volja da se uhapsi Mladić", rekla je Del Ponteova.

"Verovatno žele da se on preda, da ga primoraju da se preda. Ja, medjutim, mislim da se Mladić nikad neće dobrovoljno predati. Nadam se, prema tome, da će Evropska unija pomoći da mi dobijemo Mladića i druge uhapšene", stavila je do znanja glavna tužiteljka Tribunala u Hagu.

Po njenim rečima, vlasti u Beogradu "u suštini samo stvaraju dimnu zavesu, nemaju pravu strategiju".
"Ne zna se koji su rezultati posla koji rade. Oni nemaju utvrdjenu trasu. Ja sam 'trojki' EU dala primere kako oni rade. I to kako rade znači da nikad neće uhapsiti Ratka Mladića", dodala je Del Ponteova.

"Oni daju politički privid da nešto čine, a u stvari ne rade ništa... To mi liči na ono što su činili 2005. kad su u Hag poslali ne mali broj optuženika, tvrdeći da su se oni predali. A, u stvari su ih primorali da se predaju. A to ne uspeva kad je u pitanju Mladić", ocenila je tužiteljka.

Ministri i visoki zvaničnici "trojke" EU su Del Ponteovoj, kako je rekla, postavljali pitanja iz kojih prozilazi da su "veoma svesni onoga što čine u podršci Haškom sudu".

"Ja prema tome, verujem, da će", naglasila je, "njihova odluka biti potvrda otkazivanja pregovora o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom".

Karla del Ponte je rekla da se na aerodromu kratko sastala s premijerom Srbije Vojislavom Koštunicom i da je s njim pričala "o tome šta se radi i, posebno, o tome šta se ne radi na hapšenju Mladića".

Koštunica, Solana, trojka EU

Premijer Srbije Vojislav Koštunica će, pre sastanka sa evropskom trojkom u Luksemburgu, razgovarati sa visokim predstavnikom Evropske unije Havijerom Solanom, izjavila je agenciji Beta Solanina portparolka Kristina Galjak.

Pre sastanka Koštunice sa evropskom trojkom koju čine predstavnici bivše, sadašnje i buduće predsedavajuće EU Austrije, Finske i Nemačke, razgovaraće glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte. Del Ponteova, koja će izvestiti evropsku trojku o saradnji Srbije sa Tribunalom, razgovaraće i sa Solanom, evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom i predstavnikom predsedavajuće Finske Erkijem Tuomiojom.

Svi sastanci u Luksemburgu počeće posle 16 časova.

Srpski premijer će ministarsku "trojku" EU izvestiti o sprovodjenju " akcionog plana" srpske vlade za punu saradnju s Haškim tribunalom, a zvaničnici EU su preneli da je teško očekivati da to može da dovede i do obnove pregovora o pridruživanju EU-Srbija.

Evropski ministri će, kako se očekuje, ponovo istaći da je puna saradnja s Haškim sudom ključni uslov za nastavak pregovora, koji su tehnički izuzetno dobro tekli.

Srpski premijer je najavio, rekli su izvori u Briselu, da će "trojki" EU obrazložiti stav Beograda da bi ipak trebalo obnoviti pregovore o pridruživanju sa EU. Praktično istovetnu zamisao o obnovi, ali ne i zaključenju pregovora o stabilizaciji pridruživanju, ako Haškom sudu ne bude izručen optuženi Ratko Mladić, u Helsinkiju je je visokim zvaničnicima EU preneo i predsednik Srbije Boris Tadić, ali su funkcioneri EU u Briselu su rekli da Tadić nije uspeo da uveri svoje sagovornike da su sazreli uslovi da se to i učini.

Ostalo je, ipak, da se vidi šta će u svom izveštaju reći Karla del Ponte, ali su izvori finskog predsedništva EU novinarima stavili do znanja da se, "prema poslednjim saznanjima, teško može reći da je ostvarena puna saradnja Srbije s Haškim sudom".

Na pitanje da li je EU već dobila neku prvu informaciju od haškog tužioca o rezultatima sprovodjenja "akcionog plana" srpske vlade za saradnju s Haškim sudom, odgovoreno je da su poslednje reči o tome bile kritičke" i da "situacija nije laka". Izjave Karle del Ponte, posle nedavne posete Beogradu, u EU su uglavnom shvaćene kao poruka da, iako su vidljivi napor i volja da se sprovede "akcioni plan", još nema pouzdanih naznaka da li bi Mladić mogao biti uhapšen vrlo uskoro, ili kroz mesec-dva i više.

Na povoljan odjek je naišla izjava Karle del Ponte da ona ima poverenja u glavne zadužene za sprovodjenje "akcionog plana" srpske vlade, Vojislava Vukčevića i Rasima Ljajića, kao i činjenica da joj je Koštunica u Beogradu naglasio da referendum i izbori u Srbiji neće ometati napore za saradnju s Haškim sudom.

Zvaničnici EU su, medjutim, ponovo naglasili da svi partneri u evropskoj dvadesetpetorici smatraju Srbiju ključnom zemljom za stabilnost balkanskog regiona, koja ima intelektualni, ljudski i ekonomski potencijal da postane oslonac i valjan partner EU u tom regionu.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image