• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Referendumska pravila i podaci

Pravo glasa na predstojećem referendumu o novom Ustavu ima 6.637.911 gradjana koji će moći da glasaju na 8.385 glasačkih mesta, u subotu i nedelju, 28. i 29. oktobra.

Pravo glasa na predstojećem referendumu o novom Ustavu ima 6.637.911 gradjana koji će moći da glasaju na 8.385 glasačkih mesta, u subotu i nedelju, 28. i 29. oktobra.

Konačan broj glasača biće utvrdjen 25. oktobra do kada se promene u biračkim spiskovima mogu upisati na osnovu odluke suda.

Da bi referendum uspeo potrebno je da na birališta izađe 50 odsto plus jedan od ukupnog broja birača, odnosno najmanje 3.318.956 birača.

Gradjani će se izjašnjavati zaokruživanjem reči "da" ili "ne" na pitanje: "Da li ste za potvrđivanje novog ustava Republike Srbije".

Gradjani će moći da glasaju u inostranstvu istovremeno kada i u Srbiji, 28. i 29. oktobra, u ambasadama i konzulatima Srbije.

Glasanje će biti organizovano u 24 države, na ukupno 40 mesta, na kojima će, prema podacima RIK-a, moći da glasaju 18.093 osobe.

Na Kosovu i Metohiji birači će se izjašnjavati na ukupno 265 biračkih mesta, a unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija na 16 mesta.

Sva biračka mesta biće otvorena od 7 do 20 sati i u subotu i u nedelju.

Glasački listići su sive boje, kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije boje kajsije, a ostali izborni materijal bele boje. Štampano je 6.637.911 glasačkih listića, koliko je i birača, plus 0,5 odsto odnosno 33.190 rezervnih.

Gradjani mogu da glasaju i bez poziva za glasanje, a u opštinama mogu i da provere da li su upisani u birački spisak, kao i adresu svog biračkog mesta. Beograđani to mogu da provere i na sajtu www.zis.beoland.com.

Referendum će pratiti 26 posmatrača Parlamentarne skupštine Saveta Evrope i 1.335 predstavnika CeSID-a.

CeSID će u subotu i nedelju saopštavati procene izlaznosti, a u nedelju uveče i procenu rezultata.

Rok da RIK uvtrdi rezultat refrenduma je 2. novembar u 20 sati.

Zakon o referendumu ne propisuje postojanje izborne tišine pred referendum.

Referendum će na samim biračkim mestima sprovoditi 83.850 članova glasačkih odbora.

Srpska radikalna stranka će imati 32,8 odsto, Demokratska stranka Srbije 20,8, Demokratska stranka 12,8, G17 plus 12,4, Socijalistička partija Srbije 8,8, Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 imaće 6,8, Srpski pokret obnove 1,2 odsto od ukupnog broja članova.

Gradjanski savez Srbije i Socijaldemokratska unija koji imaju pravo na 0,8 odnosno 0,4 odsto članova saopštili su da neće učestvovati u radu odbora, već da će sa ostalim partijama koje se zalažu za bojkot ispred biračkih mesta brojati koliki je odziv.

U opštinama u kojima imaju odborničku većinu stranke nacionalnih manjina imaju pravo na po jednog člana i zamenika u svakom glasačkom odboru u toj opštini.

To su opštine Subotica, Mali Idjoš, Bačka Topola, Čoka, Kanjiža, Senta, Bujanovac, Preševo, Prijepolje, Sjenica, Tutin i Novi Pazar.

Od 83.850 članova glasačkih odbora, stranke nacionalnih manjina imaju pravo na 1.354 člana. Pravo na jednog člana odbora ima ona stranka nacionalne manjine koja ima najviše od ukupnog broja odbornika.

Za refrendum je do sada izdvojeno 586 miliona dinara iz budžeta - 311 za RIK za organizovanje referenduma, 125 miliona Kancelariji Vlade Srbije za saradnju sa medijima, za referendumsku kampanju i 150 miliona parlamentarnim stranakama za kampanju za referendum. RIK je zatražila dodatnih 120 miliona.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image