• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rojters: Ustav - smokvin list za Kosovo

Kakav god bio ishod referenduma o novom ustavu Srbije, diplomate očekuju da će najkasnije početkom 2007. Kosovo imati "nezavisnost pod medjunarodnim nadzorom", piše agencija Rojters u najnovijoj analizi prilika u Srbiji.

Kakav god bio ishod referenduma o novom ustavu Srbije, diplomate očekuju da će najkasnije početkom 2007. Kosovo imati "nezavisnost pod medjunarodnim nadzorom", piše agencija Rojters u najnovijoj analizi prilika u Srbiji.

Srbi i Albanci, kako ističe agencija, "razmenjuju ogorčene replike uoči glasanja na referendumu kojim će pokrajina koja želi da se otcepi biti uokvirena kao neotudjivi deo Srbije, iako je na putu nezavisnosti".

Ujedinjene nacije i vodeće svetske sile, kako ukazuje Rojters, "imaju razumevanja za zahteve većinskih Albanaca, koji čine 90 odsto populacije, da se oslobode Srbije posle krvavog rata koji su vodili 1998-99".

Srpski premijer Vojislav Koštunica, medjutim, želi da donošenjem ustava dokaže da je učinio sve što je mogao da zadrži teritoriju kojom od 1999. upravljaju UN, stoji u analizi. Koštunica je, kako se podseća, rekao da će ustav omogućiti Srbiji da nastavi pregovore o statusu, dok Albanci, koji su pravno i dalje gradjani Srbije, smatraju da je njegovo donošenje "konstitucionalna agresija".

Rojters takodje navodi da su na Kosovu jedini za koje se očekuje da će glasati na referendumu - oko 100.000 tamošnjih Srba.

Novi ustav je u skupštini usvojen sa retkim konsenzusom političkih partija, navodi Rojters i dodaje da su sve strane smatrale da je kompromis ključan uoči prevremenih izbora koji posle referenduma moraju uslediti.

Nijedna veća stranka u Srbiji neće javno priznati da Kosovo može biti izgubljeno. "Prozapadne partije strahuju da bi ih takvo nešto obogaljilo u izbornoj bitci sa ultranacionalistima iz radikalne stranke, najjače u Srbiji", objašnjava agencija.

Neke manje partije su pozvale na bojkot referenduma, ocenjujući da je u donošenju ustava učinjeno previše ustupaka radikalima, što je za rezultat imalo dokument koji je nedovoljno jasan i na neki način više nacionalistički nego dosadašnji, ukazuje Rojters.

Očekuje se, dodaje agencija, da će na referendumu izaći više od neophodnih 50 odsto birača. "Ali mnogi Srbi to vide kao smokvin list koji će podeliti odgovornost medju političkim liderima i istovremeno ih osloboditi krivice za gubitak Kosova", zaključuje Rojters.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image