• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CeSID:Na referendum izlazi dve trećine birača

Na predstojeći referendum o novom Ustavu Srbije moglo bi da izadje više od četiri miliona glasača, a da bi Ustav bio potvrdjen potrebno je da za njega glasa 3,3 miliona, pokazalo je najnovije istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Na predstojeći referendum o novom Ustavu Srbije moglo bi da izadje više od četiri miliona glasača, a da bi Ustav bio potvrdjen potrebno je da za njega glasa 3,3 miliona, pokazalo je najnovije istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID).

Istraživanje, koje je u petak predstavljeno u Medija centru, obavljeno je izmedju 12. i 16. oktobra na uzorku od 2.000 punoletnih gradjana sa teritorije Srbije bez Kosova.

Koordinator CeSID-a Marko Blagojević rekao je da je 57 odsto ispitanika reklo da će sigurno izaći na referendum zakazan za 28. oktobar i 29. oktobar, a 24 odsto je navelo da će najverovatnije glasati na referendumu, dok je sedam odsto reklo da sigurno neće glasati.

Manje od trećine ispitanika smatra da će Ustavom biti sačuvano Kosovo u okviru Srbije, 35 odsto njih je navelo da su referendum i novi Ustav "trik vlasti", a 30 odsto je ocenilo da je neizlazak na referendum "izdaja", dok 20 odsto ispitanika smatra da je Ustav najvažnije pitanje u Srbiji.

Oko 55 odsto ispitanika je navelo da je trebalo pitati gradjane i prilikom pisanja Ustava.


Blagojević je naveo da je u birački spisak u Srbiji upisano 6,63 miliona birača, ali da njih oko milion "nije prisutno", jer žive u inostranstvu ili ne žive u mestima u kojima su upisani u birački spisak.

On je naveo da su zato procenti iskazani u istraživanju vezani za broj od 5,5 miliona glasača koji će biti u mogućnosti da ostvare glasačko pravo.

Prema njegovim rečima, 70 odsto ispitanika je navelo da "visoko ceni" sposobnost stranaka da se dogovore i ishod referenduma možda zavisi od "sloge partija, jer pričom o izborima lagano prestaje obustava paljbe medju strankama".

Član istraživačkog tima CeSID-a Zoran Stojiljković rekao je da su ispitanici kao ključni razlog za izlazak na referendum naveli lojalnost državi, a kao drugi razlog naveli su da "uspostavljanje reda u državi", dok je samo 10 odsto navelo da će Ustavom Kosovo biti sačuvano u Srbiji.

Stojiljković je dodao da su anketirani koje su rekli da neće izaći na referendum kao razlog za to naveli razočaranje u političare, nezainteresovanost za politiku i, na trećem mestu, bojkot.

"Istraživanje je pokazalo da će gradjani izaći na referendum i glasati za novi Ustav Srbije, a vrlo malo znaju o Ustavu i misle da se posle usvajanja Ustava ništa bitno neće promeniti", rekao je Stojiljković.

Programski direktor CeSID-a Djordje Vuković rekao je da je istraživanje pokazalo da bi i na izbore izašlo oko četiri miliona gradjana, i dodao da je medju ispitanicima koji su naveli da će izaći na izbore i da znaju za koju će stranku glasati, kakvih je 36 odsto, i dalje najpopularnija Srpska radikalna stranka (SRS).

Vuković je rekao da je medju tim ispitanicima popularnost SRS-a od prethodnog istraživanja porasla sa 31 odsto na 37 odsto, dok je popularnost Demokratske stranke opala sa 31 odsto na 28 odsto.

Prema njegovim rečima, Demokratska stranka Srbije održala je "blagi rast popularnosti", dok je značajan pad zabeležen u podršci Socijalističkoj partiji Srbije.

Vuković je dodao da je zabeležen i porast rejtinga Liberalno-demokratske partije, koja je sada blizu prelasku izbornog cenzusa od pet odsto.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image